اخبار

اخبار

قوانین آپارتمان نشینی/پارکینگ و قوانین مربوط به آن-مسکن کلید

نکات حقوقی برای پارکینگ
به گزارش مجله شبانه باشگاه خبرنگاران، در اکثر موارد بساز‌و‌بفروش‌ها، این قاعده شهرسازی را که باید به ازای هر واحد مسکونی، یک پارکینگ ساخته شود، اجرا نمی‌کنند و در نتیجه تعداد پارکینگ‌ها از تعداد واحد‌های مسکونی کمتر می‌شود و نماینده ثبت با نظر مالک ساختمان، فقط برای برخی از واحد‌ها، پارکینگ اختصاص می‌دهد.

اجزای آپارتمان را بشناسیم

باید این نکته را مورد توجه قرار دهیم که یک آپارتمان از اجزای مختلفی تشکیل شده است که در یک نگاه کلی به اختصاصی و مشترک تقسیم می‌شود. این تقسیم‌بندی در ماده یک قانون «تملک آپارتمان‌ها» مورد توجه قرار گرفته است. در این قانون بخش‌های مشترک شامل قسمت‌هایی که عموم ساکنان ساختمان از آن استفاده می‌کنند یعنی قسمت‌هایی که برابر ماده ۳ این قانون «حق استفاده از آن منحصر به یک یا چند آپارتمان یا محل پیشه مخصوص نبوده و به کلیه مالکین به نسبت قسمت اختصاصی آنها تعلق می‌گیرد».

بنابراین قسمت‌های مشترک ساختمان ویژگی‌هایی دارد که شامل عدم استفاده انحصاری، عدم تشخیص و تلقی به‌عنوان قسمت اختصاصی، انتقال قهری، تقسیم‌ناپذیری، ممنوعیت گذاشتن اشیا، ممنوعیت نگهداری حیوانات و مواردی از این قبیل می‌شود.

تاکید مقررات بر پارکینگ ساختمان

در آپارتمان‌ها دلیل برای دعوا و درگیری میان اعضا و ساکنان زیاد است اما از جمله مواردی که پای ثابت دعوای همسایه‌های یک آپارتمان به حساب می‌آید جای پارک یا «پارکینگ» است. تا سال ۱۳۷۱ و مدتی بعد از آن در گواهی‌های پایان ساختمان قسمت‌هایی که برای پارکینگ در مجموعه وجود داشت، به صورت مشاع بود و در آن هیچ توجهی به تعداد آپارتمان‌های مجموعه و گنجایش تعداد اتومبیل به چشم نمی‌خورد.

کم‌کم وقتی دعوای جای پارک در آپارتمان‌ها افزایش یافت و این امر باعث شد در این ساختمان‌ها مالک اولیه موقع تنظیم سند انتقال آپارتمان، خریدار را از حق داشتن پارکینگ منع کند؛ عملی خلاف ماده ۳ آیین نامه قانون تملک آپارتمان‌ها که مقرر می‌دارد «قسمت‌هایی از ساختمان و اراضی و متعلقات آنها که به طور مستقیم مورد استفاده تمام شرکاء میباشد قسمت‌های مشترک محسوب می‌گردد نمی‌توان حق انحصاری بر آنها قائل شد». افزایش اعتراض‌ها باعث شد پارکینگ جزو مشاعات تعیین نشود و شهرداری نیز در گواهی پایان ساختمان به تعداد پارکینگ به صورت مشخص اشاره کند تا شاید دعوای پارکینگ کمرنگ‌‌تر شود.

جای پارک باید در سند قید شود

با توجه به توضیحات بالا حالا می‌دانید که جای پارک ماشین شما باید حتما در سند ملکتان قید شده باشد و هنگام انتقال سند، پارکینگ متعلق به آپارتمان را با شماره و مساحت و حدود دقیقاً در سند قید کنند.

بنابراین پارکینگ ساختمان به دو صورت به یک واحد آپارتمانی تعلق می‌گیرد؛ در صورت نخست تعلق اختصاصی مانند انباری است. در این مورد با تعیین موقعیت و مساحت آن، محل دقیقش در صورت‌مجلس تفکیکی و سند رسمی قید می‌شود و در حقیقت ملک اختصاصی مالک آپارتمان به حساب می‌آید. مورد دیگر تعلق پارکینگ به هر واحد به طور مشاعی است.

این روش قبل از سال ۷۱ نیز استفاده می‌شد البته برای اجرای این مورد باید در صورت‌مجلس تفکیکی واحدهایی که می‌توانند به صورت مشاع از پارکینگ ساختمان استفاده کنند، نام برده شود. در این صورت فقط آپارتمان‌هایی که حق استفاده از پارکینگ مشاع برای آنها شناخته شده است می‌توانند از پارکینگ ساختمان به طور مشاع بهره ببرند. در این حالت هر کدام از واحدها می‌توانند اتومبیل خود را در هر قسمت از پارکینگ متوقف کند و کسی نیز حق اعتراض ندارد.

پارکینگ فقط برای مالک خودرو

در این میان کم نیستند افرادی که خود را مالک اصلی این فضا می‌دانند و فکر می‌کنند از فضای پارکینگ خود هر استفاده‌ای می‌توانند داشته باشند. در این میان این پرسش مطرح می‌شود که مالک در فضای قانونی اختصاص داده‌شده برای پارکینگ خود می‌تواند کاری غیر از آن انجام دهد؟ مسلم این است که استفاده عرفی از چنین محلی، پارک خودرو است و در صورت کاربری دیگری برای این محل، با وجود مالکیت بر آن، دیگر ساکنان حق اعتراض به چنین رویه‌ای را دارند، زیرا چنین کاری می‌تواند مصداقی از مزاحمت باشد. در عین حال انتقال چنین فضایی به دیگران هم کاملا به میل و اختیار مالک نیست. مالک می‌تواند پارکینگ را به دیگر ساکنان آپارتمان واگذار کند، اما واگذار کردن این محل به غیرساکن و بدون احراز رضایت همسایگان، ممکن نیست زیرا می‌تواند مصداقی از مزاحمت باشد.

مواردی که اختلاف ایجاد می‌کند

کم نیستند مواردی که در ساختمان بعد از ساخت، برخی از واحد‌ها بدون پارکینگ می‌مانند؛ گاهی پیش می‌آید که مالکان بدون پارکینگ که غالبا در اکثریت هم قرار دارند به حق مالکان صاحب جای پارک تعدی و ماشین خود را در جایی که نباید متوقف می‌کنند. اگر چنین مشکلی پیش بیاید جای نگرانی نیست.

همه کسانی که در ساختمان این مشکل را دارند می‌تواند منفرداً یا متفقاً با مراجعه به دادگاه از کسانی که حق استفاده از پارکینگ را ندارند به جرم تصرف عدوانی شکایت کنند و دادگاه با رویت مدارک مالک متجاوز را محکوم می‌کند زیرا کسی که حق استفاده از پارکینگ را ندارد نمی‌تواند غیر قانونی به پارکینگ دیگری تجاوز کند.

باید بدانید که ساکنان برخی از ساختمان‌ها از قسمت‌های مشترک ساختمان مثل حیاط به جای پارکینگ استفاده می‌کنند و برخی از ساکنان بی‌بهره از جای پارک ماشین خود را در این فضاها قرار می‌دهند؛ این در حالی است که آنان اجازه چنین کاری را ندارند و نمی‌توانند بدون اجازه سایر افراد در قسمت‌های مزبور اتومبیل خود را متوقف کنند، در نتیجه مالکان معترض می‌توانند از طریق دادگاه آنها را از این عمل غیرقانونی بازدارند.

اگر خیال تغییر کاربری دارید

در این اوضاعی که همه تشنه داشتن جای پارک شخصی هستند برخی هوای تغییر کاربری پارکینگ به سرشان می‌زند. مثلا پیش می‌آید که مالکان جای پارک در ساختمان تصمیم می‌گیرند پارکینگ‌های خود را به فضایی اداری تبدیل کنند. این افراد باید بدانند که تغییر کاربری مشاعات و پارکینگ‌های اختصاصی مجتمع‌های ساختمانی بدون موافقت تمام مالکان و رعایت مقررات قانون تملک آپارتمان‌ها وجاهت قانونی ندارد و اساسا حکم مقرر در تبصره پنج ماده ۱۰۰ قانون شهرداری، مصرح در لزوم تامین پارکینگ به منظور جلوگیری از اشغال فضای عمومی و ایجاد ترافیک ناشی از آن است و تغییر کاربری آن جز در موارد مستثناشده در مقررات جواز قانونی ندارد. بنابراین برای این افراد سه مانع توافق ساکنان، قانون تملک آپارتمان و قانون شهرداری، در این خصوص وجود دارد.

منبع: وبلاگ کارشناس رسمی دادگستری/سیدفرشید غزنینی هاشمی


«سپاس از شما بابت انتخاب وب سایت مسکن کلید»
در صورت رضایت از وب سایت و مطالب آن می توانید مسکن کلید را در
تلگرام 
و اینستاگرام دنبال کنید و آن را به دوستان خود معرفی کنید

(۳۵۱) نظرات

 1. حمید ابراهیمی

  به    بیان شده  

  سلام خسته نباشید
  بنده ساکن آپارتمان ۴ واحدی با دو پارکینگ هستم و هردو پارکینگ برای دو واحدی است که من مالکش هستم البته کوچه هنوز ماشین رو نشده. درب ورود با درب پارکینگ هم مستقل هستش.آیا دو واحد دیگه میتونن کلید درب پارکینگ رو داشته باشن؟ یا میتونن به بهانه ماشین رو نبودن توی پارکینگ وسایل بگذارند؟

  پاسخ
 2. محمد

  به    بیان شده  

  سلام وقت بخیر بنده ساکن یک ساختمان ۸ واحدی هستم پارکینگ بنده مجاور پارکینگ واحد دیگر هست از سمت چپ به ستون و از سمت راست پارکینیگم به این همسایه مجاور هست آن طرف ستون هم پارکینگ همسایه دیگرمان هست حالا مشکل بنده با همسایه سمت راستم هست این آقا پارکینگش از انتها به درب حیات خلوت مجاور بوده و از سمت راست به دیوار پارکینگ مجاور هست از دیوار تا ستون هم به اندازه تقریبا ۷ متر فاصله می باشد حال آنکه دو پارکینگ باید چه کنن آیا همسایه حق این موضوع را دارد که متجاوز به حریم پارکینگ بنده گردد با توجه به این موضوع که درب حیات روبروی پارکینگ ایشان می باشد.؟

  پاسخ
 3. محمد

  به    بیان شده  

  سلام. وقت بخیر
  بنده ساکن آپارتمان ۸ واحدی هستم که از پارکینگ فقط حق استفاده برای پارک موتور دارم. قسمتی از پارکینگ به صورت یک سوییت ساخته شده که از قانونی بودن یا نبودن آن اطلاع ندارم و صاحب و ساکن آن و اجازه پارک موتور در پارکینگ نمی دهد( با اینکه خیلی بی سرو صدا و موتور خاموش رفت و امد میکنم) ایا او این حق را دارد یا نه . اگر ندارد باید کجا و چگونه اقدام کنم؟

  منتظر راهنماییتون هستم ِ

  پاسخ
 4. majid

  به    بیان شده  

  با سلام.
  چند ماه قبل یک آپارتمان نوساز خریدم. الان حدود یک ماه است که در آن ساکن شده ام. اخیرا متوجه شدم که در پارکینگ آن به اندازه همه واحدها جای پارک نیست. در مبایعه نامه برای من خانه با پارکینگ و انباری قید شده است. اما نگرانم که اگر همه واحدها فروخته شود، بعدتر درباره پارکینگ مشکل پیش بیاید. آیا در این شرایط اداره ثبت برای واحدهای مسکونی سند صادر خواهد کرد؟ من چه اقدامی باید انجام دهم.

  پاسخ
   • majid

    به    بیان شده  

    سلام. اگر همه واحدها با پارکینگ فروخته بشن چطور؟ چون قاعدتا جای پارک کم هست و این مسئله خواه ناخواه مشکل ایجاد خواهد کرد. در اینصورت همه مدعی پارکینگ خواهند بود ولی جای پارک به اندازه کافی نیست. آیا اصلا اداره ثبت به این واحدها پارکینگ روی سند خواهد داد؟ اگر بنا باشد که ما پیشاپیش اقدامی انجام دهیم، لطفا راهنمایی کنید. با سپاس

    پاسخ
    • admin

     به    بیان شده  

     همچین اتفاقی نمیافته
     نیاز به اقدامی از طرف شما نیست و فروشنده کارای خودشو انجام میده

     پاسخ
  • زهرا

   به    بیان شده  

   سلام خسته نباشید
   بنده در آپارتمان ۴طبقه تک واحدی ساکن هستم که سه واحد دارای پارکینگ میباشند و یکی از واحدها پارکینگ ندارد،با موافقت هر سه واحد تصمیم به تعویض دربهای پارکینگ داریم بدلیل ورود سرما در زمستان،زباله و گربه و دزد و…..
   سوالی که ازخدمت شما داشتم این است که آیا واحدی که پارکینگ ندارد در تقسیم هزینه تعویض دربها سهیم میباشد یا خیر؟
   باتشکر

   پاسخ
 5. سید مهدی

  به    بیان شده  

  سلام.بنده آپارتمانی خرید کرده ام ۱۴ واحدی وپارکینگ بنده طبقه منفی ۲ است وبدین صورت است که وقتی از رمپ پایین می آیم سمت چپ رمپ یک ماشین قرار دارد سپس ستون قرارداردوکنارستون یک ماشین دیگروماشین سوم بنده هستم .اما به دلیل این که کنار من دیوار هست و فضای مانور هم کم هست امکان پارک ندارم ویابه دیواربرخورد می کنم یاماشین کناری و فروشنده هم با آنکه خودش هم نتوانست ماشین مرا پارک کندهیچ چیز را قبول نمی کند.حال ۲ سوال دارم.۱)آنکه باید از چه راه قانونی وارد شوم.(ضمن آنکه خانه هنوز سند ندارد.نوساز) ۲ ) آنکه شنیده ام متراژ مانور باید ۵ مترباشد متراژمانور یعنی دقیقا از کجا تا کجای پارکینگ؟اگر بفهمم متراژمانور به کجا می گویند شاید بتوانم از این راه شکایت کنم.

  پاسخ
  • admin

   به    بیان شده  

   سلام
   همچین پارکینگی به هیچ عنوان توسط شهرداری تایید نمیگردد و در سند قید نخواهد شد

   پاسخ
 6. سید مهدی

  به    بیان شده  

  آن وقت تکلیف من چه می شود چون در موبایعه نام پارکینگ ذکر شده.آیافروشنده مجبور می شود پارکینگ خودش را به من بدهد.

  پاسخ
 7. کاویانی

  به    بیان شده  

  سلام،وقت بخیر
  بنده مدیر ساختمان ۲۰ واحدی هستم.در مجتمع ۱۵ پارکینگ برای ۱۵ واحد وجود دارد.اندازه هر پارکینگ هم ۲.۲متر در ۵ متر در سند رسمی قید شده است.حال اگر واحدی که پارکینگ دارد میتواند ۲ یا ۳ خودرو پارک کند ؟
  البته اگر قرار به گذاشتن اینگونه موارد برای تمام ساکنینی که این شرایط رو دارند، باشد نهایتاً باعث بی نظمی و البته موارد اختلاف در آینده میشود لذا جهت پیشگیری این مورد من مخالفت خودم و البته باقی ساکنین رو اعلام کردم حال از لحاظ حقوقی و با توجه به مخالفت مدیر ساختمان و اکثریت اهالی،مالک واحدی میتواند اقدام به گذاشتن ۲ خودرو کند ؟

  پاسخ
 8. کاویانی

  به    بیان شده  

  لازم به ذکر هم هست که پارک خودروی اضافی برای ۷ واحد به صورت مجزا باعث ایجاد مزاحمت نمیشود ولی اگر قرار به گذاشتن ۲ پارکینگ برای تمامی واحد ها باشد در آینده ایجاد اختلال و مزاحمت خواهد کرد.لذا جهت پیشگیری از این مورد قرار بر نگذاشتن ۲ خودرو کرده ایم.

  پاسخ
 9. مهدی درودیان

  به    بیان شده  

  سلام من دارای یک واحد آپارتمان مسکونی در ساختمان مسکونی ۲۵واحدی هستم ، پارکینگ و انباری با حدودشون در سند من قید شده اما یکی از همسایگان من وسایلشو در پارکینگ من قرار میده من چکار میتونم بکنم آیا این تصرف مال غیر هست؟

  پاسخ
 10. فرشید

  به    بیان شده  

  با سلام در اپارتمان مسکونی با ۱۰ واحد و ۱۰ پارکینگ زندگی میکنم ۵ پارکینگ در هم کف که متعلق به یک فرد هست و ۵ وارکینگ در طبقه منفی یک مشکل اینجاست که فردی که مالک ۵ پارکینگ طبقه همکف است در پارکینگ علاوه بر ۵ خودرو ۲ موتور و مقدار زیادی لوازم اضافه دارد میخواستم بدونم اینکار غیر قانونی نیست؟ اگر خست برای شکایت باید کجا مراجعه کنم این رو هم ذکر کنم که تردد اکثر ساکنین از طبقه هم کف هست

  پاسخ
  • admin

   به    بیان شده  

   سلام
   گذاشتن وسایل اضافی در مشاعات ممنوع است و میتوانید با صورتجلسه ساکنین به شورای حل اختلاف مراجعه نمایید.

   پاسخ
 11. ساعد نورمحمدي

  به    بیان شده  

  سلام
  واحدی که من سکونت دارم پارکینگ ندارد و به دلیل اینکه ساختمان سرنبش قرار دارد درب ورودی و درب پارکینگ نیز کاملا از یکدیگر مستقل و در دو کوچه قرار گرفته اند و ما هیچ ترددی از درب پارکینگ یا محوطه ان نداریم ، در این صورت ایا پرداخت هزینه های مربوط به تعمیر درب برقی پارکینگ یا سایر هزینه ها به عنوان هزینه های مشاعی مشمول ما هم می شود؟

  پاسخ
 12. dijam

  به    بیان شده  

  با سلام

  احتراما در یک آپارتمان ۵ واحدی، ۵ محل پارک اتومبیل در نظر گرفته شده است. طبقه اول و دوم محل پارکینگشان پشت سرهم در یک ردیف شمالی جنوبی قراردارد. طبقه دوم دو دستگاه اتومبیل پارک کرده است با این ادعا که با طبقه اول هماهنگ نموده که از قسمتی از فضای پارکینگ وی نیز جهت پارکینگ اتومبیل دوموش استفاده نماید. این در حالیست که هیچ مزاحمتی برای دیگران نیز ندارد. ولی بنده مخالف این رویه هستم. آیا مخالفت بنده قانونی هست یا خیر؟

  با سپاس فراوان از راهنماییتان

  پاسخ
  • admin

   به    بیان شده  

   سلام
   کاملا قانونیست ولی متاسفانه پروسه بررسی و نتیجه گیری آن طولانی و خسته کننده است .

   پاسخ
 13. media

  به    بیان شده  

  با سلام و احترام

  روشن گذاشتن لامپ های عمومی ساختمان ( محوطه حیاط و ….) باید با موافقت یکایک اعضای ساختمان باشد و یا اکثریت اعضا؟

  با تشکر فراوان

  پاسخ
 14. پگاه فلاح کهن

  به    بیان شده  

  سلام در ساختمان ما پارکینگ یکی از همسایه ها مانع از دسترسی به انباری های ماست با توجه به اینکه ایشان اقدام به قراردادن ماشین به صورت دایمی کرده است و در صورت درخواست ما نیز ماشین را جابجا نمی کند حنی برای نظافت ( بهانه ایشان عدم توانایی رانندگی با ماسین است )راهکار پبشنهادی شما چیست ؟

  پاسخ
 15. شهاب

  به    بیان شده  

  با سلام
  آپارتمان ما چهار واحد با دو پارکینگ است
  که یکی متعلق به بنده است
  به این صورت که هر دو ماشین در انتها کنار هم و روبروی در پارکینگ قرار میگیرند و جلوی آنها خالیه که یک ماشین ویا حتی شاید دو ماشین دیگه هم میشود جلوی آنها پارک کرد بدون هیچ مزاحمتی
  چند سوال داشتم:
  -از آنجا که ماشین من بی صندوق وسایز کوچک است میتوانم در انتهای پارکینگ خودم یه جای کوچیک به عرض یک متر با یک ورق mdfبرای وسایل جدا کنم؟ به صورتی که کلا مساحت پارکینگ و سایز ماشین من از محدوده نوشته شده تو سند تجاوز نکنه
  -جلوی ماشین خودم میتونم ماشین دیگه ای پارک کنم؟ بدون هیچ مزاحمتی
  -با توجه به اینکه این موارد رو با واحد بغل که پارکینگ داره هماهنگ کردیم واحد های دیگه که پارکینگ ندارن میتونن اعتراض کنن؟
  -با توجه به اینکه پارکینگ در مجزا داره و از راه پله اصلی مانند زیر زمین ورودی داره،میشه برای ورودی راه پله در گذاشت و کلید فقط دسته دو واحد پارکینگ دار باشه؟
  کلید در پارکینگ چطور؟

  پاسخ
 16. سعید خوئینی

  به    بیان شده  

  سلام،
  در یک آپارتمان ۴ واحدی که کلا دارای ۲ پارکینگ میباشد ساکن هستم. هر ۲ پارکینگ متعلق به ۲ واحد اینجانب است. درب و راه ورودی آپارتمان کاملا مجزا و مستقل از درب و راه پارکینگ است. یکی از واحدهای بدون پارکینگ اخیرا ادعا میکند ریموت کنترل درب پارکینگ را باید به او هم بدهم!
  لطفا راهنمایی بفرمایید.

  پاسخ
  • admin

   به    بیان شده  

   سلام
   اگر پارکینگ ندارد نیازی نیست
   ولی میتونید ریموت بدید ولی نمیتونه استفاده کنه

   پاسخ
 17. عباس نیکپور

  به    بیان شده  

  سلام ساختمان ما دارای ۱۴واحد می باشد که دارای دو طبقه پارکینگ ۷واحدی است با در جدا ورودی خودرو و همچنین دارای در آدم رو همسایه های که در پارکینگ پایین استفاده میکنند درخواست میکنند که هرکدام ریموت در پارکینگ بالا را داشته باشند؟ آیا بایستی به هر واحد ریموت داده شود یا فقط مدیر ساختمان حق داشتن ریموت هر دو طبقه پارکینگ را داشته باشد ؟
  ممنون از راهنمایی شما

  پاسخ
 18. علیرضا

  به    بیان شده  

  سلام ، وقت شما بخیر
  جای پارکینگ من و۲ همسایه یعنی ۳ خودرو بین ستون تا دیوار به فاصله هر پارکینگ ۲،۲۵ متر در نظر گرفته شده و ستونی دیگری در جلو‌ما هستش که فاصله ستون و بین ما جای مانور پارکینگهای کناری من هستش و پارکینگ من کنار ستون وبقیه کنار من تا دیوار هستند البته بدلیل اینکه ما در گوشه پارکینگ هستیم جلو پارکینگهای ما باز هستش و اینکه فضای ۳ پارکینگ محدوده و خودروی وسط ممکنه از لحاظ پارک کردن مشکل داشته باشه توافق کردیم در قسمت مانور کنار ستون جلویی که مزاحمتی برامون نداره بگذاره که هم جای خودش باز هست و هم جای پارک ما راحتتر میشه بعد از مدتی یکی از همسایه ها ماشین چهارم رو آورده و بین خودشون پارک کردن که چون جلوی من نبود اعتراضی نکردم در مرحله بعد ماشین پنجم رو آوردند در بین من و ماشین کنار دیوار گذاشتند ، با یکی از همسایه ها تماس گرفتم گفتند من با اونیکی همسایه توافق کردم و اگر بخواهیم هر چند تا ماشین میگذاریم و چون جلو شما رو نگرفتیم پس شما نمی تونی اعتراض کنید ، البته پارک اونها جلوی من رو نگرفته فقط جای من دوباره تنگ شده و در عوض اونها در هر پارک ۲ ماشین جا دادند که پارکینگ جلوه بدی رو گرفته ، لطفا راهنمایی بفرمایید من حق اعتراض دارم ؟ و از اونجایی که حرف حساب رو متوجه نمی شوند بکجا مراجعه کنم که در ضمن حفظ همسایگی و سریع مشکل حل بشه ، ممنون

  پاسخ
 19. امین

  به    بیان شده  

  با سلام واحترام فراوان
  مجتمع ما دارای ۱۵ واحد هست که فقط هفت واحد ان دارای پارکینگ اختصاصی هستندودر سند مالکیت قید شده همراه با مساحت.من از اداره ثبت استعلام گرفتم جانمایی اون ونقشه مربوطه رو گرفتم.اون ساکنینی که فاقد پارکینگ هستند به یک صورتجلسه اهالی که خودشون قرعه کشی کردن وتصمیم گرفتن بدون دخالت اداره ثبت قرار گذاشتن که همه از پارکینگ مشاع استفاده کنند یعنی الان هر کسی زودتر بیاد ماشینش رو میزنه تو پارکینگ حتی مهمان میاد ماشین میزنه من که تو سندم پارکینگ اختصاصی هست باید بزنم بیرون.ما میخواهیم شکایت کنیم ایا به نتیجه میرسیم قربان؟

  پاسخ
   • نصیری

    به    بیان شده  

    سلام من در یک اپارتمان ۴ واحدی هستم که فقط یه واحد پارکینگ داره و من این پارکینگ رو اجاره کردم. و در پارکینگ انباری های ۳ واحد دیگه وجود دارد .واحدهای دیگه در پارکینگی که من اجاره کردم موتور گذاشتن .میتونم مانع بشم؟ من غیر از ماشین وسایل دیگه ای میتونم تو پارکینگ بزارم

    پاسخ
    • admin

     به    بیان شده  

     با سلام
     در صورت مالکیت یا اجاره توسط شما شخص دیگر اجازه استفاده از فضا رو نداره
     و مورد دوم پارکینگ جهت پارک خودرو میباشد اگر استفاده غیر شود باید توافق ساکنان رو هم داشته باشید
     مسکن کلید
     شهر جدید اندیشه

     پاسخ
 20. محسن مهدیه

  به    بیان شده  

  آیا در مجتمع مسکونی که هر فرد فقط دارای یک پارکینگ اختصاص میباشد و مجتمع دارای حیاط مشاع بوده همسایه ای میتواند دو دستگاه خورد را به داخل مجتمع آورد

  پاسخ
 21. اشكان

  به    بیان شده  

  باعرض سلام ووقت بخیر
  در یک مجتمع ١۴٠ واحدی هستم
  هیات مدیره مجتمع تصمیم گرفته اند جاهایی از پارکینگ که از نظر قانونی پارکینگ نمیباشد اجاره بدهند که یکی از محل ها روبروی پارکینگ اینجانب میباشد
  آیا میتوانم جلوگیری کنم
  از چه طریقی
  متشکرم

  پاسخ
 22. امیر رزمی

  به    بیان شده  

  با سلام ساختمان دو واحدی که جای یک پارگینگ دارد و حیاط مشاعات هست و همسایه که در سندش ذکر شده که حق پارکینگ ندارد میتواند ماشینش رو پارک کنه و یا پارکینگ متعلق به واحد من است

  پاسخ
 23. باقر خرازی

  به    بیان شده  

  با سلام
  در یک آپارتمان ۶ واحدی که همگی حق پارکینک دارند ، مدیر ساختمان یک واحد را که وسیله نقلیه ندارد از رفت و آمد از طریق درب پارکینگ منع میکند آیا کار ایشان قانونی است؟

  پاسخ
 24. علیرضا انوری زاده

  به    بیان شده  

  با سلام
  بنده در یک آپارتمان ۴۰ واحدی زندگی میکنم که پارکینگ من بین ۲ پارکینگ میباشد.
  در پارکینگ سمت چپ بنده باکس برق نصب شده که باعث شده واحد مربوطه ماشین رو جلوتر از ماشین من بذاره و این امر باعث شده بنده به سختی از پارکینگ در بیام و همینطور پارک کنم . با خودشون هم که صحبت کردم گفت به من مربوط نیست و در سند این قسمت پارکینگ ایشون می باشد . من سوالم این هست که چطور ممکنه شهرداری این قسمت رو سند پارکینگ داده باشه ؟و اینکه من چه باید بکنم چون واقعاً به سختی پارک میکنم؟

  پاسخ
  • admin

   به    بیان شده  

   سلام
   میتونید به اداره ثبت اسناد مراجعه و کروکی موقعیت پارکینگ بگیرید و مطمعن بشید

   پاسخ
   • علیرضا انوری زاده

    به    بیان شده  

    مدیر ساختمان گفت بعد از اینکه مالک قبلی ساکن شده بود این پست برقو نصب کردن تو پارکینگ ایشون. یعنی با اجازه مالک قبلی این کار انجام شده. تو سند پارکینگ قید شده.

    پاسخ
 25. 11

  به    بیان شده  

  باسلام و تکشر از وقتی که بابت جواب دهی میگذارید
  اگر طبق عرف ساختمان،قسمتی از نورگیر مشاعی بلا مزاحم به پارکینگ واحدی مختص باشد، اعتراض یک مالک جدید الورود بدون حق پارکینگ قانونی است؟

  پاسخ
 26. x

  به    بیان شده  

  سلام. من در اپارتمان ۴واحدی هستم که هرکدوم پارکینگ قطعی قید شده در سند داریم با جای مشخص. اما دو در ورودی برای ۴ ماشین گذاشته شده. طوری که من که طبقه دومم با اولی از یه در میتونیم پارک کنیم و طبقه ٣ و ۴ از در دیگر. به دلیل اینکه خانم هستم و بیماری دستم، توانایی باز کردن در را ندارم خواستم با توافق ریموت بگذارم اما هیچ کدوم اجازه نمیدن به تنهایی بذارم و نه توافق میکنن شریکی بذاریم. الان حدود سه ماهه که در خیابان پارک میکنم. لطفا راهنمایی کنین میتونم با شکایت ریموت بگذارم یا خیر؟

  پاسخ
 27. رسول

  به    بیان شده  

  با عرض سلام و خسته نباشید.آپارتمان ما ده واحد دارد با ۲ طبقه پارکینگ .۵ واحد همکف و پنج واحد در طبقه منفی.در صورت بروز خرابی درب پارکینگ منفی هر ۵ واحد استفاده کننده از باید هزینه تعمیر بدهند یا هزینه ها تقسیم بر ده میشود .

  پاسخ
 28. حسن

  به    بیان شده  

  با سلام
  بنده خودرو خود را در ساختمانی پارک میکنم که ساکن آن ساختمان نیستم
  اهالی ساختمان شاکی هستن که چرا بنده خودرو پارک میکنم دلیل این اعتراض این است که رفته آمد غیر ساکن اتفاق میوفتد در صورتی که هیچگونه مزاحمتی برای کسی ندارم
  آیا حق اعتراض دارن
  بنده چه اقدامی میتوانم بکنم

  پاسخ
 29. محمود

  به    بیان شده  

  با سلام
  بنده مدیر مجتمع ۱۰۸ واحدی هستم . در مجتمع ما پارکینگ اختصاصی وجود ندارد و همه در محوطه مجتمع پارک می کنند .ایا استفاده اختصاصی از محلی جهت پارک ماشین در محوطه و مشاعات قانونی هست .لطفا راهنمایی بفرمایید

  پاسخ
 30. amirabbas

  به    بیان شده  

  سلام من یک واحد در یه ساختمان١٠واحدى بصورت قولنامه اى خریدم صاحب قبلى این واحد از همین پارکینگ استفاده میکرد که الان بنده استفاده میکنم وهمه ساکنین هم در جریان اینکه این پارکینگ متعلق به واحد بنده است هیچ اعتراضى نداشتن یکى از همسایه ها که مستاجر این واحد هست ماشینشو توى پارکینگ بنده میزاره و ادعا میکن که من میخوام اینجارو بخرم این پارکینگم مال واحد من منم بعده چندین بار درگیرى یه متنى تنظیم کردم در خوصوصه اینکه ساکنین شهادت دادن که این پارکینگ متعلق به واحد بنده است و مکتوب کردیم و امضاء گرفتم ولى باز ایشون به همان منوال به کار خودش ادامه میده بنظرتون اگه شکایت کنم نتیجه میگیرم ؟

  پاسخ
 31. امیرحسین

  به    بیان شده  

  سلام خسته نباشید بنده صاحب پارکینگ مشاع هستم به طوری که من و یک همسایه دیگرم پشت سرهم پارک میکنیم پارکینگ من در سند عقب ذکرشده وپارکینگ ان جلو،مشکل اینجاست که برای ورود و خروج همیشه باید زنگ اورا بزنم و توافق نمیکنه که هرکی زودتر اومد ماشینشو بزاره عقب.بعد هروقت که یکم دیرمیامو زنگشو میزنم میگه شکایت میکنم. میخواستم بدونم من تا چه ساعتی میتونم زنگشو بزنم؟ چون بعضی وقتا عروسی یا مراسمی میشه که دیرمیام خونه نهایت ۱۲شب ،لطفا راهنماییم کنید ممنون

  پاسخ
 32. امیرحسین

  به    بیان شده  

  سلام چطور حق باایشونه وقتی تو سند به من اجازه عبور از پارکینگ اونو بهم داده ؟؟؟پس دیگه چرا اینجور پارکینگو ساختن؟
  پس میشه بگید که قبل از۱۲شب میتونم از پارکینگ استفاده کنم؟

  پاسخ
 33. امیرحسین

  به    بیان شده  

  ببخشید دوباره مزاحم شدم چون واقعا مشکل داریم میشه ساعات استفاده از پارکینگ مشاع رو بفرمایید؟

  پاسخ
 34. ferferi

  به    بیان شده  

  سلام بنده یک واحد از ساختمان چهارطبقه تکواحدی رو خریدم کلا ساختمان یک پارکینگ بیشتر نداره و پارکینگ هم متعلق به واحد بنده میباشد که در سند هم قید شده است در قسمت پارکینگ سه تا انبار هم وجود دارد که یکی از انبارها مال خودم و دوتای دیگر هم متعلق به دو واحد دیگر از ساختمان است میخواستم بدونم میتونم از دادن کلید پارکینگ به دیگر اعضای ساختمان خودداری کنم ؟

  پاسخ
 35. محسن شایان

  به    بیان شده  

  سلام وقت بخیر.ما در آپارتمان چهار واحدی ساکن هستیم که من و طبقه دیگر پارکینگ داریم.بعد از مدتی ما و طبقه ای که پارکینگ دارد تصمیم گرفتیم که درب پارکینگ را ریموت کنیم.درب پارکینگ از درب حیاط جدا هست.حال یکی از همسایگانی که پارکینگ ندارد رفته از اینکه ما بدون اجازه ایشان درب پارکینگ را ریموت کردیم شکایت کرده آیا ما کار غیرقانونی انجام دادیم؟؟؟
  جوابهایی که شما میدهید با ماده و قانون هست یا حاصل تجربه؟
  متشکرم

  پاسخ
 36. رضا علیزاده

  به    بیان شده  

  با سلام وتشکرفراوان از زحماتتون
  میخواستم بدونم دریک اپارتمان وکالتی ایا سازنده میتونه ۸تا پارکینگ رو به ۱۰واحد بفروشه ودر قولنامه هر۱۰واحد پارکینگ مشاع قید بشه ؟
  یا فقط میتونه به تعداد جای پارک به خریدار پارکینگ بفروشد؟

  پاسخ
 37. رضا علیزاده

  به    بیان شده  

  سلام توی قولنامه بعضی واحدها پارکینگ مشاع وبعضی اختصاصی قید شده.
  ایا میشه از سازنده شاکی شد که چرا ۸تا جای پارک رو به ۱۰نفرفروخته؟
  خیلی ممنون از راهنماییتون.

  پاسخ
 38. دنيز

  به    بیان شده  

  سلام، وقت بخیر
  در یک آپارتمان چهار واحدی دو پارکینک در نظر گرفته شده که یکی متعلق به واحد من می باشدو این ساختمان فاقد انباری بوده که در حیاط ساختمان به تعداد واحدهل بعدا ایجاد شده است، سوال من:
  ١- به دلیل اینکه اجازه استفاده از پارکینگم را به همسایه دیگر ندادم وی تهدید به تخریب انباری از طریق مراجعه به شهرداری را کرد، آیا اینکار امکان پذیر است؟
  ٢- این همسایه یک عدد تشک دو نفره تختخواب و یک در کوچک را به دیوار انتهایی پارکینک من تکیه داده و علیرغم اعتراض های من نسبت به برداشتن آن ترتیب اثر نداده، آیا میتوانم از وی شکایت کنم؟ چگونه؟
  ٣- این فرد مدیر ساختمان است و من تصمیم گرفته ام تا زمانی که به رفتار خود ادامه می دهد پول شارژ را پرداخت نکنم، نظر شما چیست؟
  پیشاپیش از پاسخ شما سپاسگذارم.

  پاسخ
  • admin

   به    بیان شده  

   سلام
   ۱٫بله
   ۲٫بله/شورای حل اختلاف
   ۳٫خلاف حقوق اپارتمان نشینی است توصیه نمیکنم

   پاسخ
 39. آرین

  به    بیان شده  

  با عرض ادب
  در ساختمان ۳۰ واحدی که ۱۵ واحد دارای پارکینگ و ۱۵ واحد بدون پارکینگ هستیم ادعا داریم که
  ۱- هزینه مراقبت و دوربین گزاری جهت امنیت ماشینها فقط به عهده پارکینگ داران میبایست باشد. ایا این ادعا بحق است
  ۲- چون درب ماشین رو در حیاط منتهی به کلیه انباری ها میشوند. هر مالک بدون پارکینک نیز حق داشتن کنترل ریموت جهت دسترسی به وسائل در انباری ها باید باشند. ایا این ادعا بحق است
  ۳- برخی از پارکینگ دارها ماشین میهمان خود را توی حیاط و فضای سبز پارک و توجهی به اعتراضات ما ندارند. ایا طرح شکایت مفید میتواند باشد.

  از توجهتان بینهایت سپاسگزارم

  پاسخ
 40. بهزاد احدی

  به    بیان شده  

  سلام و وقت بخیر
  در آپارتمانی ۱۸ سال ساخت زندگی میکنیم که به تازگی خریدم. یکی از همسایه ها که رفت و آمدش به پارکینگ (برای پارک کردن ماشین) گاها به روزی ۴ مورد میرسد قصد دارد درب پارکینگ خود را ریموت دار کند. در این صورت موتور درب بر روی دیوار اتاق خواب و نشیمن واحد من سوار می شود. به دلیل اینکه ساختمان قدیمی ساخت است صدای موتور درب ریموت باعث صلب آسایش از من و خانواده ام میشود. بنده راضی به نصب درب نیستم. در صورتی که قبل از خرید آپارتمان با مشاهده وجود درب ریموت دار از خرید آن منصرف میشدم. آیا از نظر قانونی می توانم کاری انجام بدهم؟

  پاسخ
 41. علیرضا

  به    بیان شده  

  با عرض سلام و خسته نباشید
  در یک آپارتمان ۱۲ واحدی ساکن هستم که ۵ پارکینگ اختصاصی داره.از طرفی حیاط ساختمان هم اونقدر بزرگ نیست که بشه تعداد بیش از ۲ ماشین بصورت پارکینگ مشاعاز آن استفاده کنند. در برخی از اوقات همسایه ها با آوردن ماشین سوم و چهرم به حیاط آپارتمان موجب اختلال در تردد ماشینهایی که پارکینگ اختصاصی دارن میشنوبا گفتن این حرف که چون مشاع است ما استفاده میکنیم از خود رفع تکلیف میکنن. آیا دیگران چنین حقی دارند که با آوردن ماشین مزاحمت ایجاد کنند؟ مالکان پارکینگ اختصاصی برای رهایی از این معضل باید چکاری انجام دهند.

  پاسخ
 42. ﻋﺒﺎﺳﻌﻠﻲ ﺭﻓﻌﺘﻲ

  به    بیان شده  

  ﺑﺎﺳﻼﻡ :ﻣﺠﺘﻤﻊ ۱۶ ﻭاﺣﺪﻱ ﻫﺴﺘﻴﻢ.ﺩﺭﺳﺎﻝ ۵۹ ﺳﺎﺧﺘﻪ ﺷﺪﻩ.۸ ﻣﻮﺭﺩ ﭘﺎﺭﻛﻴﻨﮓ ﺩﺭﻧﻆﺮ ﮔﺮﻓﺘﻪ ﺷﺪﻩ.(ﻣﺸﺎﻋﻲ) ﺩﺭ ﺗﻔﻜﻴﻜﻲ ﻧﻮﺷﺘﻪ ﺷﺪﻩ.ﻭاﺣﺪﻫﺎﻱ ﻓﺎﻗﺪ.ﭘﺎﺭﻛﻴﻨﮓ ﺩﺭﺳﻨﺪ ﺷﻮﺩ.ﻛﻪ ﺗﻌﺪاﺩﻱ ﻓﺎﻗﺪ.پ.ﻗﻴﺪ ﺷﺪﻩ.ﻭاﻣﺎ ﺳﻮاﻝ اﻳﻨﺠﺎﺳﺖ.ﺩﺭ ﺳﻨﺪ ﻣﻦ ﺿﻤﻦ اﻳﻨﻜﻪ ﻓﺎﻗﺪ پ.ﻗﻴﺪ ﻧﺸﺪﻩ.ﻭﺩﺭﺝ ﺷﺪﻩ.اﻳﻦ ﺁﭘﺎﺭﺗﻤﺎﻥ ﺑﻘﺪﺭاﻟﺴﻬﻢ اﻋﻴﺎﻧﻲ اﺯﺣﻴﺎﻁ ﻭﭘﺎﺭﻛﻴﻨﮓ. ﻭﺳﺎﻳﺮ ﻣﺸﺘﺮﻛﺎﺕ ﺳﻬﻴﻢ اﺳﺖ.ﺣﻛﻢ ﭼﻴﺴﺖ.?

  پاسخ
  • ﻋﺒﺎﺳﻌﻠﻲ ﺭﻓﻌﺘﻲ

   به    بیان شده  

   ﺑﺎﺳﻼﻡ ﻣﺠﺪﺩ..ﺩﺭ ﺳﻨﺪ ﻣﺎﻟﻜﻴﺖ اﻳﻨﺠﺎﻧﺐ. ﻣﻪ ﺩﺭﺳﺎﻝ ۵۹ ﺛﺒﺖ ﺷﺪﻩ.اﻳﻦ ﺁﭘﺎﺭﺗﻤﺎﻥ ﺑﻘﺪﺭاﻟﺴﻬﻢ اﻋﻴﺎﻧﻲ اﺯ ﺣﻴﺎﻁ ﻭﭘﺎﺭﻛﻴﻨﮓ ﻭﭘﻠﻪ ﻭﺭاﻩ ﻋﺒﻮﺭ اﻧﺒﺎﺭﻳﻬﺎ ﻭﺭاﻩ ﻋﺒﻮﺭ ﭘﺎﺭﻛﻴﻨﮓ ﺳﻬﻴﻢ اﺳﺖ.ﻭﻧﺤﻮﻩ اﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﺁﻥ ﻃﺒﻖ ﺁﻳﻴﻦ ﻧﺎﻡ اﺟﺮاﻳﻲ ﻗﺎﻧﻮﻥ ﺗﻤﻠک ﺁﭘﺎﺭﺗﻤﺎﻥ ﻫﺎﺳﺖ..اﺯ ﭘﺎﺭﻛﻴﻨﮓ ﻣﻴﺘﻮاﻧﺪ اﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﻛﻨﺪ.ﻟﻂﻔﺎﻥ ﭘﺎﺳﺦ ﺩﻫﻴﺪ.?

   پاسخ
   • admin

    به    بیان شده  

    سلام
    حق استفاده از مشاعات در قانون برای تمام ساکنین به یک اندازه تعریف میشه ولی این موضوع ارتباطی به استغاده شما به عنوان پارکینگ نداره و بحث پارکینگ مقوله جدایی هستش و در صورتی شما میتونید از حیاط به عنوان پارکینگ استفاده کنید که همسایه ها با شما توافق کنن.پارکینگ اختصاصی به صورت جداگانه در سند قید میشه

    پاسخ
  • admin

   به    بیان شده  

   سلام
   تو سوال قبلیتون عرض کردم تا زمانی که پارکینگ تو سندتون قید نشه شما حق استفاده از فضای مشاعات به عنوان پارکینگ رو قانونا ندارید و بهتره تو این موضوع با همسایه هاتون توافق کنید

   پاسخ
 43. رضا

  به    بیان شده  

  با سلام خدمت شما
  بنده مالک یک واحد اپارتمان هستم، که پارکینگ نیز در سند قید شده است
  اپارتمان به شدت بی نظمی داریم که حتی مدیر توانایی جمع کردن شارژ از تمام واحد هارو نداره،
  چندین بار روی ماشین های همسایه ها خط کشیده شده ، بنده ماشین جدیدی خریداری کردم ، و خوف این رو دارم که به ماشینم صدمه ای زده بشه
  و هر چقدر هم با همسایه ها و مدیر صحبت میکنم برا نصب دوربین ، افاقه نمیکنه
  ایا بنده با توجه به موارد ذکر شده شخصا میتونم دوربینی رو در پارکینگ خودم برای محافظت از خودروی شخصیم نصب کنم؟
  ممنون میشم پاسخ سوالم را بدید
  با تشکر

  پاسخ
 44. سعید

  به    بیان شده  

  سلام بنده یکی از مالکهای یک اپارتمان چهار واحدی هستم سه واحد پارکینگ داره یه واحد نداره که مالک واحد بی پارکینگ ادعا داره پارکینگ بنده در حیاط هست ایا چنین چیزی ممکنه که پارکینگ یه واحد رو در حیاط قرار دهند .حیاط دو درب ماشین رو داره یکی به پارکینگها خطم میشه یکی هم در حیاط.ممنون میشم جواب بندا رو بدید.

  پاسخ
 45. سعید

  به    بیان شده  

  سلام بنده مالک یکی از واحدهای یک اپارتمان ۴واحدی هستم که سه واحد ان پارکینگ دارد ویک واحد مدعیست که پارکینگش در داخل حیاط است ایا چنین چیزی امکان دارد .با توجه به اینکه حیاط دو درب ماشین رو دارد یکی منتهی به پارکینگ ساختمان است ودیگری منتهی به حیاط ساختمان است.ممنون میشم جواب بدید .

  پاسخ
  • admin

   به    بیان شده  

   سلام
   خیر امکانش نیست مگر اینکه همسایه ها با ایشان همکاری کنند و اجازه ورود بدن در غیر اینصورت قانونا ایشون نمیتونه ماشینش رو وارد حیاط کنه

   پاسخ
 46. امیر

  به    بیان شده  

  سلام. وقت بخیر
  بنده جدیدا آپارتمانی خریدم که ۵طبقه ۱۵ واحدی هست. طبق گفته مالک(که من ازش خریدم) این ساختمون ۴تاپارکینگ بیشتر نداره. درسند تک برگی من هم دقیقا درج شده (پارکینگ مسکونی قطعه پنج تفکیکی به مساحت ۱۱ متر مربع واقع در سمت مرکزی همکف). وقتی رفتم وسایل ببرم یکی از همسایه ها که آدم بی اخلاق و بدرفتاری بود باحالت تندی گفت اینجا جای پارک منه و اگه میخوای پارک کنی باید بصورت مزاحم پارک کنیم!!!!
  میخواستم ببینم اگه من نخوام توافق کنم که ایشون مزاحم پارک من بشن میتونم؟ و به کجا باید شکایت کنم؟ و از کجا باید بفهمم که این قطعه ۵ تفکیکی در سمت مرکزی همکف دقیقا کجا میشه؟
  ممنون و عذر تقصیر

  پاسخ
 47. امیر

  به    بیان شده  

  البته هنوز ۱۵% مبلغ رو نگه داشتیم برای محضر. آیا میتونیم ۱۵% رو در روز محضر پرداخت نکنیم و از سند زدن اجتناب کنیم تا فروشنده با آوردن کارشناس جای دقیق پارکینگ و انباری رو مشخص کنه و به ما تحویل بده و بعد باقی مانده رو پرداخت کنیم و سند بزنیم؟

  پاسخ
 48. ﻋﺒﺎﺳﻌﻠﻲ ﺭﻓﻌﺘﻲ

  به    بیان شده  

  ﺑﺎﺳﻼﻡ ﺑﺎﺯﻣﺠﺪﺩ.ﺳﻨﺪ ﻗﺒﻞ اﺯ ۷۱ اﺳﺖ.ﭘﺎﺭﻛﻴﻨﮓ ﺗﻔﻜﻴﻚ ﻧﺸﺪﻩ اﺳﺖ.ﺗﻮﺿﻴﺢ ﻛﻠﻲ ﺩاﺩﻩ ﺷﺪﻩ ﻛﻪ ۸ﻣﻮﺭﺩ ﭘﺎﺭﻛﻴﻨﮓ ﺑﺮاﻱ ۸ ﻭاﺣﺪ ﺩﺭﻧﻆﺮ ﮔﺮﻓﺘﻪ ﺷﺪﻩ.۸ ﻭاﺣﺪ ﺩﻳﮕﺮ ﭘﺎﺭﻛﻴﻨﮓ ﻧﺪاﺭﻧﺪ.ﻭاﻳﻦ ﻣﻮﺿﻮﻉ.ﺩﺭﺳﻨﺪ ﻭاﺣﺪﻫﺎﻱ ﻛﻪ ﭘﺎﺭﻛﻴﻨﻚ ﻧﺪاﺭﻧﺪ ﻓﺎﻗﺪ ﭘﺎﺭﻛﻴﻨﮓ ﻗﻴﺪ ﺷﻮﺩ.اﻳﻦ ﻣﻂﻠﺐ ﺑﺮاﻱ ﺗﻌﺪاﺩﻱ ﻗﻴﺪ ﺷﺪﻩ.ﻭاﻣﺎ ﺳﻮاﻝ اﻳﻨﺠﺎﺳﺖ ﺩﺭﺳﻨﺪ ﻣﻦ ﺿﻤﻦ اﻳﻨﻜﻪ ﻓﺎﻗﺪ ﭘﺎﺭﻛﻴﻨﮓ ﻧﻮﺷﺘﻪ ﻧﺸﺪﻩ.ﻭاﻳﻦ ﺟﻤﻠﻪ ﺫﻛﺮ ﺷﺪﻩ.اﻳﻦ ﺁﭘﺎﺭﺗﻤﺎﻥ ﺑﻘﺪﺭاﻟﺴﻬﻢ اﻋﻴﺎﻧﻲ اﺯﺣﻴﺎﻁ ﻭﭘﺎﺭﻛﻴﻨﻚ ﻭﻧﻮﺭﮔﻴﺮ ﻭﺭاﻩ ﻋﺒﻮﺭ ﭘﺎﺭﻛﻴﻨﻚ ﻭﺭاﻩ ﻋﺒﻮﺭ اﻧﺒﺎﺭﻱ ﺳﻬﻴﻢ اﺳﺖ.ﻭﺳﺎﻳﺮ ﻣﺸﺘﺮﻛﺎﺕ ﺳﻬﻴﻢ اﺳﺖ. (ﺳﻬﻴﻢ اﺯ ﭘﺎﺭﻛﻴﻨﮓ) ﻳﻌﻨﻲ ﭼﻴﺴﺖ!?. ﻭﻧﺤﻮﻩ اﺳﺘﻔﺎﺩﻩ اﺯﭘﺎﺭﻛﻴﻨﻚ ﭼﻜﻮﻧﻪ اﺳﺖ.!!?.ﻏﻴﺮ اﺯﭘﺎﺭﻙ ﺧﻮﺩﺭﻭ ﭼﻲ ﻣﻴﺘﻮاﻧﺪ ﺑﺎﺷﺪ.!!? ﻟﻂﻔﺎﻥ ﺟﻮاﺏ ﻗﺎﻧﻊ ﻛﻨﻨﺪﻩ ﺑﺪﻫﻴﺪ.ﺑﺴﻴﺎﺭ ﻣﻤﻨﻮﻥ ﻣﻴﺸﻮﻡ.

  پاسخ
 49. محسن

  به    بیان شده  

  سلام دریک مجتمع ۸ واحدی زندگی میکنم با ۷ پارکینگ.که واحد بدون پارکینگ متعلق به من است.درحالی که ریموت ندارم،و بعضی از همسایه ها ۲ ماشین داخل پار کینگ خودشون میزنن که از فضای مجاز به حیاط تجاوز میکنه.و صرف داشتن ریموت از حیاط هم جهت پارک استفاده میکنند.از بنده حق شارژ میخواهند.و اینجانب شارژ نمیدهم.زیرا از حیاط استفاده میکنند و در پارکینگ خودشان ۲ ماشین پارک میکنند.خواهسا راهنمایی کنید.شارژ بدم .ندم.

  پاسخ
  • رسولی

   به    بیان شده  

   سلام
   هیچ کسی بدون رضایت باقی همسایه ها حق استفاده از مشاعات برای پارک ماشین رو نداره واگر همسایه ها به شما اجازه پارک نمیدن خودشون هم حق این کارو ندارن اینکه شما شارژ پرداخت نمیکنید یه بحث شخصیه.

   پاسخ
 50. فیروزی

  به    بیان شده  

  با سلام و وقت بخیر .من ساکن یک آپارتمان ۵طبقه ۸واحدی هستم
  همسایه (آقا) طبقه بالا منزل ما به دلیل اینکه مالک بوده و مجرد در قسمت مشاع ساختمان که جای دو عدد ماشین است ماشین خود را به صورت اریب گذاشته تا ما پارک نکنیم
  ایشون یک جوان خوش گذرون هستم که هیچ کدام از مالکین حاضر به قبول مدیریت ساختمان ندارن چون شارژ ساختمان رانیز پرداخت نمیکند
  در ضمن به دلایل مختلف مدیریت های قبلی از ایشان شکایت کرده ولی به دلیل اینکه به دادگاه مراجعه نکرده ،پرونده مختومه شده
  ایا قانونی هست که بتوان از ایشان شکایت کرد و ایشان ماشینشون رو درست بگذارن
  لطفا راهنمایی بفرمائید
  باتشکر

  پاسخ
  • رسولی

   به    بیان شده  

   سلام تنها راه شکایت از این همسایه هستش که باید از شورای حل اختلاف شروع کنید واگر پیگیری کنید انجام میشه

   پاسخ
 51. ناصر نژاد

  به    بیان شده  

  با سلام و تشکر بابت فراهم اوردن امکان سوال آنلاین

  ساکن یک مجتمع ۱۲ واحدی هستم. تمام واحد ها دارای پارکینگ هستند. یکی از ساکنین دارای ۲ دستگاه خودرو می باشد و همیشه یکی از خودرو ها را در حیاط پارک میکند. پارک کردن در محلی که جهت پارک خودرو دوم از آن استفاده میکنندموجب ایجاد محدودیت در ورود و خروج خودرو اینجانب میشود. ( باعث مسدود شدن نمیشود فقط موجب محدودیت در ورود و خروج میشود بنحوی که برای خروج از پارکینگ مجبور میشوم که چندین بار ماشبن را عقب و جلو ببرم). چندین بار تذکر داده ام که حودرو دوم خود را در جای دیگری پارک کنند اما طلبکارانه از این کار سر باز میزنند. راهکار از نظر حقوقی چیست؟

  سپاس

  پاسخ
 52. معز

  به    بیان شده  

  با سلام و احترام
  یک واحد آپارتمانی را در مجتمع ۱۲ واحدی خریداری نمودم که کل همکف ساختمان پارکینگ است. ساختمان سه نبش بوده و از کوچه های کناری دو درب پارکینگ ریموت دار و از طرف خیابان اصلی یک درب بزرک برای پارکینگ در نظر گرفته شده . علاوه بر آن یک درب کوجه نیز از کوچه قرارداده شده.
  زیر همکف نیز هیئتی دایر شده که اختصاصی است و نمی دانم آیا مجوزی دارد یا خیر
  متاسفانه از ۱۲ واحد تعداد ۹ واحد فامیل هستند که ساختمان را ساخته و چند واحد مابقی رافروخته اند.
  من( واحد ۱۰) پارکینگ ندارم. ولی اهالی فامیل کلید درب ورودی درب پارکینگ و همکف که به راه پله ورودی و آسانسور منتهی می شود را به ساکنین بدون پارکینگ نمی دهند در حالی که فضای همکف مشاع است . در ضمن هیئت مزاحمت فراوانی برای ما دارد. که معلوم نیست جواز هیئت دارد . یا سالن اجتماعات ولی در انحصار همه نیست .
  سوالهای من
  ۱ . آیا شهرداری در مجتمع های مسکونی جواز هیئت می دهد؟!!! سند دارد یا خیر کاربری سالن اجتماعت دارد یا خیر؟
  ۲٫ آیا ساکنین پارکینگ دار می توانند کلیک ورودی پارکینگ مه محل تردد است را به مابقی ندهند و الزام کنند از درب کوچه استفاده کنند و وارد همان ورودی پارکینگ و آسانسور شوند.
  ۳٫ دو واحد از آپارتمانها من الجمله مدیر ماشین خود را در محل تردد و جلوی آسانسور پارک می کند و مدعی است پارکین وی است ولی سندیتی ارائه نداده آیا شهرداری مجوز پارکینگ در مقابل تردد به آسانسور را می دهد.
  ۴٫ کلید در ب پشت بام و راهرویی که به انباری ها راه دارد در اختیار مدیر است. آیا قانونی است .

  با سپاس

  پاسخ
  • رسولی

   به    بیان شده  

   سلام
   ۱ بستگی به قوانین خود شهرداری داره که این رو باید از شهرداری سوال کنید
   ۲ خیر
   ۳ ۱
   ۴ خیر قانونی وضع نشده ولی برای امنیت ساختمان معمولا کلید رو دست یک نفر میسپارن

   پاسخ
 53. کوروش

  به    بیان شده  

  سلام در اپارتمانی زندگی میکنم ۶ واحده جای پنجتا پارکینگ دارد. من تنها مستاجرم در سنده خونه پارکینگ هم قید شده اما مکانش مسخص نیست حالا با وجود ماشین نداشتن یکی از واحد ها نماینده بلوک دوتا ماشین پارک مبکنه و میگه اون واحد گفته پارکینگش دسته ماست ایا میتونن همچین ادعایی کنن?در صورت حق نداشتن کجا باید اقدام کنم باتشکر.

  پاسخ
  • رسولی

   به    بیان شده  

   سلام
   اگر با هم توافق کرده باشن مشکلی نیست ولی اگه مزاحمتی ببراتون ایجاد میکنه میبایست مالکتون اقدام کنه و جای دقیق پارکینگ هم تو صورت مجلس تفکیکی موجوده در شهرداری منطقه هستش ولی اگر مشکلتون حل نشد شورای حل اختلاف رسیدگی میکنه

   پاسخ
 54. ازمکان

  به    بیان شده  

  با سلام وصبح بخیر خدمت کارشناس محترم
  من داخل آپارتمانی ساکن هستم و مالک هستم و حق پارکینگ ندارم درب پارکینگ به صورت ریموت کنترل می باشد و من ریموت آن را ندارم الان در حال حاضر درب پارکینگ ایراد پیدا کرده ایا هزینه تعمییرات برای درب پارکینگ شامل من می شود؟؟؟؟؟

  پاسخ
 55. حامد معین

  به    بیان شده  

  با سلام
  ما در ساختمان هشت واحدی هستیم ۳واحد پارکینگ خودرو باسند و ۲واحد هم موتور سیکلت در جای مشایی پارک می کند میخواهیم برای درب پارکینگ ریموت نصب کنیم هزینه ریموت را چگونه حساب کنیم .

  پاسخ
 56. حسینی

  به    بیان شده  

  سلام ساختمان ما ۱۷ واحده ولی ۱۰ پارکینگ اختصاصی دارد که ۷ تای آن رو به حیاط و دارای درب ریموت دار هست دوتای آن درب جدا دارد و یکی از پارکینگ‌ها روبه روی درب ورودی ساکنین هست
  آیا صاحب این یک پارکینگ میتوان درب ورودی را بردارد و ریموت یا کرکره کند؟ میتوانم نقشه نظام مهندسی را هم براتون بفرستم اما چجوری؟

  پاسخ
 57. امید شایان

  به    بیان شده  

  سلام
  من ساکن اپارتمانی چهار واحده هستم که ۳ پارکینگ دارد در ضمن درب ورودی پارکینگ ریموت کنترل داشته ولی درب ورودی ساختمان از ان مجزاست. واحدی که پارکینگ ندارد ریموت درب پارکینگ را دارد ( این که چگونه نمیدانم) ایا واحدی که پارکینگ ندارد اجازه داشتن ریموت در پارکینگ را دارد؟ ایا در ماشین روی پارکینگ فقط مخصوص عبور و مرور ماشین است؟ چون این واحد عبور و مرور عادی خود را از درب پارکینگ و با ریموت کنترل انجام می دهد.

  پاسخ
  • رسولی

   به    بیان شده  

   سلام داشتن ریموت ایرادی نداره اما استفاده به عنوان عبور و مرور درست نیست چون باعث خرابی به جک میشه

   پاسخ
 58. محمد فدوی

  به    بیان شده  

  سلام
  در آپارتمان ۱۲ واحدی ، یکی از همسایه ها که دو پارکینگ دارد در محل پارک خود ۳ ماشین پارک می کند و می گوید فضای پارکینگ متعلق به بنده است و میتوانم ۳ دستگاه خودرو پارک کنم ولی مدیریت ساختمان به ایشان اعلام نموده که هر پارکینگ مخصوص یک خودرو است و به دلیل فضای بیشتر شما مجاز نیستی ۳ خودرو پارک کنی ، اگر حرف مدیر ساختمان درست است لطفا مستند قانونی آن را بفرمایید.

  پاسخ
  • رسولی

   به    بیان شده  

   سلام
   متراژ دقیق پارکینگ و تعداد پارکینگ هر واحد داخل سند نوشته شده.پارک ماشین بیشتر اگر باعث ایجاد مزاحمت برای سایرین نمیکنه مشکلی نداره ولی برای گرفتن اطلاعات دقیقتر میتونید با یک وکیل مشورت کنرد.

   پاسخ
 59. آریان

  به    بیان شده  

  با درورد
  در آپارتمان ما یک واحد از ساختمان رفته و واحد و انباری ایشان خالی مانده و ایشان پارکینگ خود را تبدیل به انبار وسایل کاری خود کرده .
  آیا قانون به ایشان اجازه میدهد از محل پارک خودرو به عنوان انبار استفاده کند؟

  پاسخ
 60. مهرداد

  به    بیان شده  

  با سلام

  ساختمان ما دارای ۵ واحد میباشد
  و هر کدام از واحد ها دارای پارگینگ جداگانه میباشند
  ماشین واحد ۳ دارای صدا و دود زیادی است که باعث ازار و اذیت طبقه ۱ میشه
  با صحبتهایی که شده واحد ۳ میگه پول ندارم ماشین رو عوض کنم و با تعمیر هم بردم درست نمیشه و چون من پارکینگ دارم باید پارک کنم و کسی نمیتونه اعتراض کنه

  ایا قانونی برای این است که مانع از روشن و گرم کردن ماشین فرسوده که دود و صدای تو پارکینگ میکنه بشه یا نه

  ممنون از لطفتون

  پاسخ
 61. جعفر

  به    بیان شده  

  سلام/ بنده ساکن یک ساختمان ۴ واحدی زندگی هستم با ۲ پارکینگ/ یکی از مالکان که پارکینگ دارد هم خودرو پارک میکند وهم موتورسیکلت میخواستم بدانم میتوانیم از ورود موتور او جلوگیری کنیم

  پاسخ دادن

  پاسخ
 62. ابراهیم گرایلی

  به    بیان شده  

  با درود و احترام
  در یک آپارتمان ۸ واحدی یکی از واحدها که مستاجر می باشد و پارکینگ نیز دارد از پارکینگ خود استفاده نمیکند و مالک این واحد که در ساختمان نیز ساکن نیست با داشتن ریموت درب پارکینگ اتومبیل خود را در پارکینگ واحد مذکور قرار می دهد.
  لطفا بفرمایید آیا ایشان چنین حقی دارد؟از آنجایی که با اعلان مخالفت بنده با این کار ایشان ولی همچنان به کار خود ادامه می دهند، آیا با طرح شکایت از ایشان توسط بنده(بدون امضا از دیگر ساکنین) آیا شکایت وجاهت قانونی دارد؟
  تشکر

  پاسخ
  • رسولی

   به    بیان شده  

   سلام
   چون ایشون ساکن نیستن و واحدشون رو به مستاجر اجاره دادن نمیتونن استفاده کنن شکایت شما وجاهت داره ولی امضا بقیه ساکنین کمک بیشتری میکنه

   پاسخ
 63. محسن کمالی

  به    بیان شده  

  سلام. اخیرا یک واحد از یک آپارتمان ۶ واحدی که هر واحد پارکینگ مجزا دارد را خریداری نموده ام. با توجه به اینکه در قسمت مشاعی جا برای پارک ۳ ماشین دیگر بدون مزاحمت وجود دارد، مدیر ساختمان می تواند ماشین اضافی خودش را در فضای مشاعی پارک کند ولی به من اجازه این کار را ندهد؟ قابل توجه که ایشان مالک ۴ واحد از ۶ واحد است که ۳ واحد را اجاره داده و یک واحد را خودش استفاده می کند وطبیعتا ایشان قهرا می تواند خودش مدیر ثابت ساختمان باشد. آیا ایشان می تواند قوانینی در آپارتمان وضع کند که خودش در آن استثنا باشد؟

  پاسخ
 64. صالح

  به    بیان شده  

  سلام
  قانونى براى تعداد پارکینگ لازم براى آپارتمانى ٣٠٠ مترى وجود دارد ؟
  شنیده ام که براى واحد هاى متراژ بالاى ١۶٠ مترمربع حداقل ٢ پرکینگ بدون مزاحمت الزامى است ، درست است این حرف ؟ آیا قانونى بر این منظور وجود دارد ؟

  پاسخ
  • رسولی

   به    بیان شده  

   سلام
   بله تا۱۵۰متر۱ تا۲۵۰متر۲ و از۲۵۰به بالا۳ پارکینگ در قانون تعریف شده ولی هنوز خیلی این قانون جا نیافتاده

   پاسخ
 65. حسین زاده

  به    بیان شده  

  با سلام
  بنده در آپارتمانی ۱۰ واحدی هستم نه واحد پارکینگ در سندشان دارند. بنده بدون قید پارکینگ در سند مالکیتم هستم. ایا بنده که پارکینگ ندارم باید هزینه های تعمیرات و تعویض درب و ریموت و تجهیزات درب پارکینگ را هم پرداخت کنم؟ ضمناً درب ورود و خروج ساکنین جزای درب پارکینگ ها هست.

  پاسخ
  • رسولی

   به    بیان شده  

   سلام
   معمولا درب پارکینگ هم جزیی از مشاعات محسوب میشه و شما هم میبایست پرداخت کنید ولی ممکنه با توافق بشه پرداخت نکنید.

   پاسخ
 66. حسین زاده

  به    بیان شده  

  عذرخواهی میکنم ولی عین سوال بنده رو در بالا همکاران شما (ساعد نورمحمدی) گفته اند که خیر نباید پرداخت داشته باشند

  پاسخ
 67. مهدی

  به    بیان شده  

  باسلام و تشکر فراوان
  بنده مالک واحد هستم با پارگینگ اختصاصی که ملک رو اجاره دادم ولی مستاجر ماشین نداره و پارکینگ در اختیار خودمه ورودی پارکینگ جداست .لطفا بفرمائید در ورود و خروج بنده به پارکینگ میتونه مشکلی پیش بیاد که جدیدا با اعتراض مدیر ساختمان مواجه شدم

  پاسخ
  • رسولی

   به    بیان شده  

   سلام
   با اینکه شما مالک هستید ولی به این دلیل که در این محل خودتون سکونت ندارید و در حال حاضر در اختیار مستاجر هستش میبایست رضایت همسایه هارو بگیرید.

   پاسخ
 68. ابراهیم . آتش رای

  به    بیان شده  

  با سلام و خسته نباشید خدمت شما
  در یک آپارتمان ۱۰ واحدی زندگی می کنم ( ۵ طبقه )
  که یک جای پارک کم دارد. به عبارتی فقط ۹ مالک پارکینگ اخصاصی دارند . بعضی از مالکین با پارک فشرده دو ماشین پارک می کنند ( البته با جلب رضایت سایرین )
  واحدی که مالک هیچ پارکینگی نیست . مدعی است که من با پارک دو ماشین در پاکینگ مخالفم . آیا ایشان نسبت به فضای پارکینگ حقی دارند . و می توانند دخالت کنند ؟

  پاسخ
 69. امیرحسین

  به    بیان شده  

  سلام
  من مستاجر در یک آپارتمان ۸ واحدی هستم که فقط ۳ واحد پارکینگ دارن. واحد من دارای پارکینگ هست و من واحد را با پارکینگ اجاره کرده ام. امروز صبح دیدم درب ماشین که سمت راهروی انباری ها هست خسارت دیده! به مدیر ساختمون گفتم، می گه بهش ربطی نداره! به مالک می گم می گه من که اونجا نیستم! من چیکار باید بکنم؟ از چه کسی می تونم خسارت ماشینم رو طلب کنم؟

  پاسخ
 70. مارتیا

  به    بیان شده  

  با سلام اینجانب ۵ سال پیش یک واحد آپارتمان خریداری نموده ام که محل عبور ساختمان به بیرون باپارکینگ یکی از واحدها مشترک است حال مالک پارکینگ رفته و تغیر کاربری پارکینگ خود را به تجاری گرفته است که شامل محل عبور ما هم میشود آیا این کار وجه قانونی دارد و میتواند مانع ما از رفت و آمد شود در ورودی دیگری هم نداریم

  پاسخ
 71. goudarz

  به    بیان شده  

  سلام وقت بخیر.۴سال پیش یک اپارتمان خریداری کردم که به بنده و تمام مالکان طبق سند پارکینگ هم فروخته شده تا الان چندتا از مالکین ماشین نداشتن.درحال حاضر همه صاحب ماشین شدن و همه هم طبق سند پارکینگ دارن.طبق پایان کار زیر زمین ساختمان۱۸۲متر هست.اما مشکل اینجاست که مالک اصلی ساختمان میگه که من ۲پارکینگ اینجا دارم و ۶تای باقیمانده از بقیه مالکین هست.حالا سوال من اینجاست که مگه برای هر واحد مسکونی ۲۵متر پارکینگ در نظر گرفته نمیشه؟؟چطور از ۱۸۲متر فضا که بادبند و ستون هم وجود داره و عملا ۵تا ماشین بیشتر نمیشه پارک کرد ۸پارکینگ تعبیه شده؟؟در حال حاضر با تمام ساکنین به مشکل بر خوردیم.همه طبق سندهاشون میگن پارکینگ داریم.نقشه جانمایی پارکینگ در شهرداری حداکثر ۵ ماشین بدون مزاحم داره اما نقشه تفکیکی ثبت اسناد ۸پارکینگ.چطور میتونیم این مشکل رو برطرف کنیم؟؟

  پاسخ
  • رسولی

   به    بیان شده  

   سلام
   اگر تو سند همه پارکینگ به صورت اختصاصی قید شده کاری نمیشه کردو قانونیه.

   پاسخ
   • goudarz

    به    بیان شده  

    اگه شهرداری یا ثبت اسناد خلافی انجام داده باشند چی؟؟بازهم نمیشه کاری کرد؟؟اگه مالک با رشوه و زیر میزی تونسته یاشه پارکینگهارو اونطوری که،میخواد در بیاره باز هم هیچکاری نمیشه،انجام داد؟؟

    پاسخ
 72. مسعود

  به    بیان شده  

  سلام و خسته نباشید
  ما ساکن یک آپارتمان ۵ واحدی هستیم که ۴ واحد پارکینگ دارند و الان میخواهند کف پارکینگ را سنگ کنند، آیا ما هم که پارکینگ نداریم موظف به پرداختیم؟؟؟

  پاسخ
   • مسعود

    به    بیان شده  

    منظورتون چه رفت و آمدی هستش؟
    گذر شخص به سمت آسانسور مگه جز مشاعات نیست؟ برای رسیدن به آسانسور ۱ متر وارد پارکینگ میشویم

    پاسخ
 73. پريا

  به    بیان شده  

  سلام من یه سئوال داشتم آیا کسی که پارکینگ داره و ماشینشو داخل پارکینگ میزاره میتونه موتور هم داخل پارکینگ جلوی ماشینش بزاره ؟!آیا این خلاف قانون نیست !

  پاسخ
 74. صدرا

  به    بیان شده  

  با سلام.

  شنیده شده که حداکثر متراژی از پارکینگ که سند می خورد ۱۲٫۵ متر است. آیا این صحیح است؟ چنانچه پارکینگ ها از این متراژ بیشتر باشند ما بقی متراژ سند نمی خورد؟

  پاسخ
  • رسولی

   به    بیان شده  

   سلام
   بله حداقل متراژ.متراژپارکینگ همونیه که تو سند خورده مابقی مشاعات محسوب میشه

   پاسخ
 75. نورمحمدسلیمی

  به    بیان شده  

  بنده ۲تاپارکینگ دارم ولی یک ماشین دارم ایاجای پارکینگ دیگرم که ماشین نارم بذارم اساس اضافی مومی تونم انجابگذارم

  پاسخ
 76. علی

  به    بیان شده  

  سلام خسته نباشید
  بنده دارای یک پارکینگ در یک اپارتمان ۸ واحدی هستم
  میخواستم ببینم من میتوانم ۲ ماشین بدون ایجاد مزاحمت در پارکینگ خودم پارک کنم؟

  پاسخ
 77. وحید رضا

  به    بیان شده  

  ضمن عرض سلام و خسته نباشید خدمت کارشناس محترم.
  من در یک آپارتمان ۸ واحدی ساکن هستم که همه ۸ واحد دارای محل مشخص جای پارک (قید شده در سند) هستند.محل پارک بنده در مجاورت درب ورودی نفر رو ساختمان میباشد که در صورت پارک کردن به هیچ وجه امکان باز و بسته شدن درب ساختمان میسر نیست و عملا درب قفل میشود.امکان فاصله گرفتن از درب ورودی هم برای من میسر نیست چون فضای کافی برای این کار نیست.۶ واحد از مجموع ۸ واحد موافقت دارند که جانمایی جدید برای بنده در نظر بگیرند تا مشکل حل شود ولی دو واحد مخالف این امر هستند .سوال اینجاست که آیا با انجام صورتجلسه با امضا ۶ واحد (از مجموع ۸ واحدی)میتوان تغییرات در جانمایی پارکینگ انجام داد یا خیر؟در غیر اینصورت راه حل چیست?ضمنا بنده اگر در محل خودم پارک کنم علاوه بر باز نشدن درب ورودی ساختمان امکان پارک کردن برای اینجانب هم به سختی و تقریبا غیر ممکن میباشد.
  با تشکر و احترام

  پاسخ
  • رسولی

   به    بیان شده  

   سلام
   این جابجایی مربوط به شهرداری میشه و قوانین خودش رو داره که بهتره شما به شهرداری مراجعه کنید.

   پاسخ
 78. امین

  به    بیان شده  

  سلام. بنده یک واحد اپارتمان تازه ساخت خریده ام که در قولنامه نوشته شده پارکینگ بدون مزاحم ولی سازنده میگه که پارکینگ بصورت مشا هست. چون بنده اطلا نداشتم که پارکینگ بصورت اختصاصی و مشا میتونه باشه اصلا حرفشم نزدم. الان میتونم اقدامی علیه سازنده بکنم؟ایشون میگن اگه پول پارکینگ روکه سی میلیونه بدین تو سند قیدش میکنم

  پاسخ
 79. امین

  به    بیان شده  

  تعداد پارکینگ به نسبت واحد ها کمه. میتونن محل پارک منو کوچیکتر از حد استاندارد کنن یا چون نوشته بدون مزاحم نمیتونن اینکارو انجام بدن؟

  پاسخ
 80. مهری

  به    بیان شده  

  با سلام و تشکر از پاسخگویی شما . سوال من اینه که آیا کسی که فقط حق یک پارکینگ ماشین رو داره، میتونه بجز اون یک ماشین، موتور سیکلت هم تو پارکینگ بذاره؟

  پاسخ
 81. رضا

  به    بیان شده  

  سلام
  منزل ما دارای سه پارکینگ مجزا وسند دار است پارکینگ طبقات اول و سوم مزاحم همدیگر و در سمت راست روبروی درب پارکینگ قرار گرفته سمت چپ پارکینگ بنده قرار گرفته و غیر مزاحم است در سند تفکیکی هم قید شده و مساحت و حدود پارکینگ ها هم ذکر شده است. هم اکنون طبقه سوم که فرد منتقی هم نیست با قرار دادن خودرو خود بافاصله زیاد از خودرو طبقه اول وتقریبا جلوی درب پارکینگ عملا امکان تردد را از من گرفته لطفا راهنمایی کنید که من برای احقاق حق خود چه کاری باید انجام دهم آیا امکان مشخص کردن حدود هر یک از پارکینگ ها وجود دارد؟ باتشکر فراوان

  پاسخ
  • رسولی

   به    بیان شده  

   سلام
   در صورت مجلس تفکیکی حدود دقیق پارکینگها مشخص که میتونید با مراجعه به شهرداری با سندتون ازشون بگیرید

   پاسخ
   • رضا

    به    بیان شده  

    با سلام مجدد و تشکر از شما
    کپی برابر اصل صورتمجلس تفکیکی را دارم بعد بایدچه کاری انجام بدهم. لطفا راهنمایی فرماییدراهکار قانونب چیست. با سپاس

    پاسخ
 82. محمد حسین

  به    بیان شده  

  سلام آپارتمان ما ۳۰ سال ساخت است و ۳ تا تک واحدی , یکی از همسایگان در جای پارک خود ۲ خودرو پشت سر هم پارک میکند! و مدعی است مزاحمتی ندارم, آیا حق پارک بیش از ۱ خودرو را دارد یا خیر؟
  سپاس

  پاسخ
 83. آذر

  به    بیان شده  

  سلام خسته نباشید من در ساختمانی ۲۰ واحدی رندگی می کنم که دو در نفررو دارد که دقیقا جلوی آنها پارکینگ است بطوری که موقع ورود و خروج دچار مشکل می شویم درب پارکینک سه لنگه دارد نورده واحدتوافق کردند که یک لنگه را با کمی تغییر نفررو کنند اما متاسفانه واحدی که روی درب پارکینگ قرار دارند موافقت نمی کنند ایا به خاطر عدم موافقت ایشان نمی توان کاری کرد ممنون می شوم پاسخ دهید

  پاسخ
  • آذر

   به    بیان شده  

   سلام خسته نباشید من در ساختمانی ۲۰ واحدی رندگی می کنم که دو در نفررو دارد که دقیقا جلوی آنها پارکینگ است بطوری که موقع ورود و خروج دچار مشکل می شویم درب پارکینک سه لنگه دارد نورده واحدتوافق کردند که یک لنگه را با کمی تغییر نفررو کنند اما متاسفانه واحدی که روی درب پارکینگ قرار دارند موافقت نمی کنند ایا به خاطر عدم موافقت ایشان نمی توان کاری کرد ممنون می شوم پاسخ دهید

   پاسخ
 84. شاهرخ

  به    بیان شده  

  سلام
  آیا بر اساس قوانین جدید شهرداری برای اخذ کاربری از مسکونی به اداری نیاز است از همسایه های که هیچ ارتباطی با ما ندارند رضایت نامه اخذ گردد

  پاسخ
 85. سلام .بنده مدیر واحدساختمان ۸واحدی هستم که ۶واحد آن پارکینگ دارد یکی ازواحدهایی که پارکینگ هم دارم علاوه بر یک ماشین که پارک میکند ۲تا تا موتور هم پارک میکندومیگه من درمحدوده پارکینگ خودم موتورها را پارک میکنم واین موضوع تمامی همسایگانی که دارای ۵ پارکینگ دیگرهستن نگران ودچارمشکل کرده قانونا تکلیف ما با این آقا چیست

  پاسخ
  • رسولی

   به    بیان شده  

   سلام
   اگر برای شما یا رفت و امد باقی ساکنین مشکلی ایجاد نمیکنه که ایرادی نداره.در غیر این صورت اگر باعث مزاحمت میشه میتونید شورای حل اختلاف احقاق حق کنید با همسایه ها

   پاسخ
 86. وحید

  به    بیان شده  

  با سلام بنده در یک آپارتمان چهار واحدی ساکن هستم ولی دو واحد پارکینگ دارند ولی در ساختمان ۳ درب ورودی پارکینگ مجزا از هم وجود دارد…..آیا بنده میتوانم در آن پارکینگ مشاعی ماشین را پارک بکنم

  پاسخ
 87. حسن باقری

  به    بیان شده  

  بنام خدا
  اینجانب حسن باقری از شهر ری دارای یک دستگاه آپارتمان هستم در مجتمع مسکونی ۵ وادی (تک واحد) که در طبقه ۵ ساکن هستم وچون پارکینگ خریداری نکردم هم تقاضای پارکینگ ندارم و نداشتم و ماشین خودم را بیرون در کوچه میگذارم سئوال من این است واحدهایی که پارکینگ دارند قصد تعمیر آن دارند و تقاضای سهم مبلغ برای آن از من کردند و من گفتم چون پارکینگ ندارم پولی پرداخت نمیکنم آیا باید پول بپردازم یا نه وطبق تبصره ۵ ماده ۱۰۰ گفتم پرداخت نمیکنم لطفا راهنمایی کنید لازم بذکر است که وادی که حرفش را زدم بنام همسرم خانم معصومه رسولی میباشد ومن حسن باقری پور همسر ایشان میباشم با تشکر و خدا قوت تلفن تماس ۰۹۳۹۳۷۶۱۸۶۰ ؟۰۲۱۳۳۷۷۹۵۱۹/۰۹۲۱۲۹۴۷۷۸۲/۰۹۳۷۶۴۱۴۴۱۱

  پاسخ
 88. alireza

  به    بیان شده  

  سلام
  ۱- برای پارکینگم که درب اختصاصی داره و قراره درب قدیمی رو با کرکره برقی عوض کنم؛ هزینه برق مصرفی کرکره برقی چطور باید باشه؟
  از کنتور خودم و یا از کنتور ساختمان – (سایر واحدها درب معمولی دارند و حاضر به تعویض درب های خود نیستند)

  ۲- با توجه باینکه درب اختصاصی هست؛ برای تعویض نیازی به کسب اجازه از مدیر و یا جلب رضایت همسایه ها هست؟
  (کرکره روی دیوار همسایه نسب نمیشه و حدود یک متر با ساختمان و واحد همسایه فاصله داره)

  ۳-نیازی هست که کلید و ریموت پارکینگ با درب اختصاصی در اختیار مدیر و یا سایر همسایگان قرار گیرد؟

  سپاس

  پاسخ
  • رسولی

   به    بیان شده  

   سلام
   ۱٫اگر کنتور جدا باشه که مشخصه در غیر اینصورت با توافق همسایه ها مبلغی بیشتر بابت شارژ بپردازید
   ۲٫خیر
   ۳٫خیر

   پاسخ
 89. مهدی

  به    بیان شده  

  سلام.بنده در یک ساختمان ۱۰واحدی هستم که هر ۱۰واحد بدون مزاحم پارکینگ دارند.مالکان دو واحد از ساختمان بدلیل طول زیادی که پارکینگ آنها دارد بدون اینکه مزاحمتی در عبور و مرور و … برای دیگر ساکنین ایجاد کنند علاوه بر یک خودرو ، دو خودرو پارک می کنند و هیچ کس هم اعتراض نداره ولی به دلیل هزینه های ساختمان دیگر ساکنین تصمیم گرفتند که بصورت توافقی برای یک خودروی اضافی پارک شده آنها هزینه بگیریم و البته خود اونها هم مشکلی ندارند با این قضیه ، فقط خواستم بدونم اگر صورتجلسه کنیم و مبلغی اضافه بر شارژ ماهیانه ازشون بگیریم قانونیه و مشکلی نداره؟

  پاسخ
 90. حسن

  به    بیان شده  

  سلام و خسته نباشید
  یکی از ساکنان ساختمان ماشینش رو جوری پارک میکنه که کاملا راه رفت و آمد از سمت آسانسور به در خروجی بسته میشه. (پارکینگ ایشون بقل پارکینگ همسایه طبقه اول ماست و فضای رفتو آمد ساکنین از بین این دو ماشین)و این عملش بخاطر این بوده که دو ماشین در پارکینگ پارک میکرده و باعث ایجاد مزاحمت برای ساکنین میشده و با اعتراض روبرو شده. حالا برای تلافی این کارو میکنه آیا میتونیم شکایت بکنیم.

  پاسخ
 91. مجید

  به    بیان شده  

  با سلام و احترام
  بنده یک واحد نو ساز را خریداری کرده ام و در مبایعه نامه یک واحد آپارتمان به انضمام یک قطعه پارکینگ قید شده ؛آیا در صوری که فروشنده پارکینگ اضافی فروخته باشد که از تعداد واحدها بیشتر باشند حقی از بنده در مورد داشتن پارکینگ ضایع می شود؟
  با تشکر از راهنمایی شما

  پاسخ
 92. مانی

  به    بیان شده  

  درود بر شما من صاحب یک واحد از یک ساختمان هستم که پارکینگ ندارم ، به تازگی قرار شده تغییراتی در پارکینگ از جمله تعویض موزاییک و سرامیک کردن دیوارها و موارد دیگه انجام بشه آیا من که استفاده ای از پارکینگ نمیکنم و فقط از یک واحد انباری که در یک طبقه زیر پارکینگ قرار داره استفاده میکنم باید در هزینه‌های پیش رو سهیم باشم یا خیر ؟ پیشا پیش از راهنمایی شما سپاسگزارم.

  پاسخ
  • رسولی

   به    بیان شده  

   سلام
   دیوارها و کف پارکینگ جزء مشاعات ساختمان هست و برای همه ساختمان هستش ولی شما که پارکینگ نداری میتونید با ساختمان توافق کنید مبلغ کمتری پرداخت کنی

   پاسخ
 93. وحید زمانی

  به    بیان شده  

  واحدی نوساز خریداری کردیم . چون پایان کار و تفکیکی نداشت شماره یک پارکینگ با توجه به نقشه مهندسی در مبایعه نامه تحویل شد . حالا پس از پایان کار و تفکیکی آن شماره به پارکینگ دیگری داده شده که موقعیت خوبی ندارد و فروشنده اصراردارد .حالا کدام ملاک است تفکیکی یا نقشه مهندسی .

  پاسخ
  • رسولی

   به    بیان شده  

   سلام
   میبایست طبق مبایعه نامه عمل کنید و ایشون طبق مبایعه نامه به شما متعهد هستن

   پاسخ
 94. t.nazari

  به    بیان شده  

  سلام من در ساختمان مسکونی که بعضی واحد ها پارکینگ دارند و بعضی ها بدون پارکینگن هستم ، جک درب پارکینگ برقی این ساختمان خراب شده و ملزوم به تعویض بوده (جک درب)حال با این اوصاف واحد های بدون پارکینگ ادعا دارند که هزینه جک درب به اونها مربوط نمیشه (در حالی که پارکینگ و درب برای رفت و آمد و اثاث کشی جزء مشاعات میباشد )آیا این ادعای بیان شده مورد قبوله ؟

  پاسخ
  • رسولی

   به    بیان شده  

   سلام
   هزینه مشاعات به عهده تمام اهالی ساخنمان هست.حالا چون اونایی که پارکینگ ندارن کمتر از در استفاده میکنن میتونید باهاشون توافق کنید

   پاسخ
 95. صادق

  به    بیان شده  

  سلام
  در سند ذکر شده پارکینگ ۱ از پارکینگ من حق عبور داره، این به معنی اینه که پارکینگ من مزاحمه؟

  پاسخ
 96. سعید

  به    بیان شده  

  با سلام من در مجتمع ۸ واحدی ساکن هستم یکی از مستاجران که دو خودرو دارد یکی از خودرو ها رو در راهرو پارکینگ که محل رفت و آمد سایز خودرو ها هست یعنی کنار درب ورودی پارکینگ است پارک میکند که مشکلات زیادی برا یه ما ایجاد کرده و هیچ جوریه هم قانع نمیشود حتی یک بار ماشینم رو له ستون زدم آخه جا یه بیرون آمدن نبود میخواستم بدونم میتونم شاکی بشم و شکایت کنم

  پاسخ
 97. روستایی

  به    بیان شده  

  ما به تازگی خانه ای خریداری کردیم که در سند پارکینگ قید نشده، امکان دارد که ماشین را در حیاط پارک کرد؟ همه واحدها پارکینگ دارن بجز این واحد…قانونی در این مورد نیست؟ ممنون میشم پاسخ بدین

  پاسخ
 98. بابک

  به    بیان شده  

  با سلام و عرض خداقوت
  بنده مالک یک واحد در ساختمان ۸ واحدی هستم که کلا سه تا پارکینک داره و دو انباری که یک پارکینگ و انباری متعلق به من و یک پارکینگ و انباری متعلق به همسایه دیگر و یک پارکینگ متعلق به یکی دیگر از همسایه ها می باشد درب ورود و خروج پارکینگ مجزا که همه واحد ها کلید آن را دارند و درب نفر رو که به راهرو باز میشود که راه پله هم به پارکینگ راه دارد که با توافق درب برای آن گذاشته شده که کلید آن را هم تمام همسایه ها دارند حالا چند سوال دارم اگه پاسخ بدهید ممنون میشوم.۱-آیا برای درست کردن کف پارکینگ باید تمام واحد ها هزینه بدهند یا فقط سه واحدی که پارکینگ دارند. ۲- با توجه به اینکه همه کلید در پارکینگ رادارند اگر بخواهیم درب ریموت دار نصب کنیم تمام واحد ها باید هزینه بدهند یا سه واحدی که پارکینگ دارند.

  پاسخ
 99. محمد

  به    بیان شده  

  سلام
  بنده در یک مجتمع ٨ واحدی هستم که ۶ واحد حق پارکینگ دارند یک پارکینگ مزاحم نیز هست
  پارکینگ مشاع است،با یکی از همسایه ها سر جای پارکینگ بحث داریم
  به چه نحو میتونیم پارکینگ رو تقسیم کنیم؟
  به شهرداری بابد مراجعه کنیم؟؟

  پاسخ
 100. حمزه

  به    بیان شده  

  سلام و خسته نباشید.بنده در یک ساختمان شش واحده که یک واحد هم سوعیت جدا هست میکنم که ۲ واحد از شش واحد ان پارکینگ دارد و سوعیت هم پارکینگ دارد در ساختمان. ایا میتوانم پارکینگ انها راخریداری کنم و در سند قید شود..سوال دوم بنده این است که ارزش ساختمان بنده ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلیون میباشد پارکینگ ارزشش چقدر میباشد..

  پاسخ
 101. آرمین

  به    بیان شده  

  با عرض سلام و خسته نباشید و تشکر از وقت و حوصله و توضیحات کامل و جامع شما.
  بنده صاحب ملکی در ساختمان نوساز۸ طبقه ۲۴ واحدی هستم که هر طبق شامل ۳ واحد ۱۲۵-۱۵۷-۱۷۳ میباشد و دارای ۳۸ واحد پارکینگ مجزا و ۵ پارکینگ مزاحم میباشد.
  لطفا بفرمائید طبق قانون نحوه تقسیم چگونه باید باشد و در صورت امکان نام و شماره قانون هم بفرمائید

  پاسخ
  • رسولی

   به    بیان شده  

   سلام
   نحوه تقسیم بندی پارکینگها مربوط به شهرداری میشه و بهتره به شهرداری منطقه مراجعه کنید

   پاسخ
 102. علی

  به    بیان شده  

  سلام .ساختمان ما ۱۴ واحد است.دارای ۹پارکینگ سند دار.یکی از واحد هایی که پارکینگ نداره داخل حیات ساختمان میزاره.میخواستم بدونم از طریق قانون چطور میتونم جلو برم و اذیتش کنم .میخواستم بدونم ایشون حق اوردن ماشین در داخل را دارد یا نه‌.

  پاسخ
  • رسولی

   به    بیان شده  

   سلام
   از طریق شورای حل اختلاف واحدای پارکینگدار میتونن ازشون شکایت کنید.واحدای بدون پارکینگ فقط در صورت رضایت واحدای پارکینگدار میتونن پارک کنن در صورت عدم رضایت غیر قانونیه

   پاسخ
 103. فتحی

  به    بیان شده  

  با سلام خسته نباشید
  من در طبقه اول ساختمان مسکونی – تجاری پنچ طبقه ی هستم که از تراس واحد من و پشت با م تجاری هم کد و قابل دسترسی ست . سوال آیا بنده امکان استفاده از پشت بام تجاری را دارم ؟ و اینکه مالک تجاری میتواند از پارکینگ خودش در پیلوت ما استفاده نمایید؟ منظور ریموت درب و استفاده تمام وقت و یا واگذاری بصورت اجاره یا فروش به کسی غیر از مالکان آپارتمان را دارد . ممنون

  پاسخ
  • رسولی

   به    بیان شده  

   سلام
   پشت بام مختص تجاریه و فقط در صورت رصایت مالک تجاری میتونید.ایشون هم اگر در سندشون پارکینگ اختصاصی باشه میتونه

   پاسخ
 104. رضا

  به    بیان شده  

  سلام
  ما یه خونه فروختیم که پارکینگ نداشت و تو مباینامه نوشتیم با پارکینگ فروخته شده و رفتیم دفترخونه و سند زدیم و پول رو گرفتیم
  ولی الان خریدار بعد از سند زدن از ما شکایت کرده که پارکینگ نداره ایا بعداز سند زدن هم می شود شکایت کرد؟یا فقط زمانی که مباینامه هست میشه؟

  پاسخ
 105. Mm

  به    بیان شده  

  سلام .وقت بخیر. واحدی که در آن کسی ساکن نیست و چند ماهی به مسافرت رفته است(۶ماه) ولی وسایل درآن هست.اما پارکینگ را به یکی از واحدهای همان ساختمان اجاره داده است شارژ ساختمان تعلق می گیرد؟

  پاسخ
 106. صادق

  به    بیان شده  

  سلام
  در سند ذکر شده پارکینگ ۱ از پارکینگ من حق عبور داره، این به معنی اینه که پارکینگ من مزاحمه؟ در سند هم کلمه پارکینگ مزاحم نوشته نشده

  پاسخ
 107. ميلاد

  به    بیان شده  

  سلام وقت بخیر خدمت شما
  من به تازگی اپارتمانی خریداری کردم ۵ واحده که هر کدام یک پارکینگ دارند به جز واحد ما و طبقه پنجم که همراه با پارکینگ مزاحم هست یعنی در سند ذکر شده جای پارک پشت هم
  مشکل ما اینه که ما سه تا ماشین بدون مزاحمت بقیه میتونیم پشت هم پارک کنیم طوری که به کسی ضرر نرسه حالا سوال اینه مدیر میتونه اجازه نده و معترض بشه

  پاسخ
 108. ميلادي

  به    بیان شده  

  سلام وقت بخیر خدمت شما
  من به تازگی اپارتمانی خریداری کردم ۵ واحده که هر کدام یک پارکینگ دارند به جز واحد ما و طبقه پنجم که همراه با پارکینگ مزاحم هست یعنی در سند ذکر شده جای پارک پشت هم
  مشکل ما اینه که ما سه تا ماشین بدون مزاحمت بقیه میتونیم پشت هم پارک کنیم طوری که به کسی ضرر نرسه حالا سوال اینه مدیر میتونه اجازه نده و معترض بشه

  پاسخ
  • رسولی

   به    بیان شده  

   اگر به هر واحد یک سهمیه ماشین اختصاص داده شده شما نمیتونید بیشتر از یک ماشین بزارید

   پاسخ
 109. حسین

  به    بیان شده  

  سلام
  وقت بخیر ممنون از پاسخگویی شما
  جناب یه سوال
  ایا بنده در پارکینگ خودم که در سند هم قید شده ،میتوانم قلاب فلزی (جهت بستن قفل و زنجیر موتورم ) در زمین پیچ و رولپلاک کنم ؟

  با تشکر

  پاسخ
 110. خالقی

  به    بیان شده  

  با سلام. ما در یک آپارتمان ۲۷ واحدی نوساز ساکن شدیم که هنوز سند نخورده و جای پارک مشخص نیست. مدیر ساختمان اصرار دارد که همه واحدها پلاک خود را اعلام کنند و هیچ ماشین غریبه ای در پارکینگ نیاید. آیا چنین حقی دارد. یا من میتوانم وقتی مهمان دارم ماشین خود را در کوچه پارک کرده و پارکینگ خود را برای پارک ماشین مهمانم اختصاص دهم؟

  پاسخ
 111. omid

  به    بیان شده  

  سلام وقت بخیر
  من مدیر یک ساختمان ۹ واحدی هستم که چهار پارکینگ اختصاصی دارد برای چهار واحد که درب پارکینگ یکی از واحدها مجزاست و این شخص می خواهد درب پارکینگ خود را عوض کند ایا باید رضایت سایر مالکین را جلب کند یا می تواند بدون جلب رضایت انها درب پارکینگ اختصاصی خود را تعویض نماید

  پاسخ
  • admin

   به    بیان شده  

   سلام
   بله تعویض درب یا .. مشاعات باید با رضایتمالکین همراه باشد
   مسکن کلید
   شهر جدید اندیشه

   پاسخ
 112. علی

  به    بیان شده  

  سلام من یک واحد از آپارتمانی ۱۰ واحدی را خریداری کرده ام که حق پارکینگ ندارد آیا میتوانم با پرداخت هزینه ای پارکینگ یکی از همسایگان را خریداری کنم؟

  پاسخ
 113. مجید فضعلی

  به    بیان شده  

  با عرض سلام و خسته نباشید
  ببخشید نماینده ساختمان ما میخواد تمام موزایک های پارگینگ ساختمان رو عوض کنه و ساختمان۹ واحدی هست که ۲ واحد پارکینگ اختصاصی و ۵ واحد پارکینگ مشاع دارند و ۲ واحد اصلا پارکینگ ندارند خواستم بدونم هزینه ها به چه صورت تقسیم میشه اون دو واحد که پارکینگ ندارند باید مبلغ متراج غیر پارک ماشین را بدن ؟یا باید کل پارکینگ که شامل جای پارک ماشین های همسایه های دیگه هست رو هم بدن؟لازم به ذکر هست که هیچ استفاده ای از اون مکانی ک همسایه ها ماشین پارک میکنن نمیکنند!

  پاسخ
 114. رضا قاسمیان

  به    بیان شده  

  سلام
  چطور باید بفهمیم که واحد همکف حق استفاده از پارکینگ دارد یا نه؟
  چون از حیاط که مستقل در اختیار دارد استفاده میکند
  با تشکر

  پاسخ
  • admin

   به    بیان شده  

   سلام
   میتونید نقشه پارکینگ رو از اداره ثبت دریافت کنید
   مسکن کلید
   شهر جدید اندیشه

   پاسخ
 115. اسکندری

  به    بیان شده  

  سلام بنده ۴ واحد تک واحدی که پارکینگ ۲ واحد و یک مزاحم دارد که بصورت رمپ خور میباشد از ۴ واحد ۲ واحد بدون پارکینک و انباری فروختم و پارکینگها بصورت سندی متعلق به واحدهای خودم هستند و درب ورودی۰و پارکینگ مجزا و جدا میباشد بنده از پارکینگ بجای گذاشتن خودرو به عنوان انباری استفاده میکنم ایا مالک طبقه دیگه که پارکینک و انباری ندارد میتواند اعتراض کند؟

  پاسخ
  • admin

   به    بیان شده  

   سلام
   قانونا فضای پارکینگ جهت پارک خودرو میباشد و در صورت استفاده به غیر باید رضایت همسایه ها همراه باشد
   مسکن کلید
   شهر جدید اندیشه

   پاسخ
 116. مصطفی هنرمند

  به    بیان شده  

  با سلام و عرض خسته نباشید
  بنده مدیر یک ساختمان شش طبقه تک واحدی هستم که ورودی پارکینگ طبقات شش و یک باهم مشترک بوده و ورودی طبقات دو و سه با هم مشترک هستند و ورودی طبقات پنجم و چهارم از مسیر حیاط می باشد و ساختمان دارای درب آدم رو مجزا است در صورتی در پارکینگ طبقه سوم ماشین پارک نشده باشد ایا طبقات چهارم و پنجم به جای درب حیاط از درب پارکینگ طبقات دو و سه می توانند استفاده کنند با وجود اینکه مالک طبقه سوم رضایت نداشته باشند واینکه با وجود عدم رضایت ایشان ایا طبقات پهارم و پنجم می توانند مانع رقت و آمد سایر طبقات از درب حیاط گردند با تشکر از راهنمایی جنابعای

  پاسخ
  • admin

   به    بیان شده  

   سلام
   خیر
   استفاده از مشاعات باید با رضایت ساکنین باشد
   مسکن کلید
   شهر جدید اندیشه

   پاسخ
 117. موسوی

  به    بیان شده  

  سلام اپارتمان ۴ واحدی هستیم که ۳ پارکینگ دارد و واحد ما پارکینگ ندارد ولی زمان خرید به ما گفتند که جا برای پارک موتور سیکلت هستد ولی بعد گذشت ۱ سال اجازه پارک موتور را نمیدهند ایا همسایه ها میتواند مانع پارک موتور در پارکینگ شوند در صورتی که زمان خرید چنین اجازه ای وشرطی گذاشتیم

  پاسخ
  • admin

   به    بیان شده  

   سلام
   فقط اگر در سند ثبت شده باشد شما جای پارک دارید در غیر اینصورت برای استفاده از مشاعات باید رضایت همسایگان رو هم داشته باشید
   مسکن کلید
   شهرجدید اندیشه

   پاسخ
 118. م

  به    بیان شده  

  سلام وقت بخیر در یک آپارتمان ۴واحدی و تک واحدی که ما طبقه ۲ساکن هستیم طبقه اول تراسی بزرگ دارد که یک درب ورودی ازطبقه ۱ به تراس باز شده و در قسمت شمالی ساختمان نورگیری تعبیه شده که باز یک درب ورود از داخل اتاق در طبقه اول دارد مالک طبقه اول دورتادور تراس را با میله فلزی و پیچ ومهره چهارچوب درست کرده وپارچه کشیده و سقف کاذب شبیه ایرانیت زده و یه مقدار وسایل مثل گاز منقل مبل گلدون گذاشته درمورد نورگیر مشاعی هم سقف کاذب کرده وانباری کرده چون سقف این ۲مکان زیر طبقه ما قرار دارد غیر خراب شدن زیبایی نمای ساختمان فصل بارندگی صدای بارون که روی سقف می خوره باقیمانده سفره ساکنین طبقات دیگه که می ریزن روی سقف و چون گندم میریزه داخل حیاط کفترها جمع می شن واسه خوردن تمام ابچک وسقف این آلونک که درست کرده پر از فضولاته . وتنها شاکی ما هستیم که متاسفانه از فرهنگ فحاشی وناسزا گویی وبدوبیراه ولجبازی هم برخوردار هستند با ما رفتار می کنند تا الان مدارا کردیم آیا راه حل قانونی غیر از شکایت به ۱۱۰ وجود داره مثلا” شورای حل اختلاف و ضمنا” تریاک وقلیان هم مصرف می کنند بوش از طریق شومینه وکولر وارد طبقه ما میشه . داخل پارکینگ بدون رضایت ما مراسم می گیرند تا صبح سرو صدا ورفت وآمد اعتراض هم که می کنیم جواب سربالا می شنویم . لطفا” راهنمایی درخصوص اینهمه همسایه آزاری بفرمایید تنهایی از طریق شورای حل اختلاف اقدام کنم بدون پارتی ورشوه وهزینه زیاد به نتیجه می رسم ؟ ممنون

  پاسخ
  • admin

   به    بیان شده  

   باسلام
   بله شما میتونید به شورای حل اختلاف مراجعه کنید
   مسکن کلید
   شهر جدید اندیشه

   پاسخ
 119. امین همه دان

  به    بیان شده  

  سلام , بنده یه واحد خریدم که سند ثبتی هست که پارکینگ هم داره و توی سند قید هم شده و موقعیت و متراژش هم مشخص هست , حالا اگر همسایه ها شکایت کنند که این پارکینگ مزاحم هست و سد عبور رو کرده امکان این هست که که اداره ثبت پارکینگ رو ازم بگیره ؟ ضمنا اون مسیر از ستون تا دیوار ۴۴۰ سانتیمتر هست که ۲۲۰ رو واسه عبور و نرور و ۲۲۰ رو واسه پارکینگ من در نظر گرفتیم

  پاسخ
 120. محمد

  به    بیان شده  

  ساختمان ما ۵ طبقه هست و ۱۵ واحد داره.پارکینگ به اندازه تمامی واحد ها جای پارک نداره.توی قل نامه ها هم پارکینگ تمام اعضا مشاع اعلام شده

  پارکینگ ب صورت مزاحم هست.یعنی در بعضی جاها اگر یه نفر بزاره نفر دیگه برای خروج یا وروود باید جا به جا بکند.طبق توافق هر کس زودتر بیاد میتونه ماشین رو بزاره تو.دیشب ساعت ۱ شب در صورتی ک جا بود توی پارکینگ ولی یک شخص ماشینش رو جوری گذاشته بود ک مانع و وود ما به پارکینگ میشد.و وقتی هم ک زنگش رو زدیم برای جا به جا کردن این کار رو انجام نداد.آیا میتونیم شکایت کنیم؟این حق رو داره ک بگه چون دیر وقت بوده من ماشین رو جا به جا نمیکنم؟(در صورتی ک جا بود تو پارکینگ و پارکینگ مشاع هست)

  پاسخ
  • admin

   به    بیان شده  

   ز آنجا که در مقررات شهرداری، استانداردی برای مساحت پارکینگ وجود دارد، اگر این استاندارد در مورد پارکینگ آپارتمانی قابل اجرا نباشد و راه عبور باقی پارکینگ‌ها باز باشد، شهرداری با توافق اعضای ساختمان و دستورالعملی که در این مورد وجود دارد، پارکینگ مزاحمی در آن فضا پیش‌بینی می‌کند که برای مثال، دو ماشین بتوانند پشت سر هم پارک کنند. مشکل این نوع پارکینگ این است که هر زمان یکی از مالکان بخواهد، خودرو خود را حرکت دهد، مالک پارکینگ مزاحم هم باید خودرو خودش را جابه‌جا کند.

   ناگفته نماند که قیمت این نوع پارکینگ از باقی پارکینگ‌ها کمتر است. نام این قوانین پارکینگ به این علت مزاحم است که، با این که شخص، صاحب پارکینگ می‌شود، اما مزاحمت هم ایجاد می‌کند. نحوه تقسیم پارکینگ مزاحم هم با توافق همه اعضای ساختمان است. در غیر این صورت، شهرداری و اداره ثبت بر اساس اولین و آخرین قرارداد خریدارها، قوانین پارکینگ را تقسیم می‌کنند که در بیشتر مواقع پارکینگ مزاحم به شخصی داده می‌شود که آخرین قرارداد را دارد.
   مسکن کلید
   شهرجدیداندیشه

   پاسخ
 121. مسعود

  به    بیان شده  

  با سلام من واحدی اپارتمانی را با پارکینگ به مبلغ ماهیانه یک میلیون و پانصد هزارتومان و مبلغ ودیعه ده میلیون تومان اجاره نمودم در ابتدا قرار بود پس از دو هفته پارکینگ را تحویل من بدهند اما الان مدت پنج ماه هست که از تحویل پارکینگ بدلایل مختلف از جمله خرابی درب خودداری میکنند و در نهایت میگویند میتوانی قرارداد را فسخ کنی میخواهم بدانم چه راهی برای استیفای حق خود و ضر وزیان وارده را دارم . با سپاس

  پاسخ
  • admin

   به    بیان شده  

   باسلام
   میتونید به دادگاه یا شورای حل اختلاف مراجعه کنید
   موفق باشید
   مسکن کلید
   شهر جدید اندیشه

   پاسخ
 122. آرمین

  به    بیان شده  

  سلام شنیدم ساختمان هایی هستند که بدون پارکینگ ساخته میشند ولی سازنده ملزم است درشعاش نهایتا ۲۵۰ متری منزل پارکینگی فراهم کند این قانون درست است؟
  محدوده شعاع همین عدد است؟

  پاسخ
  • admin

   به    بیان شده  

   با سلام
   در پهنه‌های تجاری و مختلط (پهنه‌های S و M) بر اساس هر ۱۰۰ مترمربع زیربنای مفید تعداد پارکینگ‌ها تعیین و عنوان می‌شود. جدول مشخصی دارد که در طرح تفصیلی به تفکیک هر پهنه تعیین‌شده است. در این میان می‌توان به مهم‌ترین پهنه‌ها مثل M111 با ۶ واحد پارکینگ و پهنه M112 با ۵ واحد پارکینگ به ازای هر ۱۰۰ مترمربع زیربنای مفید اشاره کرد.

   برای مثال اگر پروژه‌ای در پهنه M111 دارای ۸۰۷ مترمربع زیربنای مفید اداری و ۲۱۱ مترمربع زیربنای مفید تجاری باشد به ترتیب ۲۵ واحد پارکینگ اداری و ۱۳ واحد پارکینگ تجاری موردنیاز، باید طراحی و تأمین کند.

   چند نکته:

   نکته اول: اگر در زمینی امکان احداث پارکینگ به تعداد موردنیاز مقدور نباشد می‌توان در شعاع حداکثر ۲۵۰ متری ملک و در ساختمان‌های مجاور پارکینگ موردنیاز را تأمین نمود.
   مسکن کلید
   شهر جدید اندیشه

   پاسخ
 123. محمدرضا اسماعیل زاده

  به    بیان شده  

  باسلام وتشکر از اطلاعات خوب شما اسماعیل زاده هستم بعرض میرسانم ساختمان مسکونی ما مجموعه ۳ واحدی بصورت جنوبی است که واحد اول بصورت دوبلکس (پیلوت وبالای آن) میباشد واحد اول از نظر اعیان حدودا صد متر واز نظر عرصه ۳۰ متر از دو واحد دیگر بیشتر است و در سند مالکیت هریک از واحد ها پیلوت وراه پله ها بصورت مشترک قید شده است . اما ادعای مالک این واحد اینست که چون مقداری متراژ وی بیشتر است لذا حق پارک دو ماشین را دارد. خواهشمند است در این خصوص راهنمایی فرمائید و در صورت رد ادعا، طرح دعوی از چه مسیری است؟

  پاسخ
  • admin

   به    بیان شده  

   باسلام
   مواردی نظیر پارکینگ آپارتمان‌ها جزو مواردی است که بنا بر نظریه‌های الحاقی قانون قابل بحث و بررسی است. بنابراین اگر واحد یا واحدهایی به این موارد پایبند نباشند و از قانون تخطی کنند اقدام ایشان تصرف مشاعات آپارتمان و ایجاد مزاحمت تلقی می‌شود که از طرف اهالی آپارتمان قابل طرح و پیگیری است
   مسکن کلید
   شهر جدید اندیشه

   پاسخ
 124. سعیلا

  به    بیان شده  

  سلام سهیلا
  اخیرا یک واحد خریداری کردم بدون پارکینگ که در سند هم قید شده. مدیر ساختمان جهت تعمیر از کف پارکینگ از من مبلغ نصف سهم تعمیرات را مطالبه میکند، در صورتیکه من حتی واحد من ۷۰ متری است ولی پارکینگها ی واحدها صدو ده متری هستند، میخواستم بدانم آیا باید بپردازم یا نه؟

  پاسخ
  • admin

   به    بیان شده  

   با سلام
   قانونا هزینه ی مشاعات برای تمام واحدهاست …با توجه به شرایط میتونید توافق هم انچام بدید
   مسکن کلید
   شهر جدید اندیشه

   پاسخ
 125. رحمتی

  به    بیان شده  

  باسلام، بنده مالک یک واحد اپارتمان از مجتمع ۱۷ واحدی هستم. طبق گفته مالک ۱۱ واحد دارای پارکینگ اختصاصی هستن. بنده نیز دارای پارکینگ بوده و پول آن را نیز به مالک(سازنده) پرداخت کرده ام. سند اپارتمان ها هنوز آماده نشده.
  مشکل اینجاست که جای پارک برای ۱۱ واحد کافی نیست، ۱۱ ماشین فوق العاده به سختی میتوانند پارک کنند. خلاصه پارکینگ ها استاندارد نیستن.
  سوال اینه که با توجه به اینکه ۱۱ واحد همگی در سند دارای پارکینگ باشند چطور میشه این مشکل کمبود جا رو حل کرد؟ آیا میشه از مالک شکایت کرد؟ اگه شکایت بشه ممکنه تعداد پارکینگ ها رو کم کنن؟

  پاسخ
 126. احسان نوروزی

  به    بیان شده  

  با سلام در مجتمع ۹ واحدی ۷ واحد دارای پارکینگ اختصاصی می باشند و ۲ عدد پارکینگ مشاع در حیاط قرار دارد از آنجایی که در سند بنده ذکر نشده که پارکینگ دارم یا ندارم آیا این ۲ عدد پارکینگ مشاع به ۲ واحدی تعلق دارن که پارکینگ در سند آنها ذکر نشده است.؟آیا می توان آنها را مسقف کرد؟

  پاسخ
 127. الف.س

  به    بیان شده  

  با سلام
  اگر فضای پارکینگ اختصاص داده شده به یک واحد مسکونی بزرگتر از حالت استاندارد باشد آیا مالک میتواند با این ادعا که این فضای پارکینگ من است ۲ ماشین پارک کند؟

  پاسخ
  • admin

   به    بیان شده  

   باسلام
   اگر مزاحم پارکینگ های دیگر نباشد منعی ندارد مگر همسایه ها بابت مشاعات مورد استفاده اعتراض داشته باشند
   مسکن کلید
   شهر جدید اندیشه

   پاسخ
 128. علی

  به    بیان شده  

  سلام
  بنده صاحب پارکینگ مشاع هستم به طوری که ماشین من پشت وماشین همسایم جلو هستش(پشت هم)میخوام بدونم من تا چه ساعتی میتونم ازاین پارکینگ استفاده کنم ؟
  قانون در مورد ساعات استفاده از این جور پارکینگها چی گفته؟(منطورم در شب هستش)
  لطفا جواب بدید
  ممنون

  پاسخ
  • admin

   به    بیان شده  

   دوست عزیز مشاع برای تمام ساعات هست و طبق توافق صورت میگیره
   مسکن کلید
   شهر جدید اندیشه

   پاسخ
 129. خسروي

  به    بیان شده  

  سلام و وقت بخیر. من در آپارتمان ٣ واحدی ساکنم. هر واحد یک حق پارکینگ دارد. واحد سوم پارکینگش بزرگتر از بقیه هست و دوتا ماشین بدون مزاحمت برای دیگران توش جا میشه. آیا این حقو داره که هر دو ماشینش را پارک کند در جا پارک خودش؟ با اینکه فقط یک حق پارکینگ دارد. ممنون

  پاسخ
  • admin

   به    بیان شده  

   باسلام
   در صورتی که مزاحمت برای مشاعات نداشته باشن و همینطور معارض نداشته باشن منعی نداره
   مسکن کلید
   شهر جدید اندیشه

   پاسخ
 130. محمدي

  به    بیان شده  

  سلام. در ساختمان ما هر واحد یک حق پارکینگ دارد. آیا من میتونم پشت ماشین خودم یه ماشین دیگه هم بزارم؟ چون نه مزاحم رفت و آمد کسی هست نه جای پارک کسی را اشغال کرده

  پاسخ
  • admin

   به    بیان شده  

   با سلام
   طبق قوانین ساختمان خیر مگر با توافق…
   موفق باشید
   مسکن کلید
   شهر جدید اندیشه

   پاسخ
 131. محمد

  به    بیان شده  

  با عرض سلام و خسته نباشید.
  ساختمان ۳ طبقه ۶ واحدی داریم که ما واحد ۱ غربی هستیم.
  کلیه اعضا ادعا دارند پارکینگ داخل سندشون موجوده
  با این حساب تنها واحد ما پارکینگ نداره.
  حتی دو واحد گفتند که در سندشون ذکر شده داخل حیاط
  ۱. میخواستم ببینم آیا حیاط هم میتونه داخل سند بعنوان پارکینگ تعریف بشه؟
  ۲. بر فرض نداشتن امکان مشاهده سند بقیه از کجا میشه پارکینگ های ساختمان رو استعلام گرفت؟
  با تشکر

  پاسخ
  • admin

   به    بیان شده  

   با سلام
   شما با سند خودتون و مدرک شناسایی میتونید نقشه پارکینگ رو از اداره ثبت دریافت کنید

   پاسخ
 132. متانت

  به    بیان شده  

  سلام بنده مشکلی در خصوص پارکینگ دارم میخواستم بدونم برای در آوردن نقشه قانونی اون به کجا بادی مراجعه کنم؟
  چون همسایه بنده میگه در سند ایشون قید شده که پارکینگ داره و از ارائه اون سر باز می زنه.بنده هم میخوام برم و قانونی عمل گکنم.فقط نمیدونم به کجا باید مراجعه کنم.ممنون میشم راهنمایی کنید.

  پاسخ
  • admin

   به    بیان شده  

   باسلام
   شما باید جهت دریافت نقشه پارکینگ با سند و کارت شناسایی به اداره ثبت مراجعه کنید
   مسکن کلید
   شهر جدید اندیشه

   پاسخ
 133. محمد حشمتی

  به    بیان شده  

  سلام ما در یک آپارتمان ۱۴واحدی زندگی میکنیم که واحد ما فاقد پارکینگ می‌باشد یکی از افراد ساختمان قصد فروش واحد خود را دارد میخواستم بدانم آیا میتوانم پارکینگ ایشان را خریداری کنم و مالکیت آن را به سند واحد خودم انتقال دهم و نحوه تفکیک آن چگونه است

  پاسخ
  • admin

   به    بیان شده  

   با سلام
   بله امکان این کار وجود داره
   میتونید به صورت وکالتی یا سندی در صورتی که در رهن نباشه سند
   پارکینگ رو خریداری کنید
   مسکن کلید
   شهر جدید اندیشه

   پاسخ
 134. ناشناس

  به    بیان شده  

  سلام. دوتا سوال داشتم
  ۱. من از پارکینگم استقاده نمیکنم چون ماشین ندارم. آیا همسایه های دیگه میتونن اگر من اجازه ندم بهشون استفاده کنن؟
  ۲. دوربین روبروی درب آپارتمان من نصب شده و من ناراضی ام. آیا میشه شکایت کرد؟

  پاسخ
 135. علی

  به    بیان شده  

  سلام.بنده یک واحد طبقه ۴ را از ساختمان ۵طبقه خریداری کرده ام. در مبایعه نامه قید شده است که پارکینگ شماره ۴ متعلق به طبقه ۴ می باشد . نقشه پارکینگ ها به این شکل است که ۲ جای پارک روبروی درب اصلی پارکینگ و سه جای پارک در سمت چپ ورودی پارکینگ هستند . موقع فروش ، فروشنده اعلام کرد شماره گذاری از روبرو خواهد بود و جای پارک شما پارکینگوسطی سمت چپ می باشد. چون بنده اعتراض کردم گفت در صورتی که اداره ثبت شماره گذاری اش از سمت چپ باشد شما روبرو می افتید . حالا دقیقا اداره ثبت از سمت چپ شماره گذاری کرده و جای پارک بنده روبرو است . سند تازه آماده شده و در سند قید شده پارکینگ شماره ۲ متعلق به طبقه ۴ می باشد و بنده در دفترخانه حاضر به امضای سند نشدم و گفتم باید سند اصلاح شود . حال سئوالم این است که سازنده می تواند نقشه شماره گذاری پارکینگ ها را تغییر دهد ؟ آیا ایشان ملزم به اصلاح سند هستند ؟ با تشکر

  پاسخ
 136. بنفشه

  به    بیان شده  

  سلام چند سال پیش یه واحد اپارتمان با پارکینگ سندی خریداری نمودم واجاره دادم الان میخواستم خودم ساکن بشم ولی چون ساختمان جنوبی است سقف رمپ پارکینگ حرود صدو هفتاد میباشد وماشین من هم شاسی بلنده متاسفانه همسایه های دیگر باوجود اینکه خودم خواستم هزینه پایین بردن رمپ را بدم موافقت نمیکنن من چیکار باید بکنم با توجه به اینکه ارتفاع ورودی پارکینگ استاندارد نیست

  پاسخ
  • admin

   به    بیان شده  

   با سلام
   جهت مشاعات باید رضایت همسایگان باشد در غیر اینصورت به همان شکل باید مورد استفاده قرار بگیرد
   مسکن کلید-شهرک اندیشه

   پاسخ
 137. فروتن

  به    بیان شده  

  با سلام من ۱۴سال است در ساختمانی زندگی میکنم که شش واحداست و۳پارکینگ دارد به تازگی صاحبان واحدهای پارکینگ دار توافق میکنند درب پارکینگ را با هزینه خودشان ریموت دار
  کنند وبه واحدهای که فاقد پارکینگ هستن ریموت نمی دهند وما دیگر نمی توانیم تردد کنیم
  ۱-آیا اینکار قانونی است؟
  ۲-با توجه به اینکه یکماه قبل از اینکه درب راکنترلی کنند بابت رنگ دیوار وسقف پارکینگ ،هزینه را از همه همسایگان گرفتند آیا میتوانیم مدعی شویم؟
  ۳-آیا پارکینگ مشا است یا اختصاصی برای واحدهای پارکینگ دار؟

  پاسخ
  • admin

   به    بیان شده  

   با سلام
   فقط فضای پارک خودرو اختصاصی میباشد و درب ورودی و دیوار و تمامی فضاها جزئ مشاعات محسوب میشود
   موفق باشید
   مسکن کلید-شهر جدید اندیشه

   پاسخ
 138. محمدی

  به    بیان شده  

  سلام ، وقت بخیر .
  من در یک ساختمان ۴ واحدی هستم که در اسناد آن ۳ واحد پارکینگ مشخص دارند . سه مالک از ۴ مالک ساختمان رای بر استفاده طبقه بی پارکینگ از فضای حیات ساختمان به عنوان پارکینگ دارند و مالک چهارم با اینکه رفت امد ماشین او بی مزاحمت و از درب دیگر است مخالف این امر می باشد و تهدید به شکایت و دعوا می کند. در صورتی که جلسه مجمع عمومی تشکیل و و در آن حق استفاده از این فضا به طبقه مذکور داده شود مشکلی وجود دارد ؟

  پاسخ
  • admin

   به    بیان شده  

   با سلام
   در صورت رای به پارک خودرو مانعی نیست
   موفق باشید
   مسکن کلید_شهر جدید اندیشه

   پاسخ
 139. بهداد

  به    بیان شده  

  باسلام من مستاجر واحدی از ساختمانی هستم که پایانکار برای آن صادر نشده است بنابر توافق مالکین هیات مدیره محدوده هایی را برای پارک خودرو اختصاص داده اند
  پارکینگ همسایه من به علت قرارگیری در کنار پخی مبادرت به گذاشتن دوخودرودرمحدوده کرده است به نحوی که من امکان سوار شدن فقط از طرف راننده برایم میسر است وبه علت آمدوشد خودرو همسایه خط وخش درسمت راست خودروایجاد شده است چه باید انجام دهم.بر مبنای کدام قانون؟

  پاسخ
  • admin

   به    بیان شده  

   با سلام
   شما میتونید از طریق شورای حل اختلاف و داشتن برگه ی توافق بین طرفین اقدام کنید
   موفق باشید
   مسکن کلید-شهر جدید اندیشه

   پاسخ
 140. فلر

  به    بیان شده  

  سلام ساختمان ما چهارتا تک واحدی است که انباری ندارد و ما وسایل اضافی خودمان را در راه پله مشرف به پشت بام گذاشته بودیم که بااعتراض یکی از همسایه ها مواجه شدیم.حال ما می توانیم در پارکینگ سهم خودمان وسیله اضافی مثل چندتا کارتون و …بچینیم؟به نحوی که فقط از فضای پارکینگ خودمان استفاده می کنیم .ضمنا پارکینگ ما کنج دیوار و گوشه قرار گرفته و قاعدتا چیدن وسیله در آن قسمت مشکل و مزاحمتی برای کسی نخواهد داشت

  پاسخ
  • admin

   به    بیان شده  

   باسلام
   مسلم این است که استفاده عرفی از چنین محلی، پارک خودرو است و در صورت کاربری دیگری برای این محل، با وجود مالکیت بر آن، دیگر ساکنان حق اعتراض به چنین رویه‌ای را دارند، زیرا چنین کاری می‌تواند مصداقی از مزاحمت باشد. در عین حال انتقال چنین فضایی به دیگران هم کاملا به میل و اختیار مالک نیست.
   موفقباشید
   مسکن کلید-شهر جدید اندیشه

   پاسخ
 141. رسول

  به    بیان شده  

  سلام بنده ساکن مجتمع نه واحدی هستم که هت واحد دارای پارکینگ هستن که ورد و خروج ۶ واحدازدرب ریموت دار که رو به حیاط میباشد هست ودو واحد از درب معمولی که رو به کوچه میباشد ، سوال اینه که آیا این دو واحد میتونن از درب ریموت دار برای رفت آمد استفاده کنن و ریموت داشته باشن با توجه به اینکه رو به حیاط هست یا نه ؟ ممنون

  پاسخ
  • admin

   به    بیان شده  

   با سلام
   قسمت‌های مشترک ساختمان ویژگی‌هایی دارد که شامل عدم استفاده انحصاری، عدم تشخیص و تلقی به‌عنوان قسمت اختصاصی، انتقال قهری، تقسیم‌ناپذیری، ممنوعیت گذاشتن اشیا، ممنوعیت نگهداری حیوانات و مواردی از این قبیل می‌شود.
   در صورت نداشتن مزاحمت در مسیر تردد میتوتنید از مشاعات استفاده کنید
   مسکن کلید-شهرک اندیشه

   پاسخ
 142. ارین

  به    بیان شده  

  با سلام.ساختمان ما ۳ طبقه و ۳ پارکینگ وجود دارد در سند هر مالکی ۱ پارکینگ.و من ماشین ندارم و ایا میتواند برادرم که در جای دیگر ساکن است و هر موقع به منزلمان میهمان می آید بجای پارکینگ من ماشینش را پارک کند یا خلاف قانون است؟با تشکر از راهنمایی شما

  پاسخ
  • admin

   به    بیان شده  

   باسلام
   به جای پارکینگ خصوصیه شما در صورتیکه مزاحمتی برای همسایگان ایجاد نکند ندارد
   #مسکن کلید
   شهر جدید اندیشه

   پاسخ
 143. محسن

  به    بیان شده  

  سلام و خسته نباشید. ساکن یک آپارتمان هشت واحدی هستم که آپارتمان اینجانب فاقد پارکینگ می باشد ولی بقیه واحدها پارکینگ اختصاصی دارند. به مدت ده سال با اجازه همسایگان در محل مشترکی که هیچ مزاحمتی برای بقیه ندارد پارک کرده ام ولی درحال حاضر یکی از همسایگان مانع از پارک اینجانب شده و قصد شکایت دارد. آیا شکایت انفرادی می تواند بکند یا باید همگی شکایت بکنند؟ آیا می توانم با رضایت اکثریت در محل مربوطه پارک کنم؟

  پاسخ
  • admin

   به    بیان شده  

   باسلام
   باید بدانید که ساکنان برخی از ساختمان‌ها از قسمت‌های مشترک ساختمان مثل حیاط به جای پارکینگ استفاده می‌کنند و برخی از ساکنان بی‌بهره از جای پارک ماشین خود را در این فضاها قرار می‌دهند؛ این در حالی است که آنان اجازه چنین کاری را ندارند و نمی‌توانند بدون اجازه سایر افراد در قسمت‌های مزبور اتومبیل خود را متوقف کنند، در نتیجه مالکان معترض می‌توانند از طریق دادگاه آنها را از این عمل غیرقانونی بازدارند.
   مسکن کلید
   شهر جدید اندیشه

   پاسخ
 144. bahram

  به    بیان شده  

  سلام.آیا مغازه زیر ساختمان مسکونی حق استفاده از پارکینگ مسکونی را دارد حتی با سندی که در آن برای مغازه پارکینگ قید شده باشد و آیا این کار خلاف قانون نیست

  پاسخ
  • admin

   به    بیان شده  

   سلام
   در صورتی که در سند قید شده باشه میتونن استفاده کنن
   موفق باشید
   مسکن کلید شهر جدید اندیشه

   پاسخ
 145. امیرزاده

  به    بیان شده  

  با سلام و خسته نباشید
  آیا واحدی که دارای پارکینگ است ولی فاقد ماشین میتواند جای پارک خود را در اختیار واحد دیگری قرار دهد ؟ ( طبق توافق خودشان و بدون هماهنگی یا کسب رضایت دیگر واحد ها )

  پاسخ
  • admin

   به    بیان شده  

   مالک می‌تواند پارکینگ را به دیگر ساکنان آپارتمان واگذار کند، اما واگذار کردن این محل به غیرساکن و بدون احراز رضایت همسایگان، ممکن نیست زیرا می‌تواند مصداقی از مزاحمت باشد.
   مسکن کلید-شهر جدید اندیشه

   پاسخ
 146. عليرضا

  به    بیان شده  

  باسلام من یک واحد از یک مجتمع مسکونی ١٠٠ واحدی پیش خرید کردم که به تعداد واحد پارکینگ و انباری دارد.اما چون در قرارداد اسمی از تحویل پارکینگ و انباری برده نشده حالا که موقع تحویل واحد هست مالک برای تحویل پارکینگ و انباری از همه خریداران واحدها تقاضای وجه اضافی میکند. با توجه به اینکه مشاعات متعلق به همه خریداران واحدهاست آیا مالک مجتمع میتواند به صرف عدم درج تحویل پارکینگ در مبایعه نامه از تحویل پارکینگ خودداری کند؟باسپاس

  پاسخ
  • admin

   به    بیان شده  

   باسلام
   اخیرا بعضی از سازندگان پارکینگ را مجزا محاسبه میکنند و شما برای گرفتن پارکینگ قانونی باید ان را از مالک خریداری نمایید
   موفق باشید
   مسکن کلید-شهرک اندیشه

   پاسخ
 147. وحید نراللهی

  به    بیان شده  

  با سلام
  هزینه های مربوط به تعمیر جک درب پارکینگ رو باید چه کسانی پرداخت کنند . ایا واحدهایی هم که پارکینگ ندارند مشمول این هزینه میشوند یا خبر

  پاسخ
  • admin

   به    بیان شده  

   سلام
   دوست عزیز تمام هزینه های مشاعات مربوط به کلیه ساکنین میباشد ولی در صورتی که واحدی به هیچ عنوان از درب استفاده نمیکند میتونید توافق کنید
   مسکن کلید
   شهر جدید اندیشه

   پاسخ
 148. صابر

  به    بیان شده  

  سلام
  بنده در آپارتمانی ۳ واحده هستیم که ۲ واحد پارکینگ مسقف دارند و یک واحد پارکینگ غیر مسقف ، صاحب پارکینگ غیر مسقف علاوه بر پارک ماشین خود در جای پارکش به مهمانانش هم در تمام روزهای تعطیل جای پارک واحد دیگر که نیستند را می دهد و معمولا طوری ماشین مهمان پارک میکند که ماشین ما قادر به خروج از پارک نیست یا این کار سخت است که هر بار هم میگوید از واحد دیگر اجازه پارک گرفته و این مساله برای ما مزاحمت دارد یک موقع پارک ماشین ویا خروج دوم وقتی که میگوییم ماشین بد پارک شده بیایید جابجا کنید فحاشی و اذیت میکنند . ما برای حل این مشکل راه حل قانونیی داریم که مانع پارک ماشین مهمان شویم ؟ درضمن همسایه دیگر به ما میگوید که اجازه نداده ولی صاحب پارکینگ مسقف میگوید که از وی اجازه گرفته ، این اجازه دادن باعث آزار و اذیت ما میشود چه راهی وحود دارد؟

  پاسخ
  • admin

   به    بیان شده  

   با سلام
   از لحاظ قانونی میتونید به شورای حل اختلاف منطقتون مراجعه کنید
   موفق باشید
   مسکن کلید-شهر جدید اندیشه

   پاسخ
 149. فرهاد

  به    بیان شده  

  سلام می بخشید آیا هزینه رنگ کردن درب پارکینگ به عهده همه واحدها هست یا فقط واحدهائی که پارکینگ دارند؟

  پاسخ
 150. جواد

  به    بیان شده  

  سلام وقت بخیر
  من در آپارتمانی مسکونی زندگی میکنم که چهارواحده می‌باشد و دوواحد به طور مجزا پارکینگ دارند وما نداریم اما ما داخل محوطه پارکینگ به مانند واحد های دیگر انباری داریم
  دو ورودی به پارکینگ وجود دارد که یکی از راه پله و دیگری درب اصلی پارکینگ است اما مالکان پارکینگ درب اصلی راقفل کرده و می‌گویند که از راه پله برای تردد به انباری استفاده کنید.ایا حق قفل کردن درب پارکینگ رادارند؟

  پاسخ
  • admin

   به    بیان شده  

   با سلام
   فضاهای عمومی جزئ مشاعات میباشد و حق تصرف برای شخص خاص وجود ندارد
   مسکن کلید-شهر جدید اندیشه

   پاسخ
 151. مارال

  به    بیان شده  

  با سلام
  من در سال ۷۸ اپارتمانی خریدم که در سند دفترچه ای پارکینگ به صورت مشاع ذکر شده ولی در سال ۹۰ که ان را تک برگ کردم اسم پارکینگ نیامده فقط نوشته حق استفاده از مشترکات و مشاعات طبق قانون اپارتمانها که من را نگران کرده در ضمن در محضر فروشنده به من گفت که منهای شست به خاطر حق استفاده از حیاط پارکینگ ندارد ولی مالک منهای شست اپارتمان را با پارکینگ فروخته وگفتاستعلام گرفتم و پارکینگ دو فرعی مال من است در صورتی که پارکینگ در سند دفترچه ای مشاع بوده البته فضای پارکینگ برای ۵ ماشین مناسب است ولی کمی تنگ می شود لطفا راهنمایی کنید

  پاسخ
  • admin

   به    بیان شده  

   باسلام
   قبلا در سند پارکینگ مشاع قید میشد ولی در سندهای جدید خیر
   مسکن کلید
   شهر جدید اندیشه

   پاسخ
 152. امیر

  به    بیان شده  

  سلام.
  یک واحد از ساختمان ۲۰واحدی رو خریداری کردم که بنده و ۹واحد دیگه پارکینگ نداریم
  ایا هزینه های که مربوط به پارکینگ میباشد مثل اسفالت کردن و زدن حفاظ بالای درب پارکینگ و دیگر هزینه ها
  ایا واحدهای که پارکینگ ندارند باید هزینه بپردازند یا نه
  مرسی از شما

  پاسخ
  • admin

   به    بیان شده  

   سلام
   بله تمام هزینه های مشاعات مربوط به کلیه واحدها میباشد
   مسکن کلید
   شهر جدید اندیشه

   پاسخ
 153. احمد

  به    بیان شده  

  باسلام
  در ساختمان ما پارگینگ هر واحدجزو سند هر واحد میباشد. یکی از پارکینگ ها محل عبور جهت ورود به حیاط میباشد. ایا مالک پارکینگ به علت ضربه خوردن به ماشینش میتواند مانع عبور همسایگان از پارکینگ خود شود؟ میتواند مانع نصب نماید؟

  پاسخ
  • admin

   به    بیان شده  

   سلام
   ار مانع خارج از مجدوده ی تعریف شده باشد خارج از قانون میباشد
   مسکن کلید
   شهرک اندیشه

   پاسخ
 154. امیر

  به    بیان شده  

  سلام من مالک ۱ واحد آپارتمان ۵ واحدی هستم ۱ سوال داشتم در خصوص پارک ماشین بر طبق سند حدود و مشخصات پارکینگ مشخص شده و روی زمین خط کشی شده سوال من این است که ماشین دقیقا کجا باید پارک کنیم؟ یعنی روی خط مرزی که با پارکینگ همسایه است پارک کنیم؟ یا وسط ۲ خط خودمان باید پارک کنیم؟ با تشکر از جواب شما

  پاسخ
 155. رضا

  به    بیان شده  

  سلام. آیا تغییر درب بالکن که از بیرون ساختمان قابل دید است یا زدن ایرانیت در بالکن نیاز به کسب اجازه از هیئت مدیره یا تمامی ساکنین دارد؟

  پاسخ
 156. رضا از مشهد

  به    بیان شده  

  با سلام
  جناب رسولی بنده در یک ساختمان ۵ واحدی ساکن هستم که ۴ واحد متراژ ۱۴۷ متر دارد و پیلوت متراژ ۸۶ متر .با توجه به اینکه سال ساخت ساختمان سال ۸۵ هستش و در صورت مجلس تفکیکی هم حرفی از امتیاز پارکینگ واحدها زده نشده و در قسمت حیاط و پیلوت هم فقط جای پارک ۴ خودرو میباشد آیا میشه عنوان کرد که اون ۴ پارکینگ متعلق به واحدها با متراژ زیادتره با توجه به اینکه در قانون تملک آپارتمانها هم آمده که میزان استفاده هر واحد از قسمتهای مشاع بسته به متراژ قسمت اختصاصی ثبت شده در سند میباشد؟
  در حال حاضر مالک پیلوت مدعی هستش که هر کس زودتر پارک کنه نفر آخر باید خودرو خودش رو بیرون از منزل پارک کنه.
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  پاسخ
  • admin

   به    بیان شده  

   با سلام
   جناب رسولی بنده در یک ساختمان ۵ واحدی ساکن هستم که ۴ واحد متراژ ۱۴۷ متر دارد و پیلوت متراژ ۸۶ متر .با توجه به اینکه سال ساخت ساختمان سال ۸۵ هستش و در صورت مجلس تفکیکی هم حرفی از امتیاز پارکینگ واحدها زده نشده و در قسمت حیاط و پیلوت هم فقط جای پارک ۴ خودرو میباشد آیا میشه عنوان کرد که اون ۴ پارکینگ متعلق به واحدها با متراژ زیادتره با توجه به اینکه در قانون تملک آپارتمانها هم آمده که میزان استفاده هر واحد از قسمتهای مشاع بسته به متراژ قسمت اختصاصی ثبت شده در سند میباشد؟
   در حال حاضر مالک پیلوت مدعی هستش که هر کس زودتر پارک کنه نفر آخر باید خودرو خودش رو بیرون از منزل پارک کنه.
   ممنون میشم راهنمایی کنید

   با سلام
   همونطور که فرمودید پیلوت مختص کل واحدها میباشد
   توافق با دیگر همسایه ها گزینه ی بهتری جهت حل مشکل شماست در غیر این صورت به شورای حل اختلاف مراجعه کنید
   موفق باشید
   مسکن کلید

   پاسخ
 157. فرامرز هدایت زاده

  به    بیان شده  

  باسلام-در یک ساختمان ۳ واحدی ،با پیلوت در کف که در محوطه پیلوت دو پارکینگ اختصاصی،۳ انباری،شوفاژ خانه ودر انتها حیاط جنوبی۴۰ متری قرار دارد. هر دو در منزل یعنی درراه پله و در ماشین رو به پیلوت راه دارد.بنده که پارکینگ ندارم آیا اجازه تردد بدون ماشین از در ماشین رو دارم یاخیر؟ ورود به حیاط جنوبی؟ آیا کلید درها ی ورودی ماشین رو ویا حیاط که قفل شده ؟ضمنا به غیر از فضای اختصاصی دو ماشین، به اندازه ۳ ماشین دیگر فضای مشاع دارد.آیا با توجه به راه دسترسی از راه پله به پیلوت،میتوانند کلید در بزرگ را ندهند؟
  سپاس

  پاسخ
  • admin

   به    بیان شده  

   با سلام
   جهت استفاده از درب میتوانید کلید داشته باشید چون جزئ از مشاعات محسوب میشود ولی جهت پارک خودرو خیر
   موفق باشید
   مسکن کلید#شهر جدید اندیشه

   پاسخ
 158. حسین

  به    بیان شده  

  سلام من مالک یک واحد آپارتمان در مجتمع ۸ واحدی هستم که اجاره داده شده، اخیرا مستاجر از یکی از همسایه ها بدلیل اشغال پارکینگ با اشیا و وسایلی همانند سمساری شکایت به بنده آورده و از انجایی که همسایه با این توجیح که من فضای پارکینگ واحد خودم را اشغال کرده ام به تذکرات دیگران توجهی ندارد و ضمنا کلیه ساکنین هم مستاجر بوده و مالکین سکونت ندارند، راهکار قانونی برای اجبار ایشان جهت خارج کردن وسایل از فضای پارکینگ چیست؟ لطفا راهنمایی بفرمایید. باسپاس

  پاسخ
  • admin

   به    بیان شده  

   با سلام
   فضای پارکینگ جهت پارک خودرو تعریف شده و در صورت استفاده به غیر
   در صورتیکه مذاکره پاسخگو نیست میتونید بهشورای حل اختلاف مراجعه کنید
   موفق باشید
   مسکن کلید # شهر جدید اندیشه

   پاسخ
 159. داود رئوفی

  به    بیان شده  

  سلام ساختمان ما ۳۲ واحد دارد و به اندازه ۲۴ واحدپارکینگ دارد پارکینگ یه سری از واحدها در طبقه منفی یک قرار دارد و رمپی برای رفتن به منفی یک قرار دارد و این رمپ دارای نقایصی میباشد و ساختمان قصد رفع نقص آن را دارد .
  آیا هزینه تعمیر این رمپ به واحهایی که پارکینگ ندارنر تعلق می گیرد یا خیر؟؟؟؟
  اگر ممکنه مرا راهنمایی کنید

  پاسخ
  • admin

   به    بیان شده  

   باسلام
   قانونا چیزی ثبت نیست در اینباره میتونید توافقی محاسبه کنید
   موفق باشید
   مسکن کلید شهر جدید اندیشه

   پاسخ
 160. حسین

  به    بیان شده  

  سلام خسته نباشین .ما در ساختمان ۱۰ واحدی زندگی میکنیم.۵ واحد پارکینگ دارن .و همه ی ده واحد انباری.درب پارکینگ ریموتی هستش.ما پارکینگ نداریم و فقط انباری داریم.من میتونم ریموت بگیرم برای بردن کالسکه فرزندم؟

  پاسخ
  • admin

   به    بیان شده  

   با سلام
   در صورت توافق با ساکنین میتونید از ریموت استفاده کنید
   موفق باشید
   مسکن کلید

   پاسخ
 161. saman

  به    بیان شده  

  سلام در آپارتمانی زندگی می کنیم که دارای ۶ واحد می باشد که دارای ۲ پارکینگ است و این ساختمان دو بر است و دارای دو در در هر طرف می باشد با ۵ تا از همسایه ها توافق شده است که می توان درب ادم رو ی بر خیابان را که مجاور حیاط است با درب ماشین رو تعویض کرد ولی یکی از همسایه ها مخالف این کار هستن به دلیل اینکه حیاط را به انباری تبدیل کرده اند ، حال دو سوال پیش می اید ایا ما اجازه تعویض درب را داریم یا خیر ؟؟ و اینکه در صورت جابه جایی درب ادم رو به ماشین رو باید برای مجوز ها چه کنیم ؟؟

  پاسخ
  • admin

   به    بیان شده  

   با سلام
   طبق ضوابط شهرداری شهرک اندیشه باید مجوز درب ماشین رو گرفته شود و توافق همسایه ها نیز لازم میباشد
   در ضمن همسایه ها هم بدون توافق نمیتوانند استفاده شخصی از مشاعات داشته باشند
   موفق باشید
   مسکن کلید شهر جدید اندیشه

   پاسخ
 162. admin

  به    بیان شده  

  سلام
  اگر مدرک سندی بابت مشاعات دارین میتونید از ضابط شکایت کنید
  مسکن کلید
  شهر جدید اندیشه

  پاسخ
 163. admin

  به    بیان شده  

  سلام
  جهت استفاده از مشاعات باید رضایت تمام اعضا باشد نه اکثریت
  مسکن کلید
  شهر جدید اندیشه

  پاسخ
 164. حمید موسوی

  به    بیان شده  

  با سلام،در یک مجتمع ۳۰واحدی که همه پارکینگ دارند،یکی از واحدها که مستاجر هم هست، دائما ماشین اضافه میاره داخل،موتور میاره،و علی رغم تذکر چندین باره گوش نمی کنه،و ماشینشو در پارکینگهای خالی میگذاره،او خیلی بی انضباتیهای دیگه،،،با این ادم باید چکار کرد..با تشکر.

  پاسخ
  • admin

   به    بیان شده  

   باسلام
   در صورت مزاحمت میتونید به شورای حل اختلاف یا دادگاه مراجعه کنید البته بهتره امضائ همسایه ها یا مدیر ساختمان رو هم داشته باشین
   موفق باشید
   مسکن کلید
   شهرجدیداندیشه

   پاسخ
 165. سید مصطفی حسینی نژاد

  به    بیان شده  

  با سلام
  ما در یک مجتمع ۱۸ واحدی زنگی می کنیم که برای هر یک از واحد ها یک پارکینگ اختصاصی تعریف شده است و بدون ایجاد مزاحمت می توانند پارک کنند . که البته در سند هر آپارتمان متراژ هر پارکینگ ذکر گردیده که به صورت اختصاصی می باشد. اخیرا یکی از واحد ها اقدام به آسیب رساندن به اتومبیل اینجانب حین پارک کردن می نماید و از آنجا که نمی توانم اثبات کنم کار چه کسی است مجبور شدم در محدوده پارکینگ خودم نرده نصب کنم تا از آسیب اتومبیل کناری جلوگیری کنم. همسایه ( مستاجر) بدون هماهنگی اقدام به تخریب نرده کرده است و ادعد می نماید شما در پارکینگ خودتان حق نصب نرده ندارید ،در صورتی نرده در محدوده پارکینگ خودم بوده و مزاحم هیچ پارکینگ دیگری نیست. خواستم بپرسم آیا در پارکینگ اختصاصی حق حصار کشی دور پارکینگ مربوط به خودم را دارم یا خیر . اگر ندارم باید چه کنم ؟
  متشکرم

  پاسخ
  • admin

   به    بیان شده  

   با سلام
   مسلم این است که استفاده عرفی از چنین محلی، پارک خودرو است و در صورت کاربری دیگری برای این محل، با وجود مالکیت وی بر آن، دیگر ساکنان حق اعتراض به چنین رویه‌ای را دارند، زیرا چنین کاری می‌تواند مصداقی از مزاحمت باشد.
   مسکن کلید
   شهر جدید اندیشه

   پاسخ
 166. پویا عاقلی

  به    بیان شده  

  با سلام. در اپارتمانی ۴ طبقه ساکن هستیم. پارکینگ واحد ما جای پارک دو خودرو پشت سر هم دارد ولی بعد از پارک خودرو دوم جلو درب ورودی راه پله قرار میگیره. نکته این که غیر از اون در ورودی یک قسمت ورودی دیگه هم برای رفت و امد با فاصله خیلی کم از ورودی قبل وجود داره و کلا ورودی ها مربوط به پارکینگ به سمت راه پله هست نه ورود افراد پیاده. ساکن طبقه دیگر شاکی شدن که نباید پارک کنید چون جلو ورودی هست در حالی که اعضا دیگه مشکلی ندارن. و خودرو هم مزاحمتی برای ورود و خروج خودروهای دیگه نداره. ایا اون فرد میتونه شاکی بشه بصورت قانونی یا خیر؟ ممنون

  پاسخ
  • admin

   به    بیان شده  

   باسلام
   در صورتی که شما یک پارکینگ داشته باشید حتی اگر فضای بیشتری هم داشته باشید اجازه ی پارک بیش از یک خودرو را ندارید مگر با اجازه ی همسایه ها

   پاسخ
 167. مرتضی

  به    بیان شده  

  با سلام ما یک ساختمان۱۶واحدی هستیم که ۱۱مالک دارای پارکینگ هستند و ۵واحد پارکینگ ندارند ودر پارکینگ اوتومات میباشد اگر درب خراب شود آیا کسانی که پارکینگ ندارند میتوانند هزینه های درب را ندهند یا جز مشاعات حساب میشود و باید پرداخت کنند مسانی مه پارمینگ دارند دیوار یا حصاری ندارد که معلوم کند ملک شخصیصت فقط خط کشی دارد

  پاسخ
  • admin

   به    بیان شده  

   با سلام
   هزینه مشاعات به عهده تمام ساکنین میباشد ولی در صورتیکه از درب به هیچ عنوان استفاده نمیکنید میتونید اعتراض و توافق کنید

   پاسخ
 168. محمد

  به    بیان شده  

  با سلام خسته نباشید
  من پارکینگ در سندم خورده و طبقه اول هستم و بازسازی انجام دادم و تخلیه سینک از زیر سقف به فاضلاب کشیدم که هم زیر بنای خودم هست و هم در پارکینگ خودم آیا همسایگان حق اعتراض دارند؟؟؟

  پاسخ
  • admin

   به    بیان شده  

   سلام
   بله در صورتی که در فضای پارکینگ یا مشاعات دید داشته باشه باید رضایت همسایه ها باشه

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *