اخبار

اخبار

قوانین آپارتمان نشینی/پارکینگ و قوانین مربوط به آن-مسکن کلید

نکات حقوقی برای پارکینگ
به گزارش مجله شبانه باشگاه خبرنگاران، در اکثر موارد بساز‌و‌بفروش‌ها، این قاعده شهرسازی را که باید به ازای هر واحد مسکونی، یک پارکینگ ساخته شود، اجرا نمی‌کنند و در نتیجه تعداد پارکینگ‌ها از تعداد واحد‌های مسکونی کمتر می‌شود و نماینده ثبت با نظر مالک ساختمان، فقط برای برخی از واحد‌ها، پارکینگ اختصاص می‌دهد.

اجزای آپارتمان را بشناسیم

باید این نکته را مورد توجه قرار دهیم که یک آپارتمان از اجزای مختلفی تشکیل شده است که در یک نگاه کلی به اختصاصی و مشترک تقسیم می‌شود. این تقسیم‌بندی در ماده یک قانون «تملک آپارتمان‌ها» مورد توجه قرار گرفته است. در این قانون بخش‌های مشترک شامل قسمت‌هایی که عموم ساکنان ساختمان از آن استفاده می‌کنند یعنی قسمت‌هایی که برابر ماده ۳ این قانون «حق استفاده از آن منحصر به یک یا چند آپارتمان یا محل پیشه مخصوص نبوده و به کلیه مالکین به نسبت قسمت اختصاصی آنها تعلق می‌گیرد».

بنابراین قسمت‌های مشترک ساختمان ویژگی‌هایی دارد که شامل عدم استفاده انحصاری، عدم تشخیص و تلقی به‌عنوان قسمت اختصاصی، انتقال قهری، تقسیم‌ناپذیری، ممنوعیت گذاشتن اشیا، ممنوعیت نگهداری حیوانات و مواردی از این قبیل می‌شود.

تاکید مقررات بر پارکینگ ساختمان

در آپارتمان‌ها دلیل برای دعوا و درگیری میان اعضا و ساکنان زیاد است اما از جمله مواردی که پای ثابت دعوای همسایه‌های یک آپارتمان به حساب می‌آید جای پارک یا «پارکینگ» است. تا سال ۱۳۷۱ و مدتی بعد از آن در گواهی‌های پایان ساختمان قسمت‌هایی که برای پارکینگ در مجموعه وجود داشت، به صورت مشاع بود و در آن هیچ توجهی به تعداد آپارتمان‌های مجموعه و گنجایش تعداد اتومبیل به چشم نمی‌خورد.

کم‌کم وقتی دعوای جای پارک در آپارتمان‌ها افزایش یافت و این امر باعث شد در این ساختمان‌ها مالک اولیه موقع تنظیم سند انتقال آپارتمان، خریدار را از حق داشتن پارکینگ منع کند؛ عملی خلاف ماده ۳ آیین نامه قانون تملک آپارتمان‌ها که مقرر می‌دارد «قسمت‌هایی از ساختمان و اراضی و متعلقات آنها که به طور مستقیم مورد استفاده تمام شرکاء میباشد قسمت‌های مشترک محسوب می‌گردد نمی‌توان حق انحصاری بر آنها قائل شد». افزایش اعتراض‌ها باعث شد پارکینگ جزو مشاعات تعیین نشود و شهرداری نیز در گواهی پایان ساختمان به تعداد پارکینگ به صورت مشخص اشاره کند تا شاید دعوای پارکینگ کمرنگ‌‌تر شود.

جای پارک باید در سند قید شود

با توجه به توضیحات بالا حالا می‌دانید که جای پارک ماشین شما باید حتما در سند ملکتان قید شده باشد و هنگام انتقال سند، پارکینگ متعلق به آپارتمان را با شماره و مساحت و حدود دقیقاً در سند قید کنند.

بنابراین پارکینگ ساختمان به دو صورت به یک واحد آپارتمانی تعلق می‌گیرد؛ در صورت نخست تعلق اختصاصی مانند انباری است. در این مورد با تعیین موقعیت و مساحت آن، محل دقیقش در صورت‌مجلس تفکیکی و سند رسمی قید می‌شود و در حقیقت ملک اختصاصی مالک آپارتمان به حساب می‌آید. مورد دیگر تعلق پارکینگ به هر واحد به طور مشاعی است.

این روش قبل از سال ۷۱ نیز استفاده می‌شد البته برای اجرای این مورد باید در صورت‌مجلس تفکیکی واحدهایی که می‌توانند به صورت مشاع از پارکینگ ساختمان استفاده کنند، نام برده شود. در این صورت فقط آپارتمان‌هایی که حق استفاده از پارکینگ مشاع برای آنها شناخته شده است می‌توانند از پارکینگ ساختمان به طور مشاع بهره ببرند. در این حالت هر کدام از واحدها می‌توانند اتومبیل خود را در هر قسمت از پارکینگ متوقف کند و کسی نیز حق اعتراض ندارد.

پارکینگ فقط برای مالک خودرو

در این میان کم نیستند افرادی که خود را مالک اصلی این فضا می‌دانند و فکر می‌کنند از فضای پارکینگ خود هر استفاده‌ای می‌توانند داشته باشند. در این میان این پرسش مطرح می‌شود که مالک در فضای قانونی اختصاص داده‌شده برای پارکینگ خود می‌تواند کاری غیر از آن انجام دهد؟ مسلم این است که استفاده عرفی از چنین محلی، پارک خودرو است و در صورت کاربری دیگری برای این محل، با وجود مالکیت بر آن، دیگر ساکنان حق اعتراض به چنین رویه‌ای را دارند، زیرا چنین کاری می‌تواند مصداقی از مزاحمت باشد. در عین حال انتقال چنین فضایی به دیگران هم کاملا به میل و اختیار مالک نیست. مالک می‌تواند پارکینگ را به دیگر ساکنان آپارتمان واگذار کند، اما واگذار کردن این محل به غیرساکن و بدون احراز رضایت همسایگان، ممکن نیست زیرا می‌تواند مصداقی از مزاحمت باشد.

مواردی که اختلاف ایجاد می‌کند

کم نیستند مواردی که در ساختمان بعد از ساخت، برخی از واحد‌ها بدون پارکینگ می‌مانند؛ گاهی پیش می‌آید که مالکان بدون پارکینگ که غالبا در اکثریت هم قرار دارند به حق مالکان صاحب جای پارک تعدی و ماشین خود را در جایی که نباید متوقف می‌کنند. اگر چنین مشکلی پیش بیاید جای نگرانی نیست.

همه کسانی که در ساختمان این مشکل را دارند می‌تواند منفرداً یا متفقاً با مراجعه به دادگاه از کسانی که حق استفاده از پارکینگ را ندارند به جرم تصرف عدوانی شکایت کنند و دادگاه با رویت مدارک مالک متجاوز را محکوم می‌کند زیرا کسی که حق استفاده از پارکینگ را ندارد نمی‌تواند غیر قانونی به پارکینگ دیگری تجاوز کند.

باید بدانید که ساکنان برخی از ساختمان‌ها از قسمت‌های مشترک ساختمان مثل حیاط به جای پارکینگ استفاده می‌کنند و برخی از ساکنان بی‌بهره از جای پارک ماشین خود را در این فضاها قرار می‌دهند؛ این در حالی است که آنان اجازه چنین کاری را ندارند و نمی‌توانند بدون اجازه سایر افراد در قسمت‌های مزبور اتومبیل خود را متوقف کنند، در نتیجه مالکان معترض می‌توانند از طریق دادگاه آنها را از این عمل غیرقانونی بازدارند.

اگر خیال تغییر کاربری دارید

در این اوضاعی که همه تشنه داشتن جای پارک شخصی هستند برخی هوای تغییر کاربری پارکینگ به سرشان می‌زند. مثلا پیش می‌آید که مالکان جای پارک در ساختمان تصمیم می‌گیرند پارکینگ‌های خود را به فضایی اداری تبدیل کنند. این افراد باید بدانند که تغییر کاربری مشاعات و پارکینگ‌های اختصاصی مجتمع‌های ساختمانی بدون موافقت تمام مالکان و رعایت مقررات قانون تملک آپارتمان‌ها وجاهت قانونی ندارد و اساسا حکم مقرر در تبصره پنج ماده ۱۰۰ قانون شهرداری، مصرح در لزوم تامین پارکینگ به منظور جلوگیری از اشغال فضای عمومی و ایجاد ترافیک ناشی از آن است و تغییر کاربری آن جز در موارد مستثناشده در مقررات جواز قانونی ندارد. بنابراین برای این افراد سه مانع توافق ساکنان، قانون تملک آپارتمان و قانون شهرداری، در این خصوص وجود دارد.

منبع: وبلاگ کارشناس رسمی دادگستری/سیدفرشید غزنینی هاشمی

(۱۶۱) نظرات

 1. حمید ابراهیمی

  به    بیان شده  

  سلام خسته نباشید
  بنده ساکن آپارتمان ۴ واحدی با دو پارکینگ هستم و هردو پارکینگ برای دو واحدی است که من مالکش هستم البته کوچه هنوز ماشین رو نشده. درب ورود با درب پارکینگ هم مستقل هستش.آیا دو واحد دیگه میتونن کلید درب پارکینگ رو داشته باشن؟ یا میتونن به بهانه ماشین رو نبودن توی پارکینگ وسایل بگذارند؟

  پاسخ دادن
 2. محمد

  به    بیان شده  

  سلام وقت بخیر بنده ساکن یک ساختمان ۸ واحدی هستم پارکینگ بنده مجاور پارکینگ واحد دیگر هست از سمت چپ به ستون و از سمت راست پارکینیگم به این همسایه مجاور هست آن طرف ستون هم پارکینگ همسایه دیگرمان هست حالا مشکل بنده با همسایه سمت راستم هست این آقا پارکینگش از انتها به درب حیات خلوت مجاور بوده و از سمت راست به دیوار پارکینگ مجاور هست از دیوار تا ستون هم به اندازه تقریبا ۷ متر فاصله می باشد حال آنکه دو پارکینگ باید چه کنن آیا همسایه حق این موضوع را دارد که متجاوز به حریم پارکینگ بنده گردد با توجه به این موضوع که درب حیات روبروی پارکینگ ایشان می باشد.؟

  پاسخ دادن
 3. محمد

  به    بیان شده  

  سلام. وقت بخیر
  بنده ساکن آپارتمان ۸ واحدی هستم که از پارکینگ فقط حق استفاده برای پارک موتور دارم. قسمتی از پارکینگ به صورت یک سوییت ساخته شده که از قانونی بودن یا نبودن آن اطلاع ندارم و صاحب و ساکن آن و اجازه پارک موتور در پارکینگ نمی دهد( با اینکه خیلی بی سرو صدا و موتور خاموش رفت و امد میکنم) ایا او این حق را دارد یا نه . اگر ندارد باید کجا و چگونه اقدام کنم؟

  منتظر راهنماییتون هستم ِ

  پاسخ دادن
 4. majid

  به    بیان شده  

  با سلام.
  چند ماه قبل یک آپارتمان نوساز خریدم. الان حدود یک ماه است که در آن ساکن شده ام. اخیرا متوجه شدم که در پارکینگ آن به اندازه همه واحدها جای پارک نیست. در مبایعه نامه برای من خانه با پارکینگ و انباری قید شده است. اما نگرانم که اگر همه واحدها فروخته شود، بعدتر درباره پارکینگ مشکل پیش بیاید. آیا در این شرایط اداره ثبت برای واحدهای مسکونی سند صادر خواهد کرد؟ من چه اقدامی باید انجام دهم.

  پاسخ دادن
   • majid

    به    بیان شده  

    سلام. اگر همه واحدها با پارکینگ فروخته بشن چطور؟ چون قاعدتا جای پارک کم هست و این مسئله خواه ناخواه مشکل ایجاد خواهد کرد. در اینصورت همه مدعی پارکینگ خواهند بود ولی جای پارک به اندازه کافی نیست. آیا اصلا اداره ثبت به این واحدها پارکینگ روی سند خواهد داد؟ اگر بنا باشد که ما پیشاپیش اقدامی انجام دهیم، لطفا راهنمایی کنید. با سپاس

    پاسخ دادن
 5. سید مهدی

  به    بیان شده  

  سلام.بنده آپارتمانی خرید کرده ام ۱۴ واحدی وپارکینگ بنده طبقه منفی ۲ است وبدین صورت است که وقتی از رمپ پایین می آیم سمت چپ رمپ یک ماشین قرار دارد سپس ستون قرارداردوکنارستون یک ماشین دیگروماشین سوم بنده هستم .اما به دلیل این که کنار من دیوار هست و فضای مانور هم کم هست امکان پارک ندارم ویابه دیواربرخورد می کنم یاماشین کناری و فروشنده هم با آنکه خودش هم نتوانست ماشین مرا پارک کندهیچ چیز را قبول نمی کند.حال ۲ سوال دارم.۱)آنکه باید از چه راه قانونی وارد شوم.(ضمن آنکه خانه هنوز سند ندارد.نوساز) ۲ ) آنکه شنیده ام متراژ مانور باید ۵ مترباشد متراژمانور یعنی دقیقا از کجا تا کجای پارکینگ؟اگر بفهمم متراژمانور به کجا می گویند شاید بتوانم از این راه شکایت کنم.

  پاسخ دادن
 6. سید مهدی

  به    بیان شده  

  آن وقت تکلیف من چه می شود چون در موبایعه نام پارکینگ ذکر شده.آیافروشنده مجبور می شود پارکینگ خودش را به من بدهد.

  پاسخ دادن
 7. کاویانی

  به    بیان شده  

  سلام،وقت بخیر
  بنده مدیر ساختمان ۲۰ واحدی هستم.در مجتمع ۱۵ پارکینگ برای ۱۵ واحد وجود دارد.اندازه هر پارکینگ هم ۲.۲متر در ۵ متر در سند رسمی قید شده است.حال اگر واحدی که پارکینگ دارد میتواند ۲ یا ۳ خودرو پارک کند ؟
  البته اگر قرار به گذاشتن اینگونه موارد برای تمام ساکنینی که این شرایط رو دارند، باشد نهایتاً باعث بی نظمی و البته موارد اختلاف در آینده میشود لذا جهت پیشگیری این مورد من مخالفت خودم و البته باقی ساکنین رو اعلام کردم حال از لحاظ حقوقی و با توجه به مخالفت مدیر ساختمان و اکثریت اهالی،مالک واحدی میتواند اقدام به گذاشتن ۲ خودرو کند ؟

  پاسخ دادن
 8. کاویانی

  به    بیان شده  

  لازم به ذکر هم هست که پارک خودروی اضافی برای ۷ واحد به صورت مجزا باعث ایجاد مزاحمت نمیشود ولی اگر قرار به گذاشتن ۲ پارکینگ برای تمامی واحد ها باشد در آینده ایجاد اختلال و مزاحمت خواهد کرد.لذا جهت پیشگیری از این مورد قرار بر نگذاشتن ۲ خودرو کرده ایم.

  پاسخ دادن
 9. مهدی درودیان

  به    بیان شده  

  سلام من دارای یک واحد آپارتمان مسکونی در ساختمان مسکونی ۲۵واحدی هستم ، پارکینگ و انباری با حدودشون در سند من قید شده اما یکی از همسایگان من وسایلشو در پارکینگ من قرار میده من چکار میتونم بکنم آیا این تصرف مال غیر هست؟

  پاسخ دادن
 10. فرشید

  به    بیان شده  

  با سلام در اپارتمان مسکونی با ۱۰ واحد و ۱۰ پارکینگ زندگی میکنم ۵ پارکینگ در هم کف که متعلق به یک فرد هست و ۵ وارکینگ در طبقه منفی یک مشکل اینجاست که فردی که مالک ۵ پارکینگ طبقه همکف است در پارکینگ علاوه بر ۵ خودرو ۲ موتور و مقدار زیادی لوازم اضافه دارد میخواستم بدونم اینکار غیر قانونی نیست؟ اگر خست برای شکایت باید کجا مراجعه کنم این رو هم ذکر کنم که تردد اکثر ساکنین از طبقه هم کف هست

  پاسخ دادن
  • admin

   به    بیان شده  

   سلام
   گذاشتن وسایل اضافی در مشاعات ممنوع است و میتوانید با صورتجلسه ساکنین به شورای حل اختلاف مراجعه نمایید.

   پاسخ دادن
 11. ساعد نورمحمدي

  به    بیان شده  

  سلام
  واحدی که من سکونت دارم پارکینگ ندارد و به دلیل اینکه ساختمان سرنبش قرار دارد درب ورودی و درب پارکینگ نیز کاملا از یکدیگر مستقل و در دو کوچه قرار گرفته اند و ما هیچ ترددی از درب پارکینگ یا محوطه ان نداریم ، در این صورت ایا پرداخت هزینه های مربوط به تعمیر درب برقی پارکینگ یا سایر هزینه ها به عنوان هزینه های مشاعی مشمول ما هم می شود؟

  پاسخ دادن
 12. dijam

  به    بیان شده  

  با سلام

  احتراما در یک آپارتمان ۵ واحدی، ۵ محل پارک اتومبیل در نظر گرفته شده است. طبقه اول و دوم محل پارکینگشان پشت سرهم در یک ردیف شمالی جنوبی قراردارد. طبقه دوم دو دستگاه اتومبیل پارک کرده است با این ادعا که با طبقه اول هماهنگ نموده که از قسمتی از فضای پارکینگ وی نیز جهت پارکینگ اتومبیل دوموش استفاده نماید. این در حالیست که هیچ مزاحمتی برای دیگران نیز ندارد. ولی بنده مخالف این رویه هستم. آیا مخالفت بنده قانونی هست یا خیر؟

  با سپاس فراوان از راهنماییتان

  پاسخ دادن
 13. media

  به    بیان شده  

  با سلام و احترام

  روشن گذاشتن لامپ های عمومی ساختمان ( محوطه حیاط و ….) باید با موافقت یکایک اعضای ساختمان باشد و یا اکثریت اعضا؟

  با تشکر فراوان

  پاسخ دادن
 14. پگاه فلاح کهن

  به    بیان شده  

  سلام در ساختمان ما پارکینگ یکی از همسایه ها مانع از دسترسی به انباری های ماست با توجه به اینکه ایشان اقدام به قراردادن ماشین به صورت دایمی کرده است و در صورت درخواست ما نیز ماشین را جابجا نمی کند حنی برای نظافت ( بهانه ایشان عدم توانایی رانندگی با ماسین است )راهکار پبشنهادی شما چیست ؟

  پاسخ دادن
 15. شهاب

  به    بیان شده  

  با سلام
  آپارتمان ما چهار واحد با دو پارکینگ است
  که یکی متعلق به بنده است
  به این صورت که هر دو ماشین در انتها کنار هم و روبروی در پارکینگ قرار میگیرند و جلوی آنها خالیه که یک ماشین ویا حتی شاید دو ماشین دیگه هم میشود جلوی آنها پارک کرد بدون هیچ مزاحمتی
  چند سوال داشتم:
  -از آنجا که ماشین من بی صندوق وسایز کوچک است میتوانم در انتهای پارکینگ خودم یه جای کوچیک به عرض یک متر با یک ورق mdfبرای وسایل جدا کنم؟ به صورتی که کلا مساحت پارکینگ و سایز ماشین من از محدوده نوشته شده تو سند تجاوز نکنه
  -جلوی ماشین خودم میتونم ماشین دیگه ای پارک کنم؟ بدون هیچ مزاحمتی
  -با توجه به اینکه این موارد رو با واحد بغل که پارکینگ داره هماهنگ کردیم واحد های دیگه که پارکینگ ندارن میتونن اعتراض کنن؟
  -با توجه به اینکه پارکینگ در مجزا داره و از راه پله اصلی مانند زیر زمین ورودی داره،میشه برای ورودی راه پله در گذاشت و کلید فقط دسته دو واحد پارکینگ دار باشه؟
  کلید در پارکینگ چطور؟

  پاسخ دادن
 16. سعید خوئینی

  به    بیان شده  

  سلام،
  در یک آپارتمان ۴ واحدی که کلا دارای ۲ پارکینگ میباشد ساکن هستم. هر ۲ پارکینگ متعلق به ۲ واحد اینجانب است. درب و راه ورودی آپارتمان کاملا مجزا و مستقل از درب و راه پارکینگ است. یکی از واحدهای بدون پارکینگ اخیرا ادعا میکند ریموت کنترل درب پارکینگ را باید به او هم بدهم!
  لطفا راهنمایی بفرمایید.

  پاسخ دادن
 17. عباس نیکپور

  به    بیان شده  

  سلام ساختمان ما دارای ۱۴واحد می باشد که دارای دو طبقه پارکینگ ۷واحدی است با در جدا ورودی خودرو و همچنین دارای در آدم رو همسایه های که در پارکینگ پایین استفاده میکنند درخواست میکنند که هرکدام ریموت در پارکینگ بالا را داشته باشند؟ آیا بایستی به هر واحد ریموت داده شود یا فقط مدیر ساختمان حق داشتن ریموت هر دو طبقه پارکینگ را داشته باشد ؟
  ممنون از راهنمایی شما

  پاسخ دادن
 18. علیرضا

  به    بیان شده  

  سلام ، وقت شما بخیر
  جای پارکینگ من و۲ همسایه یعنی ۳ خودرو بین ستون تا دیوار به فاصله هر پارکینگ ۲،۲۵ متر در نظر گرفته شده و ستونی دیگری در جلو‌ما هستش که فاصله ستون و بین ما جای مانور پارکینگهای کناری من هستش و پارکینگ من کنار ستون وبقیه کنار من تا دیوار هستند البته بدلیل اینکه ما در گوشه پارکینگ هستیم جلو پارکینگهای ما باز هستش و اینکه فضای ۳ پارکینگ محدوده و خودروی وسط ممکنه از لحاظ پارک کردن مشکل داشته باشه توافق کردیم در قسمت مانور کنار ستون جلویی که مزاحمتی برامون نداره بگذاره که هم جای خودش باز هست و هم جای پارک ما راحتتر میشه بعد از مدتی یکی از همسایه ها ماشین چهارم رو آورده و بین خودشون پارک کردن که چون جلوی من نبود اعتراضی نکردم در مرحله بعد ماشین پنجم رو آوردند در بین من و ماشین کنار دیوار گذاشتند ، با یکی از همسایه ها تماس گرفتم گفتند من با اونیکی همسایه توافق کردم و اگر بخواهیم هر چند تا ماشین میگذاریم و چون جلو شما رو نگرفتیم پس شما نمی تونی اعتراض کنید ، البته پارک اونها جلوی من رو نگرفته فقط جای من دوباره تنگ شده و در عوض اونها در هر پارک ۲ ماشین جا دادند که پارکینگ جلوه بدی رو گرفته ، لطفا راهنمایی بفرمایید من حق اعتراض دارم ؟ و از اونجایی که حرف حساب رو متوجه نمی شوند بکجا مراجعه کنم که در ضمن حفظ همسایگی و سریع مشکل حل بشه ، ممنون

  پاسخ دادن
 19. امین

  به    بیان شده  

  با سلام واحترام فراوان
  مجتمع ما دارای ۱۵ واحد هست که فقط هفت واحد ان دارای پارکینگ اختصاصی هستندودر سند مالکیت قید شده همراه با مساحت.من از اداره ثبت استعلام گرفتم جانمایی اون ونقشه مربوطه رو گرفتم.اون ساکنینی که فاقد پارکینگ هستند به یک صورتجلسه اهالی که خودشون قرعه کشی کردن وتصمیم گرفتن بدون دخالت اداره ثبت قرار گذاشتن که همه از پارکینگ مشاع استفاده کنند یعنی الان هر کسی زودتر بیاد ماشینش رو میزنه تو پارکینگ حتی مهمان میاد ماشین میزنه من که تو سندم پارکینگ اختصاصی هست باید بزنم بیرون.ما میخواهیم شکایت کنیم ایا به نتیجه میرسیم قربان؟

  پاسخ دادن
 20. محسن مهدیه

  به    بیان شده  

  آیا در مجتمع مسکونی که هر فرد فقط دارای یک پارکینگ اختصاص میباشد و مجتمع دارای حیاط مشاع بوده همسایه ای میتواند دو دستگاه خورد را به داخل مجتمع آورد

  پاسخ دادن
 21. اشكان

  به    بیان شده  

  باعرض سلام ووقت بخیر
  در یک مجتمع ١۴٠ واحدی هستم
  هیات مدیره مجتمع تصمیم گرفته اند جاهایی از پارکینگ که از نظر قانونی پارکینگ نمیباشد اجاره بدهند که یکی از محل ها روبروی پارکینگ اینجانب میباشد
  آیا میتوانم جلوگیری کنم
  از چه طریقی
  متشکرم

  پاسخ دادن
 22. امیر رزمی

  به    بیان شده  

  با سلام ساختمان دو واحدی که جای یک پارگینگ دارد و حیاط مشاعات هست و همسایه که در سندش ذکر شده که حق پارکینگ ندارد میتواند ماشینش رو پارک کنه و یا پارکینگ متعلق به واحد من است

  پاسخ دادن
 23. باقر خرازی

  به    بیان شده  

  با سلام
  در یک آپارتمان ۶ واحدی که همگی حق پارکینک دارند ، مدیر ساختمان یک واحد را که وسیله نقلیه ندارد از رفت و آمد از طریق درب پارکینگ منع میکند آیا کار ایشان قانونی است؟

  پاسخ دادن
 24. علیرضا انوری زاده

  به    بیان شده  

  با سلام
  بنده در یک آپارتمان ۴۰ واحدی زندگی میکنم که پارکینگ من بین ۲ پارکینگ میباشد.
  در پارکینگ سمت چپ بنده باکس برق نصب شده که باعث شده واحد مربوطه ماشین رو جلوتر از ماشین من بذاره و این امر باعث شده بنده به سختی از پارکینگ در بیام و همینطور پارک کنم . با خودشون هم که صحبت کردم گفت به من مربوط نیست و در سند این قسمت پارکینگ ایشون می باشد . من سوالم این هست که چطور ممکنه شهرداری این قسمت رو سند پارکینگ داده باشه ؟و اینکه من چه باید بکنم چون واقعاً به سختی پارک میکنم؟

  پاسخ دادن
 25. 11

  به    بیان شده  

  باسلام و تکشر از وقتی که بابت جواب دهی میگذارید
  اگر طبق عرف ساختمان،قسمتی از نورگیر مشاعی بلا مزاحم به پارکینگ واحدی مختص باشد، اعتراض یک مالک جدید الورود بدون حق پارکینگ قانونی است؟

  پاسخ دادن
 26. x

  به    بیان شده  

  سلام. من در اپارتمان ۴واحدی هستم که هرکدوم پارکینگ قطعی قید شده در سند داریم با جای مشخص. اما دو در ورودی برای ۴ ماشین گذاشته شده. طوری که من که طبقه دومم با اولی از یه در میتونیم پارک کنیم و طبقه ٣ و ۴ از در دیگر. به دلیل اینکه خانم هستم و بیماری دستم، توانایی باز کردن در را ندارم خواستم با توافق ریموت بگذارم اما هیچ کدوم اجازه نمیدن به تنهایی بذارم و نه توافق میکنن شریکی بذاریم. الان حدود سه ماهه که در خیابان پارک میکنم. لطفا راهنمایی کنین میتونم با شکایت ریموت بگذارم یا خیر؟

  پاسخ دادن
 27. رسول

  به    بیان شده  

  با عرض سلام و خسته نباشید.آپارتمان ما ده واحد دارد با ۲ طبقه پارکینگ .۵ واحد همکف و پنج واحد در طبقه منفی.در صورت بروز خرابی درب پارکینگ منفی هر ۵ واحد استفاده کننده از باید هزینه تعمیر بدهند یا هزینه ها تقسیم بر ده میشود .

  پاسخ دادن
 28. حسن

  به    بیان شده  

  با سلام
  بنده خودرو خود را در ساختمانی پارک میکنم که ساکن آن ساختمان نیستم
  اهالی ساختمان شاکی هستن که چرا بنده خودرو پارک میکنم دلیل این اعتراض این است که رفته آمد غیر ساکن اتفاق میوفتد در صورتی که هیچگونه مزاحمتی برای کسی ندارم
  آیا حق اعتراض دارن
  بنده چه اقدامی میتوانم بکنم

  پاسخ دادن
 29. محمود

  به    بیان شده  

  با سلام
  بنده مدیر مجتمع ۱۰۸ واحدی هستم . در مجتمع ما پارکینگ اختصاصی وجود ندارد و همه در محوطه مجتمع پارک می کنند .ایا استفاده اختصاصی از محلی جهت پارک ماشین در محوطه و مشاعات قانونی هست .لطفا راهنمایی بفرمایید

  پاسخ دادن
 30. amirabbas

  به    بیان شده  

  سلام من یک واحد در یه ساختمان١٠واحدى بصورت قولنامه اى خریدم صاحب قبلى این واحد از همین پارکینگ استفاده میکرد که الان بنده استفاده میکنم وهمه ساکنین هم در جریان اینکه این پارکینگ متعلق به واحد بنده است هیچ اعتراضى نداشتن یکى از همسایه ها که مستاجر این واحد هست ماشینشو توى پارکینگ بنده میزاره و ادعا میکن که من میخوام اینجارو بخرم این پارکینگم مال واحد من منم بعده چندین بار درگیرى یه متنى تنظیم کردم در خوصوصه اینکه ساکنین شهادت دادن که این پارکینگ متعلق به واحد بنده است و مکتوب کردیم و امضاء گرفتم ولى باز ایشون به همان منوال به کار خودش ادامه میده بنظرتون اگه شکایت کنم نتیجه میگیرم ؟

  پاسخ دادن
 31. امیرحسین

  به    بیان شده  

  سلام خسته نباشید بنده صاحب پارکینگ مشاع هستم به طوری که من و یک همسایه دیگرم پشت سرهم پارک میکنیم پارکینگ من در سند عقب ذکرشده وپارکینگ ان جلو،مشکل اینجاست که برای ورود و خروج همیشه باید زنگ اورا بزنم و توافق نمیکنه که هرکی زودتر اومد ماشینشو بزاره عقب.بعد هروقت که یکم دیرمیامو زنگشو میزنم میگه شکایت میکنم. میخواستم بدونم من تا چه ساعتی میتونم زنگشو بزنم؟ چون بعضی وقتا عروسی یا مراسمی میشه که دیرمیام خونه نهایت ۱۲شب ،لطفا راهنماییم کنید ممنون

  پاسخ دادن
 32. امیرحسین

  به    بیان شده  

  سلام چطور حق باایشونه وقتی تو سند به من اجازه عبور از پارکینگ اونو بهم داده ؟؟؟پس دیگه چرا اینجور پارکینگو ساختن؟
  پس میشه بگید که قبل از۱۲شب میتونم از پارکینگ استفاده کنم؟

  پاسخ دادن
 33. امیرحسین

  به    بیان شده  

  ببخشید دوباره مزاحم شدم چون واقعا مشکل داریم میشه ساعات استفاده از پارکینگ مشاع رو بفرمایید؟

  پاسخ دادن
 34. ferferi

  به    بیان شده  

  سلام بنده یک واحد از ساختمان چهارطبقه تکواحدی رو خریدم کلا ساختمان یک پارکینگ بیشتر نداره و پارکینگ هم متعلق به واحد بنده میباشد که در سند هم قید شده است در قسمت پارکینگ سه تا انبار هم وجود دارد که یکی از انبارها مال خودم و دوتای دیگر هم متعلق به دو واحد دیگر از ساختمان است میخواستم بدونم میتونم از دادن کلید پارکینگ به دیگر اعضای ساختمان خودداری کنم ؟

  پاسخ دادن
 35. محسن شایان

  به    بیان شده  

  سلام وقت بخیر.ما در آپارتمان چهار واحدی ساکن هستیم که من و طبقه دیگر پارکینگ داریم.بعد از مدتی ما و طبقه ای که پارکینگ دارد تصمیم گرفتیم که درب پارکینگ را ریموت کنیم.درب پارکینگ از درب حیاط جدا هست.حال یکی از همسایگانی که پارکینگ ندارد رفته از اینکه ما بدون اجازه ایشان درب پارکینگ را ریموت کردیم شکایت کرده آیا ما کار غیرقانونی انجام دادیم؟؟؟
  جوابهایی که شما میدهید با ماده و قانون هست یا حاصل تجربه؟
  متشکرم

  پاسخ دادن
 36. رضا علیزاده

  به    بیان شده  

  با سلام وتشکرفراوان از زحماتتون
  میخواستم بدونم دریک اپارتمان وکالتی ایا سازنده میتونه ۸تا پارکینگ رو به ۱۰واحد بفروشه ودر قولنامه هر۱۰واحد پارکینگ مشاع قید بشه ؟
  یا فقط میتونه به تعداد جای پارک به خریدار پارکینگ بفروشد؟

  پاسخ دادن
 37. رضا علیزاده

  به    بیان شده  

  سلام توی قولنامه بعضی واحدها پارکینگ مشاع وبعضی اختصاصی قید شده.
  ایا میشه از سازنده شاکی شد که چرا ۸تا جای پارک رو به ۱۰نفرفروخته؟
  خیلی ممنون از راهنماییتون.

  پاسخ دادن
 38. دنيز

  به    بیان شده  

  سلام، وقت بخیر
  در یک آپارتمان چهار واحدی دو پارکینک در نظر گرفته شده که یکی متعلق به واحد من می باشدو این ساختمان فاقد انباری بوده که در حیاط ساختمان به تعداد واحدهل بعدا ایجاد شده است، سوال من:
  ١- به دلیل اینکه اجازه استفاده از پارکینگم را به همسایه دیگر ندادم وی تهدید به تخریب انباری از طریق مراجعه به شهرداری را کرد، آیا اینکار امکان پذیر است؟
  ٢- این همسایه یک عدد تشک دو نفره تختخواب و یک در کوچک را به دیوار انتهایی پارکینک من تکیه داده و علیرغم اعتراض های من نسبت به برداشتن آن ترتیب اثر نداده، آیا میتوانم از وی شکایت کنم؟ چگونه؟
  ٣- این فرد مدیر ساختمان است و من تصمیم گرفته ام تا زمانی که به رفتار خود ادامه می دهد پول شارژ را پرداخت نکنم، نظر شما چیست؟
  پیشاپیش از پاسخ شما سپاسگذارم.

  پاسخ دادن
 39. آرین

  به    بیان شده  

  با عرض ادب
  در ساختمان ۳۰ واحدی که ۱۵ واحد دارای پارکینگ و ۱۵ واحد بدون پارکینگ هستیم ادعا داریم که
  ۱- هزینه مراقبت و دوربین گزاری جهت امنیت ماشینها فقط به عهده پارکینگ داران میبایست باشد. ایا این ادعا بحق است
  ۲- چون درب ماشین رو در حیاط منتهی به کلیه انباری ها میشوند. هر مالک بدون پارکینک نیز حق داشتن کنترل ریموت جهت دسترسی به وسائل در انباری ها باید باشند. ایا این ادعا بحق است
  ۳- برخی از پارکینگ دارها ماشین میهمان خود را توی حیاط و فضای سبز پارک و توجهی به اعتراضات ما ندارند. ایا طرح شکایت مفید میتواند باشد.

  از توجهتان بینهایت سپاسگزارم

  پاسخ دادن
 40. بهزاد احدی

  به    بیان شده  

  سلام و وقت بخیر
  در آپارتمانی ۱۸ سال ساخت زندگی میکنیم که به تازگی خریدم. یکی از همسایه ها که رفت و آمدش به پارکینگ (برای پارک کردن ماشین) گاها به روزی ۴ مورد میرسد قصد دارد درب پارکینگ خود را ریموت دار کند. در این صورت موتور درب بر روی دیوار اتاق خواب و نشیمن واحد من سوار می شود. به دلیل اینکه ساختمان قدیمی ساخت است صدای موتور درب ریموت باعث صلب آسایش از من و خانواده ام میشود. بنده راضی به نصب درب نیستم. در صورتی که قبل از خرید آپارتمان با مشاهده وجود درب ریموت دار از خرید آن منصرف میشدم. آیا از نظر قانونی می توانم کاری انجام بدهم؟

  پاسخ دادن
 41. علیرضا

  به    بیان شده  

  با عرض سلام و خسته نباشید
  در یک آپارتمان ۱۲ واحدی ساکن هستم که ۵ پارکینگ اختصاصی داره.از طرفی حیاط ساختمان هم اونقدر بزرگ نیست که بشه تعداد بیش از ۲ ماشین بصورت پارکینگ مشاعاز آن استفاده کنند. در برخی از اوقات همسایه ها با آوردن ماشین سوم و چهرم به حیاط آپارتمان موجب اختلال در تردد ماشینهایی که پارکینگ اختصاصی دارن میشنوبا گفتن این حرف که چون مشاع است ما استفاده میکنیم از خود رفع تکلیف میکنن. آیا دیگران چنین حقی دارند که با آوردن ماشین مزاحمت ایجاد کنند؟ مالکان پارکینگ اختصاصی برای رهایی از این معضل باید چکاری انجام دهند.

  پاسخ دادن
 42. ﺑﺎﺳﻼﻡ :ﻣﺠﺘﻤﻊ ۱۶ ﻭاﺣﺪﻱ ﻫﺴﺘﻴﻢ.ﺩﺭﺳﺎﻝ ۵۹ ﺳﺎﺧﺘﻪ ﺷﺪﻩ.۸ ﻣﻮﺭﺩ ﭘﺎﺭﻛﻴﻨﮓ ﺩﺭﻧﻆﺮ ﮔﺮﻓﺘﻪ ﺷﺪﻩ.(ﻣﺸﺎﻋﻲ) ﺩﺭ ﺗﻔﻜﻴﻜﻲ ﻧﻮﺷﺘﻪ ﺷﺪﻩ.ﻭاﺣﺪﻫﺎﻱ ﻓﺎﻗﺪ.ﭘﺎﺭﻛﻴﻨﮓ ﺩﺭﺳﻨﺪ ﺷﻮﺩ.ﻛﻪ ﺗﻌﺪاﺩﻱ ﻓﺎﻗﺪ.پ.ﻗﻴﺪ ﺷﺪﻩ.ﻭاﻣﺎ ﺳﻮاﻝ اﻳﻨﺠﺎﺳﺖ.ﺩﺭ ﺳﻨﺪ ﻣﻦ ﺿﻤﻦ اﻳﻨﻜﻪ ﻓﺎﻗﺪ پ.ﻗﻴﺪ ﻧﺸﺪﻩ.ﻭﺩﺭﺝ ﺷﺪﻩ.اﻳﻦ ﺁﭘﺎﺭﺗﻤﺎﻥ ﺑﻘﺪﺭاﻟﺴﻬﻢ اﻋﻴﺎﻧﻲ اﺯﺣﻴﺎﻁ ﻭﭘﺎﺭﻛﻴﻨﮓ. ﻭﺳﺎﻳﺮ ﻣﺸﺘﺮﻛﺎﺕ ﺳﻬﻴﻢ اﺳﺖ.ﺣﻛﻢ ﭼﻴﺴﺖ.?

  پاسخ دادن
  • ﺑﺎﺳﻼﻡ ﻣﺠﺪﺩ..ﺩﺭ ﺳﻨﺪ ﻣﺎﻟﻜﻴﺖ اﻳﻨﺠﺎﻧﺐ. ﻣﻪ ﺩﺭﺳﺎﻝ ۵۹ ﺛﺒﺖ ﺷﺪﻩ.اﻳﻦ ﺁﭘﺎﺭﺗﻤﺎﻥ ﺑﻘﺪﺭاﻟﺴﻬﻢ اﻋﻴﺎﻧﻲ اﺯ ﺣﻴﺎﻁ ﻭﭘﺎﺭﻛﻴﻨﮓ ﻭﭘﻠﻪ ﻭﺭاﻩ ﻋﺒﻮﺭ اﻧﺒﺎﺭﻳﻬﺎ ﻭﺭاﻩ ﻋﺒﻮﺭ ﭘﺎﺭﻛﻴﻨﮓ ﺳﻬﻴﻢ اﺳﺖ.ﻭﻧﺤﻮﻩ اﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﺁﻥ ﻃﺒﻖ ﺁﻳﻴﻦ ﻧﺎﻡ اﺟﺮاﻳﻲ ﻗﺎﻧﻮﻥ ﺗﻤﻠک ﺁﭘﺎﺭﺗﻤﺎﻥ ﻫﺎﺳﺖ..اﺯ ﭘﺎﺭﻛﻴﻨﮓ ﻣﻴﺘﻮاﻧﺪ اﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﻛﻨﺪ.ﻟﻂﻔﺎﻥ ﭘﺎﺳﺦ ﺩﻫﻴﺪ.?

   پاسخ دادن
   • admin

    به    بیان شده  

    سلام
    حق استفاده از مشاعات در قانون برای تمام ساکنین به یک اندازه تعریف میشه ولی این موضوع ارتباطی به استغاده شما به عنوان پارکینگ نداره و بحث پارکینگ مقوله جدایی هستش و در صورتی شما میتونید از حیاط به عنوان پارکینگ استفاده کنید که همسایه ها با شما توافق کنن.پارکینگ اختصاصی به صورت جداگانه در سند قید میشه

    پاسخ دادن
  • admin

   به    بیان شده  

   سلام
   تو سوال قبلیتون عرض کردم تا زمانی که پارکینگ تو سندتون قید نشه شما حق استفاده از فضای مشاعات به عنوان پارکینگ رو قانونا ندارید و بهتره تو این موضوع با همسایه هاتون توافق کنید

   پاسخ دادن
 43. رضا

  به    بیان شده  

  با سلام خدمت شما
  بنده مالک یک واحد اپارتمان هستم، که پارکینگ نیز در سند قید شده است
  اپارتمان به شدت بی نظمی داریم که حتی مدیر توانایی جمع کردن شارژ از تمام واحد هارو نداره،
  چندین بار روی ماشین های همسایه ها خط کشیده شده ، بنده ماشین جدیدی خریداری کردم ، و خوف این رو دارم که به ماشینم صدمه ای زده بشه
  و هر چقدر هم با همسایه ها و مدیر صحبت میکنم برا نصب دوربین ، افاقه نمیکنه
  ایا بنده با توجه به موارد ذکر شده شخصا میتونم دوربینی رو در پارکینگ خودم برای محافظت از خودروی شخصیم نصب کنم؟
  ممنون میشم پاسخ سوالم را بدید
  با تشکر

  پاسخ دادن
 44. سعید

  به    بیان شده  

  سلام بنده یکی از مالکهای یک اپارتمان چهار واحدی هستم سه واحد پارکینگ داره یه واحد نداره که مالک واحد بی پارکینگ ادعا داره پارکینگ بنده در حیاط هست ایا چنین چیزی ممکنه که پارکینگ یه واحد رو در حیاط قرار دهند .حیاط دو درب ماشین رو داره یکی به پارکینگها خطم میشه یکی هم در حیاط.ممنون میشم جواب بندا رو بدید.

  پاسخ دادن
 45. سعید

  به    بیان شده  

  سلام بنده مالک یکی از واحدهای یک اپارتمان ۴واحدی هستم که سه واحد ان پارکینگ دارد ویک واحد مدعیست که پارکینگش در داخل حیاط است ایا چنین چیزی امکان دارد .با توجه به اینکه حیاط دو درب ماشین رو دارد یکی منتهی به پارکینگ ساختمان است ودیگری منتهی به حیاط ساختمان است.ممنون میشم جواب بدید .

  پاسخ دادن
  • admin

   به    بیان شده  

   سلام
   خیر امکانش نیست مگر اینکه همسایه ها با ایشان همکاری کنند و اجازه ورود بدن در غیر اینصورت قانونا ایشون نمیتونه ماشینش رو وارد حیاط کنه

   پاسخ دادن
 46. امیر

  به    بیان شده  

  سلام. وقت بخیر
  بنده جدیدا آپارتمانی خریدم که ۵طبقه ۱۵ واحدی هست. طبق گفته مالک(که من ازش خریدم) این ساختمون ۴تاپارکینگ بیشتر نداره. درسند تک برگی من هم دقیقا درج شده (پارکینگ مسکونی قطعه پنج تفکیکی به مساحت ۱۱ متر مربع واقع در سمت مرکزی همکف). وقتی رفتم وسایل ببرم یکی از همسایه ها که آدم بی اخلاق و بدرفتاری بود باحالت تندی گفت اینجا جای پارک منه و اگه میخوای پارک کنی باید بصورت مزاحم پارک کنیم!!!!
  میخواستم ببینم اگه من نخوام توافق کنم که ایشون مزاحم پارک من بشن میتونم؟ و به کجا باید شکایت کنم؟ و از کجا باید بفهمم که این قطعه ۵ تفکیکی در سمت مرکزی همکف دقیقا کجا میشه؟
  ممنون و عذر تقصیر

  پاسخ دادن
 47. امیر

  به    بیان شده  

  البته هنوز ۱۵% مبلغ رو نگه داشتیم برای محضر. آیا میتونیم ۱۵% رو در روز محضر پرداخت نکنیم و از سند زدن اجتناب کنیم تا فروشنده با آوردن کارشناس جای دقیق پارکینگ و انباری رو مشخص کنه و به ما تحویل بده و بعد باقی مانده رو پرداخت کنیم و سند بزنیم؟

  پاسخ دادن
 48. ﺑﺎﺳﻼﻡ ﺑﺎﺯﻣﺠﺪﺩ.ﺳﻨﺪ ﻗﺒﻞ اﺯ ۷۱ اﺳﺖ.ﭘﺎﺭﻛﻴﻨﮓ ﺗﻔﻜﻴﻚ ﻧﺸﺪﻩ اﺳﺖ.ﺗﻮﺿﻴﺢ ﻛﻠﻲ ﺩاﺩﻩ ﺷﺪﻩ ﻛﻪ ۸ﻣﻮﺭﺩ ﭘﺎﺭﻛﻴﻨﮓ ﺑﺮاﻱ ۸ ﻭاﺣﺪ ﺩﺭﻧﻆﺮ ﮔﺮﻓﺘﻪ ﺷﺪﻩ.۸ ﻭاﺣﺪ ﺩﻳﮕﺮ ﭘﺎﺭﻛﻴﻨﮓ ﻧﺪاﺭﻧﺪ.ﻭاﻳﻦ ﻣﻮﺿﻮﻉ.ﺩﺭﺳﻨﺪ ﻭاﺣﺪﻫﺎﻱ ﻛﻪ ﭘﺎﺭﻛﻴﻨﻚ ﻧﺪاﺭﻧﺪ ﻓﺎﻗﺪ ﭘﺎﺭﻛﻴﻨﮓ ﻗﻴﺪ ﺷﻮﺩ.اﻳﻦ ﻣﻂﻠﺐ ﺑﺮاﻱ ﺗﻌﺪاﺩﻱ ﻗﻴﺪ ﺷﺪﻩ.ﻭاﻣﺎ ﺳﻮاﻝ اﻳﻨﺠﺎﺳﺖ ﺩﺭﺳﻨﺪ ﻣﻦ ﺿﻤﻦ اﻳﻨﻜﻪ ﻓﺎﻗﺪ ﭘﺎﺭﻛﻴﻨﮓ ﻧﻮﺷﺘﻪ ﻧﺸﺪﻩ.ﻭاﻳﻦ ﺟﻤﻠﻪ ﺫﻛﺮ ﺷﺪﻩ.اﻳﻦ ﺁﭘﺎﺭﺗﻤﺎﻥ ﺑﻘﺪﺭاﻟﺴﻬﻢ اﻋﻴﺎﻧﻲ اﺯﺣﻴﺎﻁ ﻭﭘﺎﺭﻛﻴﻨﻚ ﻭﻧﻮﺭﮔﻴﺮ ﻭﺭاﻩ ﻋﺒﻮﺭ ﭘﺎﺭﻛﻴﻨﻚ ﻭﺭاﻩ ﻋﺒﻮﺭ اﻧﺒﺎﺭﻱ ﺳﻬﻴﻢ اﺳﺖ.ﻭﺳﺎﻳﺮ ﻣﺸﺘﺮﻛﺎﺕ ﺳﻬﻴﻢ اﺳﺖ. (ﺳﻬﻴﻢ اﺯ ﭘﺎﺭﻛﻴﻨﮓ) ﻳﻌﻨﻲ ﭼﻴﺴﺖ!?. ﻭﻧﺤﻮﻩ اﺳﺘﻔﺎﺩﻩ اﺯﭘﺎﺭﻛﻴﻨﻚ ﭼﻜﻮﻧﻪ اﺳﺖ.!!?.ﻏﻴﺮ اﺯﭘﺎﺭﻙ ﺧﻮﺩﺭﻭ ﭼﻲ ﻣﻴﺘﻮاﻧﺪ ﺑﺎﺷﺪ.!!? ﻟﻂﻔﺎﻥ ﺟﻮاﺏ ﻗﺎﻧﻊ ﻛﻨﻨﺪﻩ ﺑﺪﻫﻴﺪ.ﺑﺴﻴﺎﺭ ﻣﻤﻨﻮﻥ ﻣﻴﺸﻮﻡ.

  پاسخ دادن
 49. محسن

  به    بیان شده  

  سلام دریک مجتمع ۸ واحدی زندگی میکنم با ۷ پارکینگ.که واحد بدون پارکینگ متعلق به من است.درحالی که ریموت ندارم،و بعضی از همسایه ها ۲ ماشین داخل پار کینگ خودشون میزنن که از فضای مجاز به حیاط تجاوز میکنه.و صرف داشتن ریموت از حیاط هم جهت پارک استفاده میکنند.از بنده حق شارژ میخواهند.و اینجانب شارژ نمیدهم.زیرا از حیاط استفاده میکنند و در پارکینگ خودشان ۲ ماشین پارک میکنند.خواهسا راهنمایی کنید.شارژ بدم .ندم.

  پاسخ دادن
  • رسولی

   به    بیان شده  

   سلام
   هیچ کسی بدون رضایت باقی همسایه ها حق استفاده از مشاعات برای پارک ماشین رو نداره واگر همسایه ها به شما اجازه پارک نمیدن خودشون هم حق این کارو ندارن اینکه شما شارژ پرداخت نمیکنید یه بحث شخصیه.

   پاسخ دادن
 50. فیروزی

  به    بیان شده  

  با سلام و وقت بخیر .من ساکن یک آپارتمان ۵طبقه ۸واحدی هستم
  همسایه (آقا) طبقه بالا منزل ما به دلیل اینکه مالک بوده و مجرد در قسمت مشاع ساختمان که جای دو عدد ماشین است ماشین خود را به صورت اریب گذاشته تا ما پارک نکنیم
  ایشون یک جوان خوش گذرون هستم که هیچ کدام از مالکین حاضر به قبول مدیریت ساختمان ندارن چون شارژ ساختمان رانیز پرداخت نمیکند
  در ضمن به دلایل مختلف مدیریت های قبلی از ایشان شکایت کرده ولی به دلیل اینکه به دادگاه مراجعه نکرده ،پرونده مختومه شده
  ایا قانونی هست که بتوان از ایشان شکایت کرد و ایشان ماشینشون رو درست بگذارن
  لطفا راهنمایی بفرمائید
  باتشکر

  پاسخ دادن
  • رسولی

   به    بیان شده  

   سلام تنها راه شکایت از این همسایه هستش که باید از شورای حل اختلاف شروع کنید واگر پیگیری کنید انجام میشه

   پاسخ دادن
 51. ناصر نژاد

  به    بیان شده  

  با سلام و تشکر بابت فراهم اوردن امکان سوال آنلاین

  ساکن یک مجتمع ۱۲ واحدی هستم. تمام واحد ها دارای پارکینگ هستند. یکی از ساکنین دارای ۲ دستگاه خودرو می باشد و همیشه یکی از خودرو ها را در حیاط پارک میکند. پارک کردن در محلی که جهت پارک خودرو دوم از آن استفاده میکنندموجب ایجاد محدودیت در ورود و خروج خودرو اینجانب میشود. ( باعث مسدود شدن نمیشود فقط موجب محدودیت در ورود و خروج میشود بنحوی که برای خروج از پارکینگ مجبور میشوم که چندین بار ماشبن را عقب و جلو ببرم). چندین بار تذکر داده ام که حودرو دوم خود را در جای دیگری پارک کنند اما طلبکارانه از این کار سر باز میزنند. راهکار از نظر حقوقی چیست؟

  سپاس

  پاسخ دادن
 52. معز

  به    بیان شده  

  با سلام و احترام
  یک واحد آپارتمانی را در مجتمع ۱۲ واحدی خریداری نمودم که کل همکف ساختمان پارکینگ است. ساختمان سه نبش بوده و از کوچه های کناری دو درب پارکینگ ریموت دار و از طرف خیابان اصلی یک درب بزرک برای پارکینگ در نظر گرفته شده . علاوه بر آن یک درب کوجه نیز از کوچه قرارداده شده.
  زیر همکف نیز هیئتی دایر شده که اختصاصی است و نمی دانم آیا مجوزی دارد یا خیر
  متاسفانه از ۱۲ واحد تعداد ۹ واحد فامیل هستند که ساختمان را ساخته و چند واحد مابقی رافروخته اند.
  من( واحد ۱۰) پارکینگ ندارم. ولی اهالی فامیل کلید درب ورودی درب پارکینگ و همکف که به راه پله ورودی و آسانسور منتهی می شود را به ساکنین بدون پارکینگ نمی دهند در حالی که فضای همکف مشاع است . در ضمن هیئت مزاحمت فراوانی برای ما دارد. که معلوم نیست جواز هیئت دارد . یا سالن اجتماعات ولی در انحصار همه نیست .
  سوالهای من
  ۱ . آیا شهرداری در مجتمع های مسکونی جواز هیئت می دهد؟!!! سند دارد یا خیر کاربری سالن اجتماعت دارد یا خیر؟
  ۲٫ آیا ساکنین پارکینگ دار می توانند کلیک ورودی پارکینگ مه محل تردد است را به مابقی ندهند و الزام کنند از درب کوچه استفاده کنند و وارد همان ورودی پارکینگ و آسانسور شوند.
  ۳٫ دو واحد از آپارتمانها من الجمله مدیر ماشین خود را در محل تردد و جلوی آسانسور پارک می کند و مدعی است پارکین وی است ولی سندیتی ارائه نداده آیا شهرداری مجوز پارکینگ در مقابل تردد به آسانسور را می دهد.
  ۴٫ کلید در ب پشت بام و راهرویی که به انباری ها راه دارد در اختیار مدیر است. آیا قانونی است .

  با سپاس

  پاسخ دادن
  • رسولی

   به    بیان شده  

   سلام
   ۱ بستگی به قوانین خود شهرداری داره که این رو باید از شهرداری سوال کنید
   ۲ خیر
   ۳ ۱
   ۴ خیر قانونی وضع نشده ولی برای امنیت ساختمان معمولا کلید رو دست یک نفر میسپارن

   پاسخ دادن
 53. کوروش

  به    بیان شده  

  سلام در اپارتمانی زندگی میکنم ۶ واحده جای پنجتا پارکینگ دارد. من تنها مستاجرم در سنده خونه پارکینگ هم قید شده اما مکانش مسخص نیست حالا با وجود ماشین نداشتن یکی از واحد ها نماینده بلوک دوتا ماشین پارک مبکنه و میگه اون واحد گفته پارکینگش دسته ماست ایا میتونن همچین ادعایی کنن?در صورت حق نداشتن کجا باید اقدام کنم باتشکر.

  پاسخ دادن
  • رسولی

   به    بیان شده  

   سلام
   اگر با هم توافق کرده باشن مشکلی نیست ولی اگه مزاحمتی ببراتون ایجاد میکنه میبایست مالکتون اقدام کنه و جای دقیق پارکینگ هم تو صورت مجلس تفکیکی موجوده در شهرداری منطقه هستش ولی اگر مشکلتون حل نشد شورای حل اختلاف رسیدگی میکنه

   پاسخ دادن
 54. ازمکان

  به    بیان شده  

  با سلام وصبح بخیر خدمت کارشناس محترم
  من داخل آپارتمانی ساکن هستم و مالک هستم و حق پارکینگ ندارم درب پارکینگ به صورت ریموت کنترل می باشد و من ریموت آن را ندارم الان در حال حاضر درب پارکینگ ایراد پیدا کرده ایا هزینه تعمییرات برای درب پارکینگ شامل من می شود؟؟؟؟؟

  پاسخ دادن
 55. حامد معین

  به    بیان شده  

  با سلام
  ما در ساختمان هشت واحدی هستیم ۳واحد پارکینگ خودرو باسند و ۲واحد هم موتور سیکلت در جای مشایی پارک می کند میخواهیم برای درب پارکینگ ریموت نصب کنیم هزینه ریموت را چگونه حساب کنیم .

  پاسخ دادن
 56. حسینی

  به    بیان شده  

  سلام ساختمان ما ۱۷ واحده ولی ۱۰ پارکینگ اختصاصی دارد که ۷ تای آن رو به حیاط و دارای درب ریموت دار هست دوتای آن درب جدا دارد و یکی از پارکینگ‌ها روبه روی درب ورودی ساکنین هست
  آیا صاحب این یک پارکینگ میتوان درب ورودی را بردارد و ریموت یا کرکره کند؟ میتوانم نقشه نظام مهندسی را هم براتون بفرستم اما چجوری؟

  پاسخ دادن
 57. امید شایان

  به    بیان شده  

  سلام
  من ساکن اپارتمانی چهار واحده هستم که ۳ پارکینگ دارد در ضمن درب ورودی پارکینگ ریموت کنترل داشته ولی درب ورودی ساختمان از ان مجزاست. واحدی که پارکینگ ندارد ریموت درب پارکینگ را دارد ( این که چگونه نمیدانم) ایا واحدی که پارکینگ ندارد اجازه داشتن ریموت در پارکینگ را دارد؟ ایا در ماشین روی پارکینگ فقط مخصوص عبور و مرور ماشین است؟ چون این واحد عبور و مرور عادی خود را از درب پارکینگ و با ریموت کنترل انجام می دهد.

  پاسخ دادن
  • رسولی

   به    بیان شده  

   سلام داشتن ریموت ایرادی نداره اما استفاده به عنوان عبور و مرور درست نیست چون باعث خرابی به جک میشه

   پاسخ دادن
 58. محمد فدوی

  به    بیان شده  

  سلام
  در آپارتمان ۱۲ واحدی ، یکی از همسایه ها که دو پارکینگ دارد در محل پارک خود ۳ ماشین پارک می کند و می گوید فضای پارکینگ متعلق به بنده است و میتوانم ۳ دستگاه خودرو پارک کنم ولی مدیریت ساختمان به ایشان اعلام نموده که هر پارکینگ مخصوص یک خودرو است و به دلیل فضای بیشتر شما مجاز نیستی ۳ خودرو پارک کنی ، اگر حرف مدیر ساختمان درست است لطفا مستند قانونی آن را بفرمایید.

  پاسخ دادن
  • رسولی

   به    بیان شده  

   سلام
   متراژ دقیق پارکینگ و تعداد پارکینگ هر واحد داخل سند نوشته شده.پارک ماشین بیشتر اگر باعث ایجاد مزاحمت برای سایرین نمیکنه مشکلی نداره ولی برای گرفتن اطلاعات دقیقتر میتونید با یک وکیل مشورت کنرد.

   پاسخ دادن
 59. آریان

  به    بیان شده  

  با درورد
  در آپارتمان ما یک واحد از ساختمان رفته و واحد و انباری ایشان خالی مانده و ایشان پارکینگ خود را تبدیل به انبار وسایل کاری خود کرده .
  آیا قانون به ایشان اجازه میدهد از محل پارک خودرو به عنوان انبار استفاده کند؟

  پاسخ دادن
 60. مهرداد

  به    بیان شده  

  با سلام

  ساختمان ما دارای ۵ واحد میباشد
  و هر کدام از واحد ها دارای پارگینگ جداگانه میباشند
  ماشین واحد ۳ دارای صدا و دود زیادی است که باعث ازار و اذیت طبقه ۱ میشه
  با صحبتهایی که شده واحد ۳ میگه پول ندارم ماشین رو عوض کنم و با تعمیر هم بردم درست نمیشه و چون من پارکینگ دارم باید پارک کنم و کسی نمیتونه اعتراض کنه

  ایا قانونی برای این است که مانع از روشن و گرم کردن ماشین فرسوده که دود و صدای تو پارکینگ میکنه بشه یا نه

  ممنون از لطفتون

  پاسخ دادن
 61. جعفر

  به    بیان شده  

  سلام/ بنده ساکن یک ساختمان ۴ واحدی زندگی هستم با ۲ پارکینگ/ یکی از مالکان که پارکینگ دارد هم خودرو پارک میکند وهم موتورسیکلت میخواستم بدانم میتوانیم از ورود موتور او جلوگیری کنیم

  پاسخ دادن

  پاسخ دادن
 62. ابراهیم گرایلی

  به    بیان شده  

  با درود و احترام
  در یک آپارتمان ۸ واحدی یکی از واحدها که مستاجر می باشد و پارکینگ نیز دارد از پارکینگ خود استفاده نمیکند و مالک این واحد که در ساختمان نیز ساکن نیست با داشتن ریموت درب پارکینگ اتومبیل خود را در پارکینگ واحد مذکور قرار می دهد.
  لطفا بفرمایید آیا ایشان چنین حقی دارد؟از آنجایی که با اعلان مخالفت بنده با این کار ایشان ولی همچنان به کار خود ادامه می دهند، آیا با طرح شکایت از ایشان توسط بنده(بدون امضا از دیگر ساکنین) آیا شکایت وجاهت قانونی دارد؟
  تشکر

  پاسخ دادن
  • رسولی

   به    بیان شده  

   سلام
   چون ایشون ساکن نیستن و واحدشون رو به مستاجر اجاره دادن نمیتونن استفاده کنن شکایت شما وجاهت داره ولی امضا بقیه ساکنین کمک بیشتری میکنه

   پاسخ دادن
 63. محسن کمالی

  به    بیان شده  

  سلام. اخیرا یک واحد از یک آپارتمان ۶ واحدی که هر واحد پارکینگ مجزا دارد را خریداری نموده ام. با توجه به اینکه در قسمت مشاعی جا برای پارک ۳ ماشین دیگر بدون مزاحمت وجود دارد، مدیر ساختمان می تواند ماشین اضافی خودش را در فضای مشاعی پارک کند ولی به من اجازه این کار را ندهد؟ قابل توجه که ایشان مالک ۴ واحد از ۶ واحد است که ۳ واحد را اجاره داده و یک واحد را خودش استفاده می کند وطبیعتا ایشان قهرا می تواند خودش مدیر ثابت ساختمان باشد. آیا ایشان می تواند قوانینی در آپارتمان وضع کند که خودش در آن استثنا باشد؟

  پاسخ دادن
 64. صالح

  به    بیان شده  

  سلام
  قانونى براى تعداد پارکینگ لازم براى آپارتمانى ٣٠٠ مترى وجود دارد ؟
  شنیده ام که براى واحد هاى متراژ بالاى ١۶٠ مترمربع حداقل ٢ پرکینگ بدون مزاحمت الزامى است ، درست است این حرف ؟ آیا قانونى بر این منظور وجود دارد ؟

  پاسخ دادن
  • رسولی

   به    بیان شده  

   سلام
   بله تا۱۵۰متر۱ تا۲۵۰متر۲ و از۲۵۰به بالا۳ پارکینگ در قانون تعریف شده ولی هنوز خیلی این قانون جا نیافتاده

   پاسخ دادن
 65. حسین زاده

  به    بیان شده  

  با سلام
  بنده در آپارتمانی ۱۰ واحدی هستم نه واحد پارکینگ در سندشان دارند. بنده بدون قید پارکینگ در سند مالکیتم هستم. ایا بنده که پارکینگ ندارم باید هزینه های تعمیرات و تعویض درب و ریموت و تجهیزات درب پارکینگ را هم پرداخت کنم؟ ضمناً درب ورود و خروج ساکنین جزای درب پارکینگ ها هست.

  پاسخ دادن
  • رسولی

   به    بیان شده  

   سلام
   معمولا درب پارکینگ هم جزیی از مشاعات محسوب میشه و شما هم میبایست پرداخت کنید ولی ممکنه با توافق بشه پرداخت نکنید.

   پاسخ دادن
 66. حسین زاده

  به    بیان شده  

  عذرخواهی میکنم ولی عین سوال بنده رو در بالا همکاران شما (ساعد نورمحمدی) گفته اند که خیر نباید پرداخت داشته باشند

  پاسخ دادن
 67. مهدی

  به    بیان شده  

  باسلام و تشکر فراوان
  بنده مالک واحد هستم با پارگینگ اختصاصی که ملک رو اجاره دادم ولی مستاجر ماشین نداره و پارکینگ در اختیار خودمه ورودی پارکینگ جداست .لطفا بفرمائید در ورود و خروج بنده به پارکینگ میتونه مشکلی پیش بیاد که جدیدا با اعتراض مدیر ساختمان مواجه شدم

  پاسخ دادن
  • رسولی

   به    بیان شده  

   سلام
   با اینکه شما مالک هستید ولی به این دلیل که در این محل خودتون سکونت ندارید و در حال حاضر در اختیار مستاجر هستش میبایست رضایت همسایه هارو بگیرید.

   پاسخ دادن
 68. ابراهیم . آتش رای

  به    بیان شده  

  با سلام و خسته نباشید خدمت شما
  در یک آپارتمان ۱۰ واحدی زندگی می کنم ( ۵ طبقه )
  که یک جای پارک کم دارد. به عبارتی فقط ۹ مالک پارکینگ اخصاصی دارند . بعضی از مالکین با پارک فشرده دو ماشین پارک می کنند ( البته با جلب رضایت سایرین )
  واحدی که مالک هیچ پارکینگی نیست . مدعی است که من با پارک دو ماشین در پاکینگ مخالفم . آیا ایشان نسبت به فضای پارکینگ حقی دارند . و می توانند دخالت کنند ؟

  پاسخ دادن
 69. امیرحسین

  به    بیان شده  

  سلام
  من مستاجر در یک آپارتمان ۸ واحدی هستم که فقط ۳ واحد پارکینگ دارن. واحد من دارای پارکینگ هست و من واحد را با پارکینگ اجاره کرده ام. امروز صبح دیدم درب ماشین که سمت راهروی انباری ها هست خسارت دیده! به مدیر ساختمون گفتم، می گه بهش ربطی نداره! به مالک می گم می گه من که اونجا نیستم! من چیکار باید بکنم؟ از چه کسی می تونم خسارت ماشینم رو طلب کنم؟

  پاسخ دادن
 70. مارتیا

  به    بیان شده  

  با سلام اینجانب ۵ سال پیش یک واحد آپارتمان خریداری نموده ام که محل عبور ساختمان به بیرون باپارکینگ یکی از واحدها مشترک است حال مالک پارکینگ رفته و تغیر کاربری پارکینگ خود را به تجاری گرفته است که شامل محل عبور ما هم میشود آیا این کار وجه قانونی دارد و میتواند مانع ما از رفت و آمد شود در ورودی دیگری هم نداریم

  پاسخ دادن
 71. goudarz

  به    بیان شده  

  سلام وقت بخیر.۴سال پیش یک اپارتمان خریداری کردم که به بنده و تمام مالکان طبق سند پارکینگ هم فروخته شده تا الان چندتا از مالکین ماشین نداشتن.درحال حاضر همه صاحب ماشین شدن و همه هم طبق سند پارکینگ دارن.طبق پایان کار زیر زمین ساختمان۱۸۲متر هست.اما مشکل اینجاست که مالک اصلی ساختمان میگه که من ۲پارکینگ اینجا دارم و ۶تای باقیمانده از بقیه مالکین هست.حالا سوال من اینجاست که مگه برای هر واحد مسکونی ۲۵متر پارکینگ در نظر گرفته نمیشه؟؟چطور از ۱۸۲متر فضا که بادبند و ستون هم وجود داره و عملا ۵تا ماشین بیشتر نمیشه پارک کرد ۸پارکینگ تعبیه شده؟؟در حال حاضر با تمام ساکنین به مشکل بر خوردیم.همه طبق سندهاشون میگن پارکینگ داریم.نقشه جانمایی پارکینگ در شهرداری حداکثر ۵ ماشین بدون مزاحم داره اما نقشه تفکیکی ثبت اسناد ۸پارکینگ.چطور میتونیم این مشکل رو برطرف کنیم؟؟

  پاسخ دادن
   • goudarz

    به    بیان شده  

    اگه شهرداری یا ثبت اسناد خلافی انجام داده باشند چی؟؟بازهم نمیشه کاری کرد؟؟اگه مالک با رشوه و زیر میزی تونسته یاشه پارکینگهارو اونطوری که،میخواد در بیاره باز هم هیچکاری نمیشه،انجام داد؟؟

    پاسخ دادن
 72. مسعود

  به    بیان شده  

  سلام و خسته نباشید
  ما ساکن یک آپارتمان ۵ واحدی هستیم که ۴ واحد پارکینگ دارند و الان میخواهند کف پارکینگ را سنگ کنند، آیا ما هم که پارکینگ نداریم موظف به پرداختیم؟؟؟

  پاسخ دادن
 73. پريا

  به    بیان شده  

  سلام من یه سئوال داشتم آیا کسی که پارکینگ داره و ماشینشو داخل پارکینگ میزاره میتونه موتور هم داخل پارکینگ جلوی ماشینش بزاره ؟!آیا این خلاف قانون نیست !

  پاسخ دادن
 74. صدرا

  به    بیان شده  

  با سلام.

  شنیده شده که حداکثر متراژی از پارکینگ که سند می خورد ۱۲٫۵ متر است. آیا این صحیح است؟ چنانچه پارکینگ ها از این متراژ بیشتر باشند ما بقی متراژ سند نمی خورد؟

  پاسخ دادن
 75. نورمحمدسلیمی

  به    بیان شده  

  بنده ۲تاپارکینگ دارم ولی یک ماشین دارم ایاجای پارکینگ دیگرم که ماشین نارم بذارم اساس اضافی مومی تونم انجابگذارم

  پاسخ دادن
 76. علی

  به    بیان شده  

  سلام خسته نباشید
  بنده دارای یک پارکینگ در یک اپارتمان ۸ واحدی هستم
  میخواستم ببینم من میتوانم ۲ ماشین بدون ایجاد مزاحمت در پارکینگ خودم پارک کنم؟

  پاسخ دادن

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *