اخبار

اخبار

ابلاغ دستور بازآفرینی شهری استان های کشور

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از صدا و سیما، عشایری در حاشیه کنفرانس صنعت ساختمان افزود: طبق تکلیف برنامه ششم توسعه،​ باید سالانه ۲۷۰ محله تهیه و به تصویب ستاد ملی بازآفرینی شهری برسد؛ این برنامه تدوین و تصویب شد.

وی گفت: رئیس جمهور با توجه به تاکیدی که بر بافت های ناکارآمد شهری داشت مسئله مسکن حوزه راه و شهرسازی را مورد تاکید قرار داد و فرمان بازآفرینی شهری را به سراسر کشور ابلاغ کرد.

عشایری افزود: طبق دستور رئیس جمهور باید بتوانیم تا پایان اردیبهشت ماه فرآیند ورود توسعه گران شهری را به بافت های فرسوده فراهم کنیم.

وی گفت: در اولویت اول برای ورود به این محله هایی که اراضی دولتی در آنها واقع شده در نظر گرفته شده است.

رئیس سازمان شرکت مادرتخصصی عمران بهسازی شهری ایران افزود: در شهرها و محلات آنچه زمین دولتی وجود داشته باشد در اختیار توسعه گران قرار خواهیم داد.

عشایری گفت: توسعه گران همزمان با تولید و ساخت مسکن سایر برنامه های توانمندی های اقتصادی – اجتماعی محلی را توسعه خواهند داد.

وی افزود: در اراضی دولتی هر آنچه که ساخته خواهد شد ۵۰ درصد آن سهم سازنده خواهد شد و ۵۰ درصد دیگر به صورت معاوضه سهم ساکنان محله خواهد بود.

عشایری گفت: سازندگان ۵۰ درصد سهم دولت را با مالکانی که ساختمان آنها پایداری ندارد معاوضه می کنند که ضریب آن یک و ۲ دهم متر است و هر مالکی که ۶۰ متر ساختمان داشته باشد طبق این برنامه ۷۲ متر پس از بازسازی به او داده می شود.

وی افزود: سازنده مختار است ۵۰ درصد سهم خودش را معاوضه کند و هم بفروشد.

رئیس سازمان شرکت مادرتخصصی عمران بهسازی شهری ایران گفت: رئیس جمهور برای حمایت از توسعه گران میزان سود وام را از ۸ درصد صندوق پس انداز یکم به ۶ درصد کاهش داد.

عشایری افزود: این طرح در سه گونه محله بافت های تاریخی، بافت های ناکارآمد میانی یا همان بافت های فرسوده و بافت های حاشیه ای برنامه ریزی شده است.

وی گفت: در کل کشور حدود ۱۴۱ هزار هکتار در ۵۴۳ شهر در هزار و ۷۰۰ محله بافت ناکارآمد وجود دارد.

عشایری افزود: فعلاً برای ورود در ­هزار و ۳۳۴ محله برنامه ریزی شده است که­­­ سالانه به ۲۷۷ محله ورود پیدا می کنیم.

وی گفت: امسال چون سال اول برنامه است ورود جدی به ۱۰۰ محله خواهیم داشت.منبع خبر:اقتصاد آنلاین


  «سپاس از شما بابت انتخاب وب سایت مسکن کلید»
در صورت رضایت از وب سایت و مطالب آن می توانید مسکن کلید را در تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید و آن را به دوستان خود معرفی کنید

(۵) نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *