اخبار

اخبار

با شهر جدید اندیشه و امکانات آن بیشتر آشنا شویم

با شهر جدید اندیشه و امکانات آن بیشتر آشنا شویم

در این مطلب از سایت مسکن کلید می خواهیم شما را با شهر جدید اندیشه و امکانات آن بیشتر آشنا کنیم . یکی از شهرهای استان تهران، شهر نوساز و جدید اندیشه است؛ این شهر در قسمت مرکزی شهریار واقع شده است. در ابتدا این شهر به عنوان کنترل کننده سر ریز جمعیت شهر تهران شروع به ساخته شدن کرد و در حال حاضر در جهت تجاری سازی پیش می­رود؛ همچنین از لحاظ فرهنگی، هنری و ورزشی نیز شهری پیشتاز در غرب استان تهران است. بازار ایرانی اسلامی اندیشه که به سبک میدان نقش جهان اصفهان ساخته شده‌است، یکی از بزرگترین مکان‌های تجاری و تفریحی این شهر است.

با شهر جدید اندیشه و امکانات آن بیشتر آشنا شویم

این شهر ۶ فاز دارد و موقعیت جغرافیایی آن را می­توان به طور خلاصه این گونه بیان کرد:

در ۳۰ کیلومتری تهران، ۳ کیلومتری شمال غربی شهریار و ۷ کیلومتری جنوب شرقی کرج قرار دارد. طراحی و ساخت فاز ۳ این شهر طبق قوانین جدید شهرسازی است.

جغرافیای شهر جدید اندیشه

این شهر در غرب استان تهران و نزدیک به استان البرز قرار دارد. در واقع این شهر در دشت­های جنوبی کوه­های البرز واقع شده است.زمین این شهر هموار و صاف است و ارتفاع آن از سطح دریا بسته به مناطق مختلف شهر بین ۱۲۰۰ تا ۱۲۵۰ متر متغیر است.

از نظر تقسیمات کشوری این شهر جزو شهرستان شهریار محسوب می­شود.

فاز ۱ این شهر قبل از انقلاب ساخته شده است و در حال حاضر از شهر اندیشه جدا است و جزو شهرداری شهریار است.ساختمان­های این فاز نسبت به دیگر فازها قدیمی­تر است و منظره آن شبیه به شهرهای سنتی است.

هم اکنون این شهر ۵ فاز دارد(۲ تا۶) و مساحت هر فاز حدودا ۴۰۰ هکتار است و همان طور که ذکر شد  فاز یک دیگر جز این شهر محسوب نمی­شود.

طرح کلی این شهر به شکل یک مثلث است و ضلع­های جنوبی و غربی آن تقریبا ۵ کیلومتر و ضلع شمالی_شرقی آن نیز تقریبا طولی برابر با ۶ کیلومتر دارد.

این شهر از غرب کنار فردیس کرج و از سمت جنوب نیز به جاده ملارد_شهریار محدود شده و از سمت شرق نیز به جاده شهریار ـ کرج محدود می­شود.

البته ناگفته نماند که منطقه­هایی از شهرهای شهریار و کرج (شهرک های صدف و کوثر) نیز در این ناحیه واقع شده­اند در نتیجه گاهی اوقات این مناطق را جزء شهر اندیشه به شمار می­آورند.

 موقعیت شهر جدید اندیشه

با شهر جدید اندیشه و امکانات آن بیشتر آشنا شویم

 شهر اندیشه غیر از مرز شرقی که معادن ماسه حد فاصل آن با شهر قدس هستند از طرفین کاملا  به شهرهای کرج،ملایرد و شهریار متصل می­شود و از جنوب نیز به شهرهای شهریار و ملارد و از غرب متصل به فردیس کرج و ازشمال با دیگر شهرک های کرج همجوار می باشد.

از شهر اندیشه تا میدان آزادی تهران حدودا ۳۰ کیلومتر فاصله است که البته امروزه به علت پیشروی و ساخت و سازهایی که شهر تهران هم از نظر مسکونی و هم از نظر صنعتی انجام می­دهد  فاصله تهران تا شهر اندیشه در حال کاهش است و تقریبا به نصف فاصله ذکر شده رسیده است.

ویژگیهای جمعیتی شهر جدید اندیشه

با توجه به این­که شهر اندیشه یک شهر نوساز است و پیشینه طولانی ندارد افراد ساکن در آن معمولا افرادی هستند که به تازگی از تهران یا شهرهای دیگر به این شهر مهاجرت کرده اند به همین دلیل در این شهر قومیت­های مختلفی وجود دارد و از نظر درآمد افراد ساکن در این شهر جزء قشر متوسط جامعه هستند.

ساکنین این شهر معمولا شغل­هایی نظیر کارکنان ادارات و کارخانجات بزرگ و یا افراد مستقل شاغل در مناطق صنعتی غرب استان تهران را دارند.

طبق آخرین برآوردی که انجام شد مشخص گردید که جمعیت این شهر تقریبا ۱۲۰ هزار نفر است.

آب و هوای شهر جدید اندیشه

این شهر از نظر جغرافیایی جزء مناطق گرم و خشک محسوب می­شود  ولی از طرف دیگر چون این شهر در کوهپایه های جنوبی البرز واقع شده است و در مسیر بادهای معروف شهریار  قرار دارد در اکثر روزهای سال آب و هوای مطبوع و دل انگیزی دارد.

هم­چنین در بیشتر روزهای تابستان و تقریبا نصف پاییز وزش باد که از روی مزارع استان­های البرز و قزوین می­گذرد باعث می­شود که این شهر آب و هوای مطلوب و خنکی پیدا کند.

در نتیجه می­توان گفت این شهر به طور کلی آب و هوای ییلاقی و تمیزی دارد البته در بعضی روزها به علت دود کارخانه­هایی که در این شهر واقع شده اند و یا زمان­هایی که سکون هوا رخ می­دهد و گرد و غبار معادن ماسه در هوا نفوذ می­کنند و حتی در بعضی موارد بوی آزاردهنده کارخانه آسفالت سازی وضعیت آب و هوایی ناهنجاری در شهر پدید می آید که این اتفاق به ندرت پیش می­آید و حتی ممکن است برای ساکنین قابل لمس نباشد.

زیر ساختهای شهر جدید اندیشه

با وجود این­که این شهر جزء شهرهای نوساز و جدید است از لحاظ زیرساختی دارای کیفیت بالایی است برای مثال

 • معابر شهر همگی آسفالت شده و دارای جدول کشی هستند
 • تمامی فازها دارای آب، برق، تلفن و گاز هستند(در چند سال اخیر بعضی فازها مشکل آب داشتند اما امروزه این مشکل کاملا رفع شده است)
 • در این شهر آنتن­دهی اپراتورهایی هم­چون همراه اول و ایرانسل آنتن دهی بسیار خوب است.
 • تمامی اینترنت­ها اعم از دایال آپ،ADSL ، بیسیم و وایمکس وصل می­باشند اما هزینه آن­ها نسبت به شهرهای دیگر مثل تهران و کرج بیشتر است.
 • بیشترین کمبودی که این شهر دارد این است که زیرساخت­های شهر راه­های ارتباطی مناسبی با تهران ندارند.
 • در این شهر امکان ارتباط مستقیم با مترو وجود ندارد و با این که جاده ارتباطی با تهران (محور چیتگر- شهریار) چهار بانده شده است هنوز هم در بعضی ساعات شلوغ روز مثل شروع و پایان ساعات کاری ترافیک سنگینی ایجاد می­شود.قرار است که در آینده این جاده شش بانده شود و یک تقاطع غیر همسطح در مهمترین گلوگاه آن نیز ساخته شود و برنامه اتصال بزرگراه شش بانده شهریار- کرج به اتوبان تهران – کرج در محل گرمدره نیز در حال پیشروی و ساخته شدن است.

امکانات روبنایی شهر جدید اندیشه

۱)در این شهر به تعداد کافی مدرسه وجود دارد که اکثرا دولتی هستند.

۲)در همه سطح شهر پارک، فضای سبز، باشگاه و زمین­های ورزشی وجود دارد و هم چنین زمین بازی مختص کودکان وجود دارد.

۳)در این شهر ورزشگاه­های سرپوشیده و روباز و استخر سرپوشیده نیز وجود دارد که اکثرا در فاز ۳ واقع شده اند.

۴)خدمات دولت الکترونیکی، مراکز پست و مخابرات در این شهر وجود دارد.

۵)بانک­های دولتی زیای اعم از ملی، صادرات، مسکن، رفاه، تجارت وجود دارند که البته در فازهای ۴ و ۵ این شهر کمبود شعب بانکی وجود دارد.

۶)چند مراکز بهداشتی، چهاردرمانگاه شبانه روزی، چند آزمایشگاه پزشکی و پنج داروخانه که یکی از آن­ها شبانه روزی است در شهر اندیشه وجود دارد؛ در این شهر کمبود مطب­های خصوصی که مختص به پزشکان متخصص است وجود دارد.

بیشترین کمبودی که  شهر اندیشه احساس می­شود این است که این شهر فاقد بیمارستان و خدمات پیشرفته پزشکی است.

۷)وجود میوه­های مرغوب تازه و مواد خوراکی بهداشتی و در اکثر نقاط این شهر

۸)این شهر دارای چندین کتابخانه و مرکز فرهنگی است.

۹)پاسگاه نظامی

۱۰) وجود دو ایستگاه آتش نشانی

۱۱) یک سینمای دو سالنه و یک سینمای چهاربعدی

۱۲)اکثر نقاط دارای مسجد هستند

۱۳) یک مجتمع خدمات صنعتی و کارگاهی (که البته در این مورد کمبودها و معایبی وجود دارد)

۱۴)در این شهر تعداد زیادی از مراکز تجاری محلی، منطقه ای و مرکزی که اکثرا با امکانات کامل آماده بهره برداری هستند وجود دارد ولی هنوز بخشی از آنها قابل استفاده نیستند.

۱۵) علاوه بر یک پمپ بنزین و سه جایگاه گاز داخلی تعداد کافی پمپ بنزین در اطراف شهر وجود دارد و از این حیث میتوان گفت که این شهر نسبتا وضعیت مناسبی دارد.

از دیگر اهداف ساخت این شهر می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • امکان فرصت دهی و ساماندهی به ساکنین و مردم استان تهران و البرز
 • حفظ تعادل اکولوژی منطقه
 • ایجاد محیط زیست مناسب برای مردم
 • نزدیکی محل کار، مسکن و خدمات شهری به یکدیگر برای رفاه حال ساکنین
 • استفاده بهینه از زیر ساخت ها

شهرسازی شهر جدید اندیشه

با شهر جدید اندیشه و امکانات آن بیشتر آشنا شویم

چون  این شهر طبق طراحی و برنامه ریزی کارشناسان شهر سازی ساخته شده است دارای ساختارهایی طبق استانداردهای جدید و مدرن است که در پایین به ذکر چند نمونه از آن­ها می­پردازیم:

۱)مناطق مختلف این شهر که شامل مسکونی، تجاری، اداری، ورزشی، درمانی، آموزشی، کارگاهی  با یکدیگر از نظر کاربری تداخل ندارند( البته متاسفانه مشاهده شده است که در سال­های اخیر در موارد اندکی که معمولا با انگیزه کسب درآمد شهر داری بوده است بعضی افراد شروع به تخلف از این اصل نموده­اند)

۲)در این شهر تا حد امکان سعی شده است که  معابر خودرویی متقاطع که موزاییکی شکل هستند در مناطق مسکونی ساخته نشود و علت آن هم کاهش انگیزه تردد برای خودروهای گذری و افزایش امنیت و آرامش مناطق مسکونی است. شبکه کوچه ها و خیابانهای فرعی در مناطق مسکونی به نحوی طراحی و ساخته شده­اند که از عبور خودروهای نامرتبط با ساکنین و از سرعت گرفتن خودروها پیشگیری شود (مثلا با ایجاد قوس، بن بست و پیچیدگی در شبکه معابر فرعی این کار را انجام داده­اند).

۳) خیابانهای اصلی دارای عرض ۲۴ تا ۶۰ متر هستند و همه خیابانهای اصلی و فرعی دارای پیاده روی مناسب به عرض ۳ تا ۱۵ متر هستند. در طول پیاده روهایی با عرض زیاد فضای سبز وسیع ایجاد شده و یا نیمکت نصب کرده­اند.

۴) پارکینگ­های عمومی زیادی که رایگان هستند در کنار مکان­های شلوغ و پر مراجعه وجود دارد. (البته در این مورد اخیرا کمبودهایی که ناشی از غفلت از استانداردها است مشاهده شده است)

۵) اکثر کوچه ها کمتر از ۱۰۰ متر طول دارند و کوچه های دارای بیش از ۵۰ واحد مسکونی (خانوار) کم هستند.

۶) در این شهر سعی شده است که تا حد امکان از ایجاد اماکن مسکونی نامتقارن و گوناگون در کنار یکدیگر و هم­چنین تداخل مناطق ویلایی و آپارتمانی خودداری شود. از ساختن و کنارهم قرار دادن ساختمانهایی با طبقات یا اندازه­های متفاوت در کنار یکدیگر جلوگیری شده است (متاسفانه اخیرا مشاهده شده است که این موضوع توسط شهر داری نقض شده است که احتمالا با انگیزه کسب درآمد بوده است)

۷)  کارشناسان تنوع مناسبی را برای ساخت اماکن مسکونی به کار گرفته­اند تا متناسب با انواع سلیقه ها و درآمدهای مختلف باشد(از ویلاهای یکصد متری تا چند صدمتری و از آپارتمانهای یک خوابه تا سه خوابه)

۸) برای افزایش امنیت و انضباط، اغلب آپارتمانهای مسکونی در مجتمع های مسکونی (دارای محوطه بسته) واقع شده­اند. بیشتر این مجتمع ها دارای نگهبانی و هیات مدیره هستند.

۹)  بلوکهای منطقه ای با تراکم جمعیتی کم، متوسط و زیاد با توزیع نسبتا مناسب در سطح شهر ایجاد شده­اند

۱۰) استانداردهای ساختمانهای مسکونی در این شهر رعایت شده است : منازل مسکونی عموما از نور گیر و تهویه مناسب برخوردار هستند (اغلب از دو طرف و گاهی اوقات از سه طرف با فضای باز در ارتباط هستند و استفاده از پاسیو برای نورگیر به صورت نادر در بعضی ویلاها مشاهده می شود). برخورداری از تراس، انباری و پارکینگ (حداقل به صورت غیر مسقف) عمومیت دارد. واحدهای دارای زیر بنای کمتر از۱۰۰ متر در اقلیت و کمتر از دو خواب کمیاب هستند.

۱۱) پراکندگی مناسب و یکنواخت اماکن تجاری ورزشی و درمانی در سطح شهر (البته در این مورد تا تحقق یافتن کامل برنامه چند سال وجود دارد)

۱۲) خوشبختانه تا الان تخلفات ساختمانی (اتاق،پذیرایی یا آشپزخانه بدون پنجره، کاهش مساحت مشاعات، حذف پارکینگ، تجاوز به معابر، …) برای افزایش مساحت فضاهای مسکونی وجود نداشته است.

۱۳) خوشبختانه هنوز لازم به یک طرفه شدن هیچ خیابانی نشده­ است.

۱۴) در مکان­یابی مراکز تجاری اصلی متاسفانه یک اشتباه طراحی بزرگ بروز نموده است و آن این است که به جای ایجاد دسترسی آسان به معابر اصلی، آنها را بر خیابان­های اصلی و بدتر از آن در طرفین خیابان قرار داده اند.

لذا (همانند شهرهای سنتی) روند فزاینده اختلال در تردد خیابانهای اصلی و افزایش خطرات عبوراز آنها کاملا مشهود است. (ظاهرا طراحان شهر تعریف خیابان اصلی و اصل تفکیک کاربری ها را در این مورد نادیده گرفته اند. خیابانهای اصلی بایستی سریع­ترین و آسان ترین راه برای عبور خودروها باشند. اما این خطا آنها را به نمایشگاه، پارکینگ و پیاده رو تبدیل می کند).

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *